REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Pełny zwiastun filmu „Malowany ptak”, na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego

„Malowany ptak” Václava Marhoula, na podstawie głośnej powieści Jerzego Kosińskiego, zadebiutuje na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Właśnie pojawił się pełen zwiastun produkcji. 

29.07.2019
10:37
Malowany Ptak - kadr z filmu na podstawie powieści Jerzego Kosińskiego
REKLAMA
REKLAMA

„Malowany ptak” Jerzego Kosińskego został wydany w 1965 roku. To opowieść o młodym żydowskim chłopcu, który w trakcie trwania II wojny światowej przemierza tereny europejskich wsi i miasteczek, poszukując drogi do domu. Staje się przez to świadkiem i uczestnikiem nie tylko okrucieństwa wojny, ale przede wszystkim nietolerancji i agresywności mieszkańców.

Powieść, która trafiła do Polski w 1989 roku, wzbudziła wiele kontrowersji po pojawieniu się na sklepowych półkach.

Wiele mówiło się o powielaniu krzywdzących stereotypów dotyczących zachowań społeczeństwa podczas wojny. Inną sprawą były podejrzenia o plagiat. Z początku autor zarzekał się też, że historia oparta jest na faktach. Dopiero później wyszło na jaw, że to czysta fikcja, inspirowana jedynie prawdziwymi wydarzeniami.

Film powstawał przez ponad 10 lat. W 2013 roku obraz został uhonorowany na ScripTeast podczas festiwalu filmowego w Cannes za fascynujący i poruszający scenariusz, który choć trudny i ambitny, może przyczynić się do powstania wstrząsającego filmu.

Kilka tygodni temu dostaliśmy pierwszą zapowiedź. Materiał urzekał czarno-białymi zdjęciami, a także całkowitym brakiem dialogów, zapowiadając dzieło silnie skupione na warstwie wizualnej. Teraz otrzymaliśmy nowy, dłuższy trailer, który uzupełniony jest o warstwę dialogową i nieco bardziej przybliża stylistykę zbliżającego się dzieła.

REKLAMA

W filmie zobaczymy międzynarodową obsadę. Udo Kier, Stellan Skarsgard, Harvey Keitel, Julian Sands i Barry Pepper. Główną rolę zagra dziewięcioletni Petr Kotlár. W obsadzie jest też polski aktor Lech Dyblik.

Film pokazywany będzie premierowo na festiwalach filmowych w Wenecji i Toronto. Na ekrany polskich kin ma trafić już jesienią.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA