REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Komiksy

Legendarny rysownik Marvela nie żyje. John Romita miał 93 lata

Nie żyje legendarny rysownik Marvela, który współtworzył takie postacie jak Wolverine, Punisher, czy Mary Jane Watson. John Romita miał 93 lata. O śmierci artysty poinformował w swoich mediach społecznościowych jego syn John Romita Jr. "Mówię to z ciężkim sercem, mój ojciec odszedł w spokoju w trakcie snu" - napisał na Twitterze.

14.06.2023
9:13
john romita marvel nie żyje
REKLAMA

To on był jednym z ojców popularności Spider-Mana. Za jego kadencji, po tym jak po odejściu Steve'a Ditko w 1966 roku przejął pracę nad przygodami Człowieka Pająka, komiksy z superbohaterem zaczęły się lepiej sprzedawać niż "Fantastyczna Czwórka", przejmując tytuł najchętniej kupowanej serii Marvela. John Romita współtworzył jedne z najważniejszych postaci w uniwersum Petera Parkera - jego obiekt westchnień Mary Jane Watson, czy mafijnego bossa Kingpina.

Na początku swojej kariery komiksowej, którą zaczął bardzo wcześnie, bo zanim ukończył 19 lat, John Romita pracował w Timely Comics (potem: Marvel), które porzucił w pewnym momencie na rzecz National Comics (potem: DC). W tym drugim wydawnictwie stał się naczelnym rysownikiem romansów. W ten sposób wyrobił sobie nazwisko w branży i stał się znany z rysunków pięknych kobiet.

Czytaj także:

REKLAMA

John Romita - legendarny rysownik Marvela nie żyje

John Romita na stałe do Marvela dołączył w 1965 roku. Siedem lat później nieoficjalnie został mianowany dyrektorem artystycznym wydawnictwa (formalnie stało się to rok później). Funkcję tę pełnił przez ponad dwie dekady. W tym czasie przyłożył swoją kreskę do powstania takich postaci jak Luke Cage, Punisher, czy Wolverine. Na quasi-emeryturę przeszedł w 1996 roku. Wciąż jednak współpracował z firmą, a nawet zdarzyło mu się narysować okładkę komiksu z Supermanem dla konkurencji.

John Romita - Marvel - nie żyje

"Jest legendą artystycznego świata i iście w jego ślady będzie prawdziwym zaszczytem" - napisał na Twitterze John Romita Jr, informując o śmierci ojca. Na koniec swojego wpisu zaznaczył, że rysownik był "najwspanialszym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek poznał".

REKLAMA
John Romita - Marvel - komiksy

John Romita zmarł w wieku 93, pozostawiając pogrążoną w smutku żonę Virginię oraz dwóch synów - Johna Jr. i Victora.

*Zdj. główne: kolaż zrzutu ekranu z wideo "Spider-Man Legend John Romita Sr. on His Favorite Issues, Redefining Spidey | SYFY WIRE" dostępnego na YouTube i okładek komiksów ze Spider-Manem wydawnictwa Marvel Comics.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA