REKLAMA

"All of the Marvels" to książka gościa, który czyta WSZYSTKIE komiksy. Idealny prezent dla geeka

Szukasz prezentu dla geeka? A może uwielbiasz superbohaterów i chcesz sobie zrobić prezent? Jeśli odpowiedzieliście pozytywnie na któreś z tych pytań, to musicie rzuć okiem na "All of the Marvels". Ta fenomenalna książka Douglasa Wolka podsumowuje i streszcza komiksy wydawnictwa Marvel wydawane na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat, a do tego rzuca światło na kulisy ich powstania.

all-of-the-marvels-douglas-wolk-recenzja-ksiazka-komiksy
REKLAMA

Zdajecie sobie sprawę, że Spider-Man z wydawanych dziś komiksów to dokładnie ten sam bohater, który zadebiutował w 15 zeszycie serii "Amazing Fantasy" z 1962 r.? Podobnie wygląda to w przypadku innych superbohaterów, gdyż Marvel dzięki pewnej narracyjnej sztuczce rozwija swoje uniwersum już od ponad 60 lat. Czas płynie w nim po prostu w innym tempie niż w naszym świecie.

Rodzi to jednak pewien problem. Jak w ogóle zabrać się do takiego molocha? Dom Pomysłów wydał przecież tysiące komiksów z superbohaterami. Co w tej opowieści wydarzyło się do tej pory? W jakiej kolejności czytać zeszyty? Na te i wiele innych pytań stara się odpowiedzieć Douglas Wolk w książce "All of the Marvels".

REKLAMA

Douglas Wolk, "All of the Marvels" - recenzja

Na początku powiedzmy sobie, czym "All of the Marvels" nie jest. To nie chronologiczne streszczenie opowieści, którą od sześciu dekad (a w zasadzie dłużej, ale o tym później) snuły setki artystów: rysowników, scenarzystów i edytorów. Nie jest to również historia wydawnictwa Marvel i jego rywalizacji z DC, biografia Stana Lee ani zbiór polecanych zeszytów. Nie znajdziecie tutaj jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, od czego zacząć czytać komiksy. Douglas Wolk zabiera czytelnika w podróż po meandrach współdzielonego komiksowego uniwersum. I próbuje je uporządkować.

Czytaj też:

Autor zaczyna swój wywód od tego, że czas w uniwersum Marvela płynie nieco inaczej niż w naszym świecie. Chociaż komiksy wydawane są od kilku dekad i często odnoszą się do wydarzeń z tego prawdziwego świata (wojna w Wietnamie, zniszczenie World Trade Center itp.), to chwila, w której Fantastyczna Czwórka zyskała swoje moce (co uznaje się za punkt startowy) zawsze wydarzyła się "kilkanaście lat temu". Brzmi skomplikowanie? Na szczęście autor "All of the Marvels" całkiem nieźle wyjaśnia ten pomysł na przesuwającą się linię czasu (sliding timeline).

Czego jeszcze można się dowiedzieć o Marvel Comics z "All of the Marvels"?

Oprócz krótkiego wstępniaka w "All of the Marvels" można znaleźć rozdziały poświęcone grupom bohaterów, konkretnym postaciom oraz różnym cyklom wydawniczym. Douglas Wolk opowiada między innymi o tym, jak powstali i zmieniali się X-Meni, wskazuje punkty zwrotne w historii Petera Parkera i przybliża kolejne powroty do korzeni tego bohatera. Wyjaśnia też, skąd się wziął Thor, pochyla się nad reprezentacją mniejszości etnicznych na przestrzeni lat (Czarna Pantera, "Masters of Kung Fu") i omawia bolesne początki Marvel Cinematic Universe.

Oprócz tego w książce można znaleźć masę innych ciekawostek, gdyż autor w trzy lata przeczytał 27 tysięcy (!) zeszytów o Avengersach i spółce wydanych do tej pory. Szukał pomiędzy nimi powiązań, ukrytych smaczków i nieznanych szerszemu czytelnikowi historii. Z tej książki dowiecie się, od kiedy młot Thora może podnieść nie-mężczyzna, jak bohaterowie robią coming-outy oraz ile razy w serii "Avengers" pojawił się Hulk (spoiler: zaledwie 37; częściej od niego pojawiali się Starfox, Crystal, Cersi i Goliat, którzy nigdy nie mieli swojej serii komiksowej).

Wiedzieliście, że w komiksach trzonem ekipy Avengers są Kapitan Ameryka, Iron Man, Thor i... Vision?

Opis fabuły komiksów to jednak tylko jeden z fundamentów "All of the Marvels", bo książka pozwala dodatkowo rzucić okiem za kulisy ich powstania. Autor w opowieść o losach ulubionych postaci wplata informacje na temat tego, jak zeszyty z nimi powstawały oraz w jaki sposób Marvel wciągnął do uniwersum zapoczątkowanego zeszytem "Fantastyczna Czwórka" #1 z 1961 r. motywy z komiksów wydawanych wcześniej, w tym o Kapitanie Ameryce. Nie zabrakło też poruszenia roli kobiet w komiksach (w tym z nie-superbohaterskich zeszytów, które są starsze niż klan Richardsów!).

Douglas Wolk zwraca uwagę na to, jak zmieniły się komiksy ze względu na oczekiwania odbiorców. Tak jak w latach 60. nastolatkowie ze Stanów Zjednoczonych bali się przestępców, komunistów i ujawnienia swoich sekretów, tak dziś relewantnymi motywami są niesprawiedliwość społeczna, systemowa opresja, korupcja oraz próby wymazania tożsamości całych grup ludzi. W książce pojawiają się też fragmenty (często krytycznych) listów od czytelników, którzy czasem po latach... sami trafiali do Marvela i tworzyli własne komiksy.

"All of the Marvels" to świetny prezent dla geeka.

REKLAMA

Jeśli zastanawiacie się, co kupić fanowi komiksów lub chcecie sami sobie zrobić prezent, to "All of the Marvels" Douglasa Wolka będzie idealnym wyborem. Jest tylko jeden szkopuł: książka nie została jeszcze przetłumaczona na język polski. Dobra wiadomość jest jednak taka, że zakup edycji anglojęzycznej jest niezwykle prosty, a z lekturą powinny bez problemu poradzić sobie osoby, które czytają komiksy po angielsku.

Gdzie kupić "All of the Marvels"? Dzieło Douglasa Wolka mają w ofercie liczne księgarnie działające w Polsce. Książka dostępna jest również w wersji papierowej do kupienia w Amazon Polska (dostępne dwa wydania), a na Amazon.com można znaleźć wersję elektroniczną w postaci e-booka do pobrania na czytniki Kindle oraz smartfony, tablety i inne urządzenia z aplikacją Kindle.

Tekst zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA