REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Seriale

Avengers i The Defenders to tylko początek. Poznaj 14 innych grup superbohaterów z komiksów Marvela

Superbohaterowie Marvela nie kończą się na Avengersach i The Defenders. Sprawdziliśmy, jakie inne grupy herosów ubranych w mniej lub bardziej obcisłe ciuszki przewijały się w komiksach wydawnictwa Marvel na przestrzeni ostatnich kilku dekad.

14.08.2017
11:30
Avengers The Defenders Marvel Netflix
REKLAMA
REKLAMA

Avengersi są dziś najpopularniejszymi superbohaterami Marvela za sprawą serii kasowych filmów. Czwórka nowojorskich herosów, która składa się na The Defenders, działa w tym samym fikcyjnym uniwersum i dzięki Netfliksowi przebiła się do mainstreamu.

Marvel ma w zanadrzu jeszcze wiele takich drużyn.

Widzowie mogą kojarzyć z kin charakterystycznych Strażników Galaktyki, Fantastyczną Czwórkę, X-Menów itp., ale to i tak tylko wierzchołek góry lodowej. W komiksach działa masa innych grup skupiająca pozytywnych bohaterów walczących ze złem i występkiem. Poniżej przedstawiam pokrótce najciekawsze z nich.

marvel a-force class="wp-image-91216"

A-Force

To dość młoda formacja, która powstała w 2015 roku w ramach Secret Wars. Składają się na nią wyłącznie przedstawicielki płci pięknej. Do A-Force należały m. in. Captain Marvel, Medusa, She-Hulk, Singularity, Dazzler i Nico Monoru.

Z początku grupa operowała wyłącznie w alternatywnej rzeczywistości Battleworld, ale później bohaterki odnalazły się w głównym uniwersum Marvela. Niestety zeszyty A-Force nie sprzedawały się zbyt dobrze, a seria została zakończona.

marvel alpha flight class="wp-image-91217"

Alpha Flight

To znacznie starsza banda bohaterów, która ma kanadyjskie korzenie. Z początku stworzono ją na potrzeby uatrakcyjnienia historii innego znanego Kanadyjczyka - Wolverine'a - ale później dostali własną serię komiksową.

Wśród pierwotnych członków znaleźli się Guardian (Weapon Alpha, Vindicator), Northstar, Aurora, Sasquatch, Shaman i Snowbird. W późniejszych zeszytach Alpha Flight pojawiły się takie postaci jak Marrina i Puck, a przez chwilę nawet Sunfire.

marvel champions class="wp-image-91218"

Champions

Kolejna z młodszych ekip superherosów. W jej skład wchodzą młokosi, którzy rozczarowali się swoimi idolami i nie chcieli mieć nic wspólnego z Avengersami. Do Championów zaliczają się m. in. Spider-Man (Miles Morales), Viv Vision, Ms. Marvel, Nova, Hulk (Amadeus Cho) i młody Cyklop.

Czempioni są, podobnie jak Strażnicy Galaktyki, kolejną grupą o tej samej nazwie. Champions pojawili się już w 1975 roku i wtedy należeli do nich Angel, Black Widow, Darkstar, Ghost Rider, Hercules i Iceman - tak samo Guardians of the Galaxy z 1969 roku mieli zupełnie inny skład.

marvel ff class="wp-image-91219"

Future Foundation

To organizacja założona przez lidera Fantastycznej Czwórki, Mister Fantastica. Zrzeszała najróżniejszych naukowców, którzy wspólnie pracowali na lepsze jutro całej ludzkości.

Do organizacji nazywanej w skrócie FF oprócz pozostałych członków Fantastic Four dołączyli w pewnym momencie nawet Spider-Man i... Doktor Doom.

marvel heroes for hire class="wp-image-91220"

Heroes for Hire

Tej grupie jest bardzo blisko do serialowych The Defenders. Jej trzonem są Luke Cage i Iron Fist, ale w jej skład wchodziło znacznie więcej postaci, w tym np. She-Hulk, White Tiger, Misty Knight, a nawet Doktor Strange i Black Panther.

Pieczę nad nimi wszystkimi sprawował Jeryn Hogarth - pierwowzór postaci Jeri Hohgarth z seriali Netfliksa. Bohaterowie do wynajęcia zakończyli już swoją działalność, ale współpraca scementowała relacje Luke'a Cage'a i Danny'ego Randa.

marvel howling commandos class="wp-image-91221"

Howling Commandos

Sporo komiksów Marvela rozgrywało się w czasach II wojny światowej i to podczas tego konfliktu powstał Kapitan Ameryka. Sformował się też oddział Howling Commandos, na którego czele stanął sierżant Nicholas J. Fury (nie należy go mylić z jego synem, który bazuje wyglądem na Samuelu L. Jacksonie).

Howling Commandos zostali reaktywowani. W tej inkarnacji nie są jednostką stricte wojskową, a zajmują się neutralizowaniem zagrożeń o charakterze paranormalnym. Podlegają organizacji S.H.I.E.L.D. W skład formacji wchodzą m. in. Frank (klon potwora Frankenteina), Gorilla-Man, Warwolf i Zombie. Urocza gromadka.

marvel runaways class="wp-image-91222"

Runaways

W komiksie o tym tytule scenarzyści opowiadają o dzieciakach, które uciekły z domu. Miały ku temu całkiem dobry powód - okazało się, że ich rodzice są superzłoczyńcami zrzeszonymi w The Pride.

Na bazie tej serii powstaje obecnie serial ABC o zaczerpniętym wprost z komiksów tytule Runaways, który powinien doczekać się premiery jeszcze w tym roku.

marvel secret avengers class="wp-image-91223"

Secret Avengers

Avengers to formacja, która istnieje od kilkudziesięciu lat. Na przestrzeni dekad jej skład zmieniał się wielokrotnie. Powstały różne odłamy, a jednym z nich byli Secret Avengers pod wodzą Steve'a Rogersa, który chwilowo porzucił miano Kapitana Ameryki. Grupą kierowali Maria Hill, Nick Fury Jr. i Phil Coulson.

Tak jak sugeruje tytuł, ten odłam Mścicieli działa w ukryciu i woli szpiegować wrogów, niż wchodzić z nimi w bezpośrednie starcie. Pierwotnie w skład drużyny wchodzili Bestia, War Machine, Valkyrie, Moon Knight, Nova (Richard Rider), Czarna Wdowa, Agent 13 aka Sharon Carter i Ant-Man (Eric O'Grady).

marvel squadron supreme class="wp-image-91224"

Squadron Supreme

W ramach najnowszej inkarnacji tej jednostki współpracują ze sobą superbohaterowie, którzy stracili swoje macierzyste uniwersa przed Secret Wars. Alternatywne wersje takich postaci jak Nighthawk, Hyperion, Doctor Spectrum, Blur i Power Princess mieli swoje pięć minut, gdy zabili Namora i niemal zniszczyli Atlantydę. Wcześniej nazwę Squadron Supreme można było spotkać w komiksach z lat 70. ale wtedy odnosiła się do innej grupy postaci podróżujących między wymiarami.

marvel thunderbolts class="wp-image-91225"

Thunderbolts

W ramach tej formacji zrzeszają się antybohaterowie o mrocznej przeszłości - zreformowani złoczyńcy. W pierwotnej wersji byli to zresztą Masters of Evil, którzy tylko udawali herosów. Później Thunderbolts przewodził Hawkeye, po tym jak grupa postanowiła pozbawić władzy Barona Helmuta Zemo. Ostatnia wersja tego zespołu wsławiła się tym, że strzegła Kobik - obdarzoną świadomością Cosmic Cube. Liderem został Bucky Barnes, czyli Winter Soldier.

marvel ultimates class="wp-image-91226"

Ultimates

To odpowiednik Avengersów w wygaszonym uniwersum Ultimate. W skład jednostki, która miała wsparcie amerykańskiego rządu, wchodziły alternatywne wersje dobrze znanych postaci: Kapitan Ameryka, Henry i Janet Pym (Giant-Man i Wasp), Hulk, Iron Man i Thor. W głównym uniwersum Marvela mianem Ultimates określani są inni bohaterowie - Blue Marvel, Black Panther, Spectrum, Miss America i Captain Marvel - którzy strzegą Ziemi przed kosmicznymi zagrożeniami.

marvel west coast avengers class="wp-image-91227"

West Coast Avengers

Avengersi od dawna nie są jedną spójną grupą bohaterów. W pewnym momencie utworzył się oddział działający niezależnie na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Bazą zostało Los Angeles, a przywódcą Hawykeye, którego wspierali Mockingbird, Wonder Man, Tigra i Iron Man (Jim Rhodes).

marvel x-factor class="wp-image-91228"

X-Factor

Bohaterowie zwykle działają w imię szczytnych idei i nie w głowie im zysk i sława. Nie dotyczy to jednak wszystkich. X-Factor to nazwa oddziału mutantów, za którymi stoi - w zależnie od wersji - rząd (lata 90.) lub korporacja (współcześnie). Przez pewien czas w 2005 roku bohaterowie znani z serii X-Men prowadzili agencję detektywistyczną X-Factor Investigations.

marvel x-force class="wp-image-91229"
REKLAMA

X-Force

X-Meni zwykle są przedstawiani jak szlachetni bohaterowie bez skazy. Nie każdy mutant podziela jednak pacyfistyczną wizję Charlesa Xaviera. Wielokrotnie w komiksach powoływano specjalny oddział X-Menów do działań specjalnych. Członkowie X-Force nie stronili od przemocy i potrafili zakulisowo podejmować dwuznacznie moralnie decyzje, byle tylko marzenie Profesora X nie zostało zaprzepaszczone. Pierwszym liderem X-Force został Cable.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA