REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Polska nie zagra meczu z Rosją. Prezes PZPN: Koniec ze słowami, czas na czyny!

Polska reprezentacja w piłkę nożną postanowiła zrezygnować z barażowego meczu z Rosją. Twarde stanowisko w tej sprawie wydał prezes PZPN Cezary Kulesza. Wcześniej głos zabrał kapitan drużyny Robert Lewandowski.

26.02.2022
11:33
mecz polska rosja pzpn cezary kulesza
REKLAMA

Rosja z każdą godziną zbiera coraz większe baty za swój atak na Ukrainę. Oprócz skutków czysto militarnych i sankcji gospodarczych (wciąż niewystarczających), obrywa się też jej w sferze kultury i sportu. Niby mniej istotnej w kwestii wojny, ale zwykli Rosjanie coraz mocniej będą odczuwać skutki decyzji Władimira Putina, kiedy nie będą mogli zobaczyć w telewizji meczu swojej drużyny lub koncertu ulubionego zespołu. To może dać im sporo do myślenia, a ich przywódca straci poparcie.

REKLAMA

Organizatorzy początkowo się odmówili wykluczenia reprezentanta Rosji, bo konkurs jest apolityczny (szczególnie widać to w czasie głosowania w finale...), ale w końcu się złamali. UEFA szybko podjęła decyzję o odebraniu finału Ligi Mistrzów Sankt Petersburgowi i przeniesieniu go do Paryża. Nie wykluczyła jednak Rosji i jej klubów z rozgrywek i zamiast tego zaproponowała rozgrywanie meczów na neutralnych boiskach. Świat sportu okrzyknął to mianem skandalu i kompromitacji.

Polska nie zagra meczu z Rosją. Twarde stanowisko prezesa PZPN Cezarego Kuleszy.

PZPN już w czwartek, razem z kolegami po fachu ze Szwecji i Czech, wysłał oświadczenie do FIFA. Mogliśmy w nim przeczytać, że "wyrażają zdecydowane stanowisko, że zaplanowane na 24 i 29 marca br. mecze barażowe do mistrzostw świata w Katarze nie powinny odbyć się na terenie Federacji Rosyjskiej".

Bo czy ktoś je sobie w ogóle wyobraża w obecnej sytuacji? I nie chodzi o tylko o bezpieczeństwo piłkarzy, co rzecz jasna jest ogromnie ważne, ale sam klimat rozgrywek czy nawet moment odgrywania hymnu Rosji.

Polski Związek Piłki Nożnej nie poprzestał tylko na oświadczeniu. "Koniec ze słowami, czas na czyny! W związku z eskalacją agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, reprezentacja Polski nie zamierza rozegrać barażowego meczu z rep. Rosji. To jedyna słuszna decyzja" - napisał dziś na Twitterze prezes PZPN Cezary Kulesza.

Robert Lewandowski już wcześniej zapowiedział, że będzie o tym rozmawiać z piłkarzami.

Jego post skomentował Andrzeja Duda (a przynajmniej osoba obsługująca jego konto). "I słusznie, Panie Prezesie Cezary Kulesza. Nie gra się z bandytami!" - napisał polski prezydent. Wczoraj swoje oświadczenie udostępnił też kapitan reprezentacji Robert Lewandowski. "Wszystko co piękne w sporcie jest sprzeczne z tym co niesie ze sobą wojna" - napisał Lewy. Zapowiedział, że będzie rozmawiać z kolegami z drużyny w tej sprawie i jak widać: dogadali się.

REKLAMA

Mecz Polska-Rosja był zaplanowany 24 marca w Moskwie. Miał się odbyć w ramach barażowego półfinału do mundialu w Katarze. Nie wiadomo jak na tę decyzję zareaguje FIFA. Czy prędzej usunie Rosję z rozgrywek, czy potraktuje decyzję PZPN jako walkower, co utrudni nam awans na tegoroczne mistrzostwa świata? Są jednak rzeczy ważne i ważniejsze.

* zdjęcie główne: kadr z Łączy nas piłka / YouTube

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA