REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Eurowizja 2022 bez udziału Rosji. Organizatorzy zmienili zdanie, ale słowa "wojna" unikają

W konkursie Eurowizja 2022 nie wezmą udziału artyści z Rosji. W obliczu wojny w Ukrainie organizatorzy zmienili zdanie i postanowili wykluczyć obywateli agresora z tego wydarzenia.

25.02.2022
18:10
eurowizja 2022 rosja wykluczona
REKLAMA

24 lutego 2022 r. wojsko Federacji Rosyjskiej zaatakowało Ukrainę. Od wczoraj u naszych sąsiadów trwa wojna, a Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, wzywa inne kraje świata do nałożenia sankcji gospodarczych - a te na razie nie są dotkliwe. Pojawiły się też apele o to, by wykluczyć Rosjan z rozgrywek sportowych oraz aktywności kulturalnych.

REKLAMA

Eurowizja 2022 bez Rosji

Jeszcze kilka godzin temu informowaliśmy, że organizatorzy Eurowizji nie planują wykluczać Rosji ze swojego konkursu. Europejska Unia Nadawców uznała, że Eurowizja "to niepolityczne wydarzenie kulturalne, które jednoczy narody i celebruje różnorodność poprzez muzykę". Zapowiadali jednak, że nadal będą "uważnie monitorować sytuację".

Dzisiaj niedługo po 17:00 organizatorzy Eurowizji niespodziewanie zmienili zdanie. Pojawił się kolejny komunikat, w którym możemy przeczytać, że artyści z Rosji nie będą brali udziału w tegorocznym konkursie. Tę decyzję podjęła rada nadzorcza The European Broadcasting Union. Pod uwagę brane były "zarówno przepisy, jaki i wartości" przyświecające EBU.

Niestety i tym razem w oświadczeniu nie padły odpowiednie słowa.

Organizatorzy konkursu Eurowizja nie używają słów takich jak "wojna" czy "inwazja" ani nawet "konflikt", a agresję Rosji wobec Ukrainy nazywają "kryzysem". Uznali za to, że umożliwienie udziału Rosjanom udziału w tym konkursie zszargałoby "jego reputację".

REKLAMA

EBU podaje, że przed podjęciem tej decyzji konsultowało się szeroko z członkami organizacji. W oświadczeniu podkreślono też, że Europejska Unia Nadawców jest apolityczna i pragnie "łączyć ze sobą publikę oraz celebrować różnorodność poprzez muzykę, by jednoczyć Europę na scenie".

Czas pokaże, czy na tym oświadczeniu się zakończy, bo sytuacja jest rozwojowa. W związku z wojną w Ukrainie w świecie kultury i sportu sporo się dzieje: TVP blokuje rosyjskie seriale, a KRRiT pozbywa się programów z telewizjitelewizja od Orange oraz WP Pilot włącza największy ukraiński kanał informacyjny, a Reprezentacja Polski odmówiła wyjazdu do Moskwy na baraż do MŚ.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA