REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Był Dżem, a teraz przyszedł czas na Czesława Niemena. Metallica zagrała na koncercie cover „Snu o Warszawie”

Od wydania swojej ostatniej płyty, „Hardwired... To Self-Destruct” Metallica rzuciła się w wir koncertowania. Amerykański zespół wystąpił wczoraj po raz drugi w ciągu dwóch lat w Polsce. Na koncercie w Warszawie nie zabrakło wykonania wybranej piosenki z repertuaru polskiego wykonawcy. Padło na Czesława Niemena i Sen o Warszawie.

22.08.2019
11:40
metallica sen o warszawie
REKLAMA
REKLAMA

Metallica doczekała się w ciągu wielu lat swojego istnienia wielu tytułów, tak negatywnych jak i pozytywnych. Dla niektórych słuchaczy czwórka Kirk Hammett, Lars Ulrich, James Hetfield i Robert Trujillo to królowe metalu, a inni nazwaliby ich raczej zdrajcami tego gatunku. Nie zmienia to jednak faktu, że występy grupy zawsze budzą olbrzymie emocje i zbierają w jednym miejscu tysiące osób. Pokazał to również wczorajszy koncert Metalliki na warszawskim Stadionie Narodowym.

Zespół należący do Wielkiej Czwórki trash metalu zagrał w stolicy wiele swoich największych hitów, a także popularne piosenki z ostatniego, podwójnego albumu. Fani zespołu mieli okazję posłuchać wykonania m.in. One, St. Anger, Moth Into Flame, Master of Puppets, Hardwired i Enter Sandman. Wiele zgromadzonych na stadionie osób czekało jednak na jeden szczególny utwór-niespodziankę. Metallica od poprzedniej trasy koncertowej rozpoczęła bowiem nową świecką tradycję wykonywania coveru popularnej piosenki pochodzącej z kraju, w którym akurat grają. W zeszłym roku w Krakowie padło na Wehikuł czasu Dżemu.

Tym razem Kirk Hammett i Robert Trujillo uczcili wydarzenie coverem pieśni Czesława Niemena - Sen o Warszawie.

Utwór został zaśpiewany po polsku przez basistę Metalliki przy wsparciu tysięcy polskich fanów. Nowa wersja Snu o Warszawie przypadła do gustu słuchaczom, co wcale nie jest zasadą. Poprzednie wykonania z serii Rob & Kirk Doodle potrafiły budzić niemałe kontrowersje. Polscy fani zespołu ABBA swego czasu bardzo skrytykowali wykonanie Dancing Queen. Urażeni czują się też czasem artyści, których piosenka została przerobiona. Na ostry komentarz w tej sprawie w rozmowie z portalem Rolling Stone zdecydował się Tom Gabriel Fischer, wokalista Celtic Frost.

REKLAMA

Również wykonanie Snu o Warszawie przez Metallikę mogło wzbudzić kontrowersje. Wystarczy przypomnieć toczący się przed kilku laty spór między wdową po Czesławie Niemenie a kibicami Legii, którzy wykonują utwór jej zmarłego męża przed każdym meczem swojej drużyny. Wygląda jednak na to, że tym razem obędzie się bez sporów i kłótni, a cover autorstwa duetu Hammett-Trujillo zostanie przyjęty po prostu jako miły gest i dobra zabawa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA