REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Ministerstwo Kultury rozdało granty, więc jest afera. Teatry Krystyny Jandy nie dostały ani grosza

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu ogłosiło listę instytucji, które dostaną wsparcie finansowe w ramach programu Teatr. Piotr Gliński ponownie wzbudził kontrowersje swoimi decyzjami, bo pieniędzy nie otrzymają ważne teatry i przedsięwzięcia. Grantów nie przyznano m.in. Fundacji Krystyny Jandy i Fundacji Malta.

09.04.2021
11:35
Spór o granty z Ministerstwa Kultury. Teatry Krystyny Jandy bez pieniędzy
REKLAMA
REKLAMA

W ostatnich dwóch dekadach niewielu było ministrów kultury, którzy budziliby w środowisku artystycznym równie wielkie kontrowersje, co Piotr Gliński. Właściwie każda budząca sprzeciw lub zdziwienie decyzja polityka Prawa i Sprawiedliwości budzi głośną dyskusję w mediach i na portalach społecznościowych. Wystarczy choćby wspomnieć olbrzymie zamieszanie wokół Funduszu Wsparcia Kultury czy odwołanie przez Glińskiego przeglądu filmowego Herstorie podobno ze względu na filmy o wibratorach i Krystynie Pawłowicz.

Niemało kontrowersji wywołała także wczorajsza decyzja zarządzanego przez wicepremiera resortu kultury w sprawie programu Teatr. Deklarowanym celem inicjatywy jest wspieranie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze, ale przyznane właśnie granty budzą wątpliwości co do sposobu realizacji tych założeń. Co powoli staje się stałym elementem działalności Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Ministerstwo Kultury przyznało pieniądze na adaptację „Zemsty”. A Krystyna Janda czy teatr laureatki Paszportów „Polityki” nie dostały ani grosza.

W środowisku szczególnie głośnym echem odbiło się nagrodzenie aż 437 tys. złotych stowarzyszenia Muza Dei m.in. na dwa tegoroczne projekty – „Zemstę” Aleksandra Fredry w reżyserii Michała Chorosińskiego i spektakl „Powrót posła”. Wspomniany twórca ma za sobą występy w takich tytułach jak „Smoleńsk” i „Proceder”, a prywatnie jest mężem posłanki PiS Dominiki Chorosińskiej-Figurskiej. Najwyższą kwotę rozłożoną na trzy lata uzyskało z kolei stowarzyszenie teatralne CHOREA (chodzi o 450 tys. zł). Teatr IMKA Tomasza Karolaka otrzymał 150 tys. zł.

Odrzucono za to wnioski złożone przez Fundację Krystyny Jandy (na Teatr Polonia i Och-Teatr), Fundację Malta czy Teatr 21 organizowany przez Justynę Sobczyk (i to pomimo faktu, że dostał w 2020 Paszport „Polityki”) Łącznie na rzecz różnych projektów Ministerstwo Kultury przeznaczy 8 mln 200 tys. zł. Pełną listę wnioskodawców znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Kultury. Inicjatywy, które nie otrzymały dofinansowania, a zdobyły co najmniej 50 punktów, mają możliwość odwołania się od pierwszej decyzji. Muszą je jednak złożyć do 18 kwietnia 2021 roku.

REKLAMA

* Zdjęcie główne pochodzi z serwisu YouTube.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA