REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Wzrasta popularność serwisów streamingowych, ale album Taylor Swift bije rekordy sprzedaży

Słuchanie kawałków swoich ulubionych artystów online wprowadziło przemysł muzyczny na zupełnie nowe tory. Serwisy streamingowe wciąż rosną w siłę, przynosząc realne dane świadczące o popularności muzyków. 

03.01.2018
10:27
płyty z muzyką w biedronce
REKLAMA
REKLAMA

Według raportu stworzonego przez BuzzAngle Music miniony rok jest kolejnym, który przyniósł przemysłowi streamingowemu wzrost zainteresowania użytkowników. Według danych liczbowych słuchalność kawałków online wzrosła o ponad 50 proc., osiągając rekordową liczbę 377 mld streamów. To znacznie lepsze wyniki niż te, które przyniósł przemysłowi muzycznemu rok 2016.

Wkracza nowa era dla branży muzycznej.

Tym samym rynek serwisów z muzyką na żądanie ma istotny wpływ na bezpośrednią sprzedaż płyt i singli. Dystrybucja krążków wciąż maleje przynosząc jedynie 14,6 proc. udziału w przemyśle muzycznym. Sytuację ratują jedynie płyty winylowe, które wciąż rosną w siłę, zyskując miano kultowych. Dane pokazują, że użytkownicy wolą korzystać z możliwości odsłuchu kawałków muzycznych, niż mieć je bezpośrednio na własnych urządzeniach. Każdego dnia odsłuchiwanych jest więcej utworów niż tych ściąganych w ciągu całego roku.

Realna sprzedaż płyt muzycznych wciąż maleje.

W 2017 roku tylko dwóm albumom udało się sprzedać więcej niż milion realnych kopii. Na pierwszym miejscu uplasowała się Taylor Swift ze swoim krążkiem "Reputation", który sprzedał się w nakładzie blisko 2 milionów egzemplarzy. Płyta może poszczycić się również świetnym przyjęciem przez krytyków i pozytywnymi reakcjami słuchaczy. Tuż za nią wylądował Ed Sheeran z płytą "Divide", której sprzedaż wyniosła nieco ponad milion kopii.

Na wyróżnienie zasługuje także gwiazda tegorocznego Sylwestra TVP, Luis Fonsi, którego piosenka Despacito była najczęściej słuchanym utworem 2017 roku. Ponownie na drugim miejscu uplasował się brytyjski wokalista z utworem Shape of You. Na podium stanął również Kendrick Lamar z piosenką Humble.

Niekwestionowanym rekordzistą, drugi rok z rzędu okazał się Drake, którego okrzyknięto najczęściej odsłuchiwanym artystą roku. Nie dziwi więc fakt, że muzyka hip-hopowa była jednym z popularniejszych gatunków wybieranych przez użytkowników serwisów streamingowych.

Gatunek muzyczny ma znaczenie dla sprzedaży płyt.

REKLAMA

Wśród najlepiej sprzedających się albumów w minionym roku królowały te o rockowych brzmieniach - większość zakupionych przez słuchaczy winyli reprezentowała klasykę tego gatunku. Wciąż dużym uwielbieniem mogą pochwalić się także artyści popowi, choć w czołówce znajdziemy również sporo utworów country.

Nowy rok może przynieść rynkowi muzycznemu wiele zaskakujących danych. Z roku na rok bowiem zwiększa się popularność muzyki odsłuchiwanej online, która przyczynia się do zminimalizowania sprzedaży realnych albumów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA