REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Poznaliśmy finalistów Nagrody Nike 2018. W tym roku nie zostanie nagrodzona ani jedna powieść

Jury literackiej Nagrody Nike podjęło pierwszą decyzję. Dokonano wyboru siódemki finalistów tegorocznej edycji wyróżnienia. Na liście nie ma ani jednej powieści. Dominują za to poezja i eseistyka.

07.09.2018
11:27
Nagroda Nike 2018: Ogłoszono listę finalistów. Nie ma żadnej powieści i reportażu
REKLAMA
REKLAMA

W 2018 roku nie doczekamy się przyznania Literackiej Nagrody Nobla. Nie oznacza to jednak, że tegoroczny sezon książkowych nagród będzie nudny. Pokazuje to choćby opublikowana dzisiaj rano shortlista do polskiej Nagrody Nike.

Tegoroczna edycja Nagrody Literackiej Nike będzie 22. finałem. Jury w składzie Agata Dowgird, Joanna Krakowska, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Paweł Rodak, Joanna Szczęsna, Andrzej Werner i Marek Zaleski (przewodniczący) obradowało przez kilka miesięcy, by spośród wszystkich zgłoszonych książek wybrał siódemkę najlepszych.

Nagroda Nike 2018 zostanie wręczona 7 października.

Na opublikowanej liście nie zabrakło faworytów, ale też dużych niespodzianek. W tym roku wśród wyróżnionych zabrakło choć jednej powieści. Wygląda na to, że jury postanowiło pójść wbrew panującym trendom, bo również reportaże nie zostały docenione choć jedną nominacją. Co nie oznacza, że wśród nominowanych zabrakło książek ważnych czy głośnych.

Duże szanse na zwycięstwo ma Paweł Sołtys ze zbiorem opowiadań Mikrotyki, ale w ciągu ostatniego roku najwięcej mówiło się o biografii Ireny Sendlerowej autorstwa Anny Bikont oraz eseju Marcina Wichy – Rzeczy, których nie wyrzuciłem. Laureatem zeszłorocznej edycji został Cezary Łazarewicz za książkę Żeby nie było śladów. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i pamiątkową statuetkę.

REKLAMA

Pełna lista nominowanych poniżej:

  • Wojciech Bonowicz - Druga ręka; Wydawnictwo a5, Kraków (poezja)
  • Anna Bikont - Sendlerowa. W ukryciu; Wydawnictwo Czarne, Wołowiec (biografia)
  • Mikołaj Grynberg - Rejwach; Wydawnictwo Nisza, Warszawa (opowiadania)
  • Paweł Sołtys - Mikrotyki; Wydawnictwo Czarne, Warszawa (opowiadania)
  • Jerzy Kronhold - Stance; Wydawnictwo Convivo, Warszawa (poezja)
  • Ewa Lipska - Pamięć operacyjna; Wydawnictwo Literackie, Kraków (poezja)
  • Marcin Wicha - Rzeczy, których nie wyrzuciłem; Karakter, Kraków (esej)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA