REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Filmy

Poznaliśmy książkę nagrodzoną Nike. Na podstawie tej historii powstanie film

Laureatem 21. edycji Nagrody Nike został Cezary Łazarewicz za książkę "Żeby nie było śladów". To pierwsza taka sytuacja, kiedy nagrodzony zostaje autor reportażu, w tym wypadku historycznego. 

02.10.2017
9:15
żeby nie było śladów
REKLAMA
REKLAMA

Książka Łazarewicza opowiada o jednej z najgłośniejszych zbrodni lat 80. w PRL – zatłuczeniu na śmierć przez milicjantów Grzegorza Przemyka, 19-letniego maturzysty. Łazarewicz przedstawia historię nastolatka od zatrzymania go na placu Zamkowym po wydarzenia, które nastąpiły później. Pokazuje autorytarną władzę zacierającą ślady zbrodni oraz niewyobrażalną krzywdę i rodzicielską miłość. To także opowieść o bezsilności władz III RP, którym nie udało się znaleźć i ukarać winnych.

Za reportaż "Żeby nie było śladów" autor otrzymał wcześniej Nagrodę im. Oskara Haleckiego oraz Nagrodę MediaTory w kategorii Obserwator. Książka ta została również Książką 2016 roku w plebiscycie Radia Kraków i była nominowana do nagrody Śląski Wawrzyn Literacki oraz Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Reportaż ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne.

– To miała być książka o czasach, które nigdy się nie zdarzą, o tym, jak kłamstwo zwycięża. Kiedy już ją napisałem, opisując mechanizmy władzy sprzed 30 lat, to nagle zauważyłem, że są one wieczne. (...) To, co dzieje się teraz, bardzo przypomina te mechanizmy, które wydawało mi się, że już nigdy nie wrócą. (...) Mam nadzieję, że za 20 lat będzie ktoś, kto opisze dzisiejsze mechanizmy władzy i, być może, też za to dostanie nagrodę – mówił autor, odbierając statuetkę Nike.

REKLAMA

Na podstawie historii, którą w swoim reportażu przedstawia Łazarewicz, powstanie film. Produkcję nakręci Jan P. Matuszyński, znany z reżyserii filmu "Ostatnia rodzina". Za scenariusz odpowie Kaja Krawczyk-Wnuk. Cezary Łazarewicz, autor "Żeby nie było śladów", ma być jednym z głównych konsultantów filmu. Nie wiadomo, kto wcieli się w główną rolę w produkcji, Grzegorza Przemyka.

Do 21. edycji Nagrody Nike nominowane były książki takie jak: "Serce" Radki Franczak, "Paraliż przysenny" Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej, "Dwanaście srok za ogon" Stanisława Łubieńskiego, "Włos Bregueta" Jacka Podsiadły, "Fałszerze pieprzu" Moniki Sznajderman i "Las nie uprzedza" Krzysztofa Środy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA