REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Audiobooki

Najlepsze audiobooki ostatnich tygodni – Człowiek nietoperz, Siła Nawyku, Ragnarok 1940, Nocarz i… Bajki Pytajki?!

Ruszamy z kolejnym cyklem. Tym razem skupimy się na najgorętszych debiutach w kategorii audiobooków. Łowimy najlepszych lektorów, wynajdujemy najlepsze słuchowiska oraz produkcje, obok których nie można przejść obojętnie. Przed Wami najlepsze audiobooki ostatnich tygodni:

10.03.2014
16:57
Najlepsze audiobooki ostatnich tygodni - marzec 2014
REKLAMA
człowiek nietoperz

"Człowiek nietoperz" to kolejny kryminał Jo Nesbo, jednocześnie początek serii o detektywie Harrym Hole. Na pewno zapamiętam ten tytuł ze względu na kapitalnie przedstawioną, współczesną Australię. To właśnie do Sidney udaje się Norweg Hole, aby dowiedzieć się, co stało za śmiercią jego krajanki, która zginęła w tajemniczych okolicznościach. Chociaż „Człowiek nietoperz” rozwija się niezwykle powoli, jest to bardzo przyjemny proces, skąpany w słońcu oraz kulturowej oryginalności Australii. Nie można również zapomnieć o wkładzie Mariusza Bonaszewskiego, który jak zwykle stanął na wysokości zadania, doskonale czytając popularnego autora kryminałów.

siła nawyku

Leszek Filipowicz przeczyta Wam o naturze człowieka, przybliżając best-seller „Siła Nawyku” pióra Charlesa Duhigga. Kolejny poradnik, jak rzucić palenie papierosów w 10 prostych krokach? Tak i nie. Duhnigg wychodzi znacznie dalej niż większość autorów życiowych poradników, mieszając naukę ze swobodną publicystyką oraz mnóstwem przykładów z życia. Oczywiście audiobook nie straciłby wiele, gdyby był krótszy o 1/3, lecz pomysł na książkę autora nie przeszkadza tak, jak lektor, który momentami stanowi najsłabszą stronę „Siły Nawyku”. Naprawdę ciekawy audiobook, którego można słuchać więcej, niż jeden raz. W „Sile Nawyku” nie ma absolutnie nic wyjątkowego, lecz atrakcyjna forma w zupełności wystarczy, aby Duhnigga wynieść poza prozę jemu podobnych.

ragnarok 1940

Wikingowie powracają! Co jeszcze straszniejsze, wybrali sobie najgorszy moment, aby dokonać inwazji. Zmęczona wojną ludzkość staje przed kolejnym wyzwaniem. „Ragnarok 1940” to fantastyczna seria Marcina Mortki, udanie czytana przez Andrzeja Hausnera. Historia miesza się tutaj z pogańskimi wierzeniami, natomiast autor czerpie garściami z drugowojennej historii, pogrążając Europę w nowym konflikcie. Audiobook ma jednak niewiele wspólnego z fantastyką, natomiast niezwykle ciekawy pomysł zostaje jedynie połowicznie zrealizowany przez autora.

nocarz

„Nocarz” to kolejny z dziesiątków audiobooków o wampirach, tym razem autorstwa Magdaleny Kozak. Meh? Niekoniecznie. Nie dajcie się zwieść paskudnej okładce. „Nocarz” wypełniony jest mięsem, bluzgami oraz ciekawą, pikantną akcją. Żadnych romansów, miłości i zdrad. Zamiast tego autorka podjęła próbę wcielenia wampirów w polską rzeczywistość. Tak oto specjalna komórka ABW zajmuje się tropieniem krwiopijców, natomiast Jerzy Arlecki stanowi nowy nabytek tajnej struktury. Jak łatwo się domyśleć, główny bohater znajdzie się w samym centrum wydarzeń, które zmienią go po wieki wieków. Dobrze napisana książka, świetnie przeczytana przez Krzysztofa Plewako-Szczerbińskiego. Co prawda do lektora trzeba się chwilę przyzwyczaić, lecz z czasem ten stanowi bardzo silną zaletę audiobooka. Miła, lekka lektura z satysfakcjonującym zakończeniem.

bajki pytajki

Byli wikingowie, były wampiry, seryjny zabójca również się znalazł. Czas na coś dla zdecydowanie młodszych słuchaczy. "Bajki pytajki, czyli zabawne opowiadania z pobliskiej grządki" to zbiór krótkich historyjek, które nadają się jedynie dla najmłodszych. Mimo tego, podczas ich słuchania przekonałem się, że czytane przez Martę Kileczyk mogą naprawdę się spodobać. Ich siłą jest aktualność oraz silne zespolenie ze współczesnymi realiami. "Bajki pytajki", pomimo swojej błahej formy, tyczą się rzeczy jak najbardziej aktualnych, podanych za pomocą sympatycznych warzyw i owoców. Trafnie i celnie. Jeżeli szukacie czegoś do posłuchania dla swojego podopiecznego, ten z kolei ma 5-9 lat, „Zabawne opowiadania z pobliskiej grządki” będą jak znalazł. Przesłuchałem kilka z 30 opowieści i nie mam sobie absolutnie nic do zarzucenia.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA