REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Takie powroty do szkoły to ja rozumiem. Najlepsze filmowe teen drama

Trochę ubolewam, że czasy naprawdę dobrych produkcji z gatunku teen drama się skończyły. Wciąż jednak mamy przecież filmy, do których warto wracać. Takie, które bawią i wzruszają jednocześnie. A co najważniejsze, pozwalają nam wrócić do szkoły bez konieczności ponownego odrabiania prac domowych.

10.04.2018
20:21
teen drama filmy
REKLAMA
REKLAMA

Filmy dla młodzieży - co warto zobaczyć?

16 świeczek

filmy dla młodzieży class="wp-image-152010"

Rewelacyjna młodziutka Molly Ringwald, którą oglądać możemy teraz w serialu Riverdale, w roli nastoletniej Samanthy Baker. Dziewczyna świętuje swoje 16. urodziny, choć właściwie świętuje to za duże słowo - nikt zdaje się o nich nie pamiętać i wszystko jest nie takie, jak pragnęła. Mamy tu nastoletnie dylematy, potańcówkę szkolną i oczywiście pierwszą miłość. A wszystko to skąpane w komediowym sosie. Jeden z moich ulubionych filmów dla młodzieży. Pozycja obowiązkowa.

Heathers

 class="wp-image-146376"

Czy może być coś lepszego niż wkurzona Winona Ryder? Nie sądzę. Heathers to komedia już niemal kultowa. A dodatkowo, poza Ryder, gra w niej młody Christian Slater. Produkcja dostała w Polsce tytuł Śmiertelne zauroczenie i ten rzeczywiście oddaje jeden z głównych wątków filmu z końca lat 80. Sama wolę jednak oryginalną nazwę - Heathers. Veronica Sawyer (w tej roli właśnie Winona Ryder) należy do grupy nastolatek, które trzęsą liceum. Jej trzy koleżanki, z których każda ma na imię Heather, to tzw. wredne dziewczyny. Główna bohaterka pewnego dnia postanawia zerwać z dotychczasowym towarzystwem. Widzów czeka piękna katastrofa.

Wredne dziewczyny

teen drama class="wp-image-152007"

Skoro już przy wrednych dziewczynach jesteśmy... To nie jest komedia najwyższych lotów, ale ją uwielbiam. Lindsay Lohan jest w swojej roli świetna, tak jak i Rachel McAdams oraz Amanda Seyfried. Cady (Lindsay Lohan) rozpoczyna naukę w liceum. Ma imię, które innych śmieszy, nie jest typem dziewczyny, której zależy tylko na strojach i popularności. To takie dziewczyny uprzykrzają jej życie. Wraz z nowo poznanymi przyjaciółmi planuje utrzeć nosa trzem gwiazdeczkom. Ale do tego trzeba wkupić się w ich łaski. Cady zaprzyjaźnia się z wrednymi dziewczynami i... staje się jedną z nich. Uwielbiam ten film!

To nie jest kolejna komedia dla kretynów

najlepsze teen drama class="wp-image-152019"

Pisałam coś o komediach nie najwyższych lotów? To nie jest kolejna komedia dla kretynów to właściwie pastisz produkcji dla i o nastolatkach, scary movies oraz komedii romantycznych. Bohaterami są uczniowie liceum, których spotykają wszystkie te sytuacje znane z filmów o nastolatkach. Stereotypowi bohaterowie, masa klisz i nieco podłe gagi - ten film jest idealny. Puszczenie oka do widza jest czasem toporne, ale można nieźle się bawić, wyłapując masę nawiązań do Strasznego filmu, American Beauty, komedii Cała ona oraz Wredne dziewczyny i wielu, wielu innych, o których zdążyłam już zapomnieć.

Zakochana złośnica

teen drama filmy class="wp-image-152013"

Jeden z najlepszych filmów w tym zestawieniu, który stał się przepustką do kariery dla Heatha Ledgera. Fabuła produkcji bazuje na dramacie Szekspira. Bohaterkami są dwie siostry, Katarina i Bianca, które mają surowego ojca. Ten nie chce, aby jego córki zaszły w ciążę i zniszczyły sobie życie przez nieodpowiednich (lub w ogóle jakichkolwiek) chłopaków. Wymyśla więc zasadę - Bianca, młodsza z sióstr, nie może umawiać się z chłopcami, jeśli nie robi tego Katarina. Dotyczy to również wyjścia na bal. A Katarina, cóż, powiedzmy sobie wprost, nie należy do najbardziej miłych i towarzyskich osób. Zainteresowany Biancą chłopak wymyśla, jak rozwiązać ten problem... Postanawia "wynająć" chłopaka, który sprawi, że Katarina się zakocha... Cudowny film!

Stowarzyszenie wędrujących dżinsów

młodzieżowe filmy class="wp-image-152043"

Nakręcone na podstawie powieści Stowarzyszenie wędrujących dżinsów to całkiem udana adaptacja. Historia opowiada o przyjaciółkach, które są dla siebie wszystkim. Dziewczyny spędzą wakacje oddzielnie i wiedzą, że będą za sobą tęsknić. Sposobem na rozłąkę ma być... para magicznych dżinsów. Kupione spodnie pasują na każdą z nich, choć przyjaciółki mają różne rozmiary. Postanawiają dzielić się nowym nabytkiem, który ma przynieść im szczęście. Po drodze mamy różne zawirowania, pierwsze miłości i rozczarowania. W obsadzie: America Ferrera, Amber Tamblyn, Alexis Bledel i Blake Lively.

Szkoła uwodzenia

 class="wp-image-55846"

Zepsute rodzeństwo, Sebastian i Kathryn, mają ulubiony sposób na spędzanie wolnego czasu. W ramach rozrywki uwodzą inne osoby, nie zważając na ich uczucia. Kathryn chce zemścić się na swoim byłym chłopaku i prosi brata, aby ten poderwał jego dziewczynę. Ten uważa to za zbyt łatwe zadanie i swoją uwagę skupia na córce dyrektora szkoły. Annette ma opinię zasadniczej nastolatki, a Sebastian widzi w tym dla siebie wyzwanie. Szybko okaże się, że niewinna zabawa może mieć poważne konsekwencje dla wszystkich zamieszanych w tę sprawę. Film doczekał się kolejnych części z nowymi bohaterami, ale te nie były tak udane jak pierwsza.

Gwiazd naszych wina

 class="wp-image-41990"

Film oparty na powieści Johna Greena, którego to uważam za świetnego autora z gatunku young adult. Gwiazd naszych wina to wzruszająca i zabawna opowieść o nastolatkach, którzy przechodzą trudne chwile, starając się wyciągnąć z życia najwięcej, ile się da. Co charakterystyczne dla historii tworzonych przez Greena - tu nic nie jest cukierkowe, nastolatkowie nie są idealni, a sprawy nie zawsze kończą się happy endem. Gwiazd naszych wina opowiada o dwójce poważnie chorych nastolatków - Hazel wie, że choroba towarzyszyć będzie jej zawsze, a Gus ma nadzieję, że jego rak nigdy nie wróci. Wspólna znajomość będzie dla nich największą przygodą ich życia, które na zawsze się odmieni.

Papierowe miasta

 class="wp-image-53003"

Kolejna adaptacja powieści Johna Greena i to chyba mojej ulubionej, choć trudno wybrać tylko jedną. Adaptacja zresztą całkiem udana, choć nie będę oszukiwać - wolę literacki pierwowzór. Quentin jest zwykłym chłopakiem, który nie jest popularny, ale ma grupkę swoich wiernych przyjaciół. Nastolatek podkochuje się w Margo, swojej sąsiadce i koleżance z dzieciństwa, z którą wciąż chodzi do szkoły, jednak ich drogi jakiś czas temu się rozeszły. Margo wydaje się popularna, ma mnóstwo znajomych, ale chyba nikt jej tak naprawdę nie zna. Pewnego dnia dziewczyna znika bez śladu. Quentin postanawia ją odnaleźć.

Dziewczyna z sąsiedztwa

 class="wp-image-29379"

Naprawdę dobra komedia z pokręconymi bohaterami i fabułą. Matthew jest idealnym uczniem i grzecznym synem. Nigdy nie zrobił niczego wbrew regułom, ma nadzieję na dostanie się do najlepszej uczelni. Jego życie zmieni się diametralnie, kiedy do jego sąsiadów wprowadzi się Danielle. Szybko okaże się, że dziewczyna jest gwiazdką porno, a znajomość z nią może być naprawdę niebezpieczna.

Cała ona

REKLAMA
teen drama class="wp-image-152124"

Kiedy byłam młoda i naiwna, oglądałam ten film do znudzenia. Historia jest prosta, ale ta opowieść ma w sobie jakiś urok. Przystojny chłopak, Zack, (w tej robi Freddie Prinze Jr.) dla żartu zakłada się ze szkolnymi znajomymi, że z najbardziej nieciekawej i nieatrakcyjnej dziewczyny zrobi królową balu. Zbliża się do niepozornej Laney i z czasem zakochuje się w dziewczynie. Ta jednak nie wie, że jest elementem szczeniackiego zakładu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA