REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Najlepsze seriale true crime w serwisie Netflix. Wybraliśmy 9 mocnych produkcji

Opowieści o mordercach, zwłaszcza tych seryjnych, od lat fascynują widzów i czytelników. Trudno nie odnieść wrażenia, że w ostatnich latach mamy prawdziwy wysyp seriali, podcastów i książek z gatunku true crime. Szczególnie dużo tego typu tytułów pojawia się w serwisie Netflix. My wybieramy najlepsze.

21.02.2023
9:28
seriale true crime netflix
REKLAMA

Lubimy się bać. Lubimy mroczne historie, lubimy poczuć nieprzyjemny dreszcz. Inaczej historia Jeffreya Dahmera nie byłaby tak chętnie oglądanym serialem. Kiedyś przykładem takich fascynacji były listy miłosne wysyłane seryjnym mordercom, jak to było między innymi w przypadku Charlesa Mansona, teraz przeniosła się ona do internetu pod znakiem chwytliwego hashtagu. Przykładem może być słynny proces Camerona Herringa – do tej pory dwudziestojednolatek skazany na dożywocie za śmiertelne potrącenie matki z dzieckiem otrzymuje komentarze, że jest zbyt słodki, by trafić za kratki.

REKLAMA

Oglądając horror czy serial kryminalny, uczucie strachu potęguje jeszcze mocniej dopisek: "oparty na faktach". Podobnie jest z serialami dokumentalnymi o prawdziwych zbrodniach – historie, które, mimo że wydarzyły się nawet tysiące kilometrów od nas, wywołują uczucie prawdziwego niepokoju.

Najlepsze seriale true crime na Netflix: "Synowie Sama: Droga w mrok"

David Berkowitz, jeden z najsłynniejszych seryjnych morderców w historii, został skazany za popełnienie sześciu morderstw w Nowym Jorku między 1976 a 1977 rokiem. Twierdził, że to przez przemawiającego przez psa sąsiada szatana popełnił zarzucane mu zbrodnie. I właśnie ten trop sprawił, że dziennikarz Maury Terry zaczął podejrzewać, że za morderstwami Berkowitza stoi satanistyczna sekta. Dokument "Synowie Sama: Droga w mrok" ukazuje śledztwo dziennikarza obsesyjnie pochłoniętego sprawą Berkowitza, który próbuje udowodnić swoją tezę o tym, że sprawa mordercy ma drugie dno.

Serial "Synowie Sama: Droga w mrok" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun miniserialu "Synowie Sama: Droga w mrok"

Rozmowy z mordercą: Taśmy Jeffreya Dahmera

O mordercy Jeffrey'u Dahmerze jest teraz głośno za sprawą fabularnej produkcji o psychopatycznym mordercy, która zadebiutowała na Netfliksie jesienią 2022 roku i przez trzy tygodnie utrzymywała się na samym szczycie najpopularniejszych seriali na platformie. Opowiada historię tytułowego Jeffreya Dahmera, który między 1978 a 1991 zamordował siedemnastu młodych mężczyzn. Miniserial "Rozmowy z mordercą: Taśmy Jeffreya Dahmera" to zbiór rozmów z mężczyzną oraz autentyczne urywki z telewizji, gdy odkryto tożsamość mordercy.

Serial "Rozmowy z mordercą: Taśmy Jeffreya Dahmera" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun miniserialu "Rozmowy z mordercą: Taśmy Jeffreya Dahmera"

Making a Murderer

Historia Stevena Averego jest o tyle ciekawa, że początkowo mężczyzna został niesłusznie skazany za przestępstwo, którego nie popełnił. W 2003 roku okazało się, że jego DNA jest niezgodne z tym, które znajdowało się na ciele ofiary i Avery po osiemnastu latach wyszedł na wolność. Więzienie szybko się jednak o niego upomniało – kiedy dwa lata później zaginęła fotografka Tereasa Halbach, dowody wskazywały właśnie na Stevena. Mimo że sprawa zawierała wiele nieścisłości, Steven Avery został skazany na dożywocie. Serial dokumentalny Netfliksa prześledził historię mężczyzny, który wyrzeka się winy za popełnienie przestępstwa.

Serial "Making a Murderer" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun serialu "Making a Murderer"

Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę

Pierwszą ofiarą Richarda Ramireza była dziewięcioletnia dziewczynka. Od tego momentu w 1985 roku mężczyzna w słonecznym Los Angeles zamordował szesnaście osób. Miniserial dokumentalny przedstawia historię jednego z najgroźniejszych seryjnych morderców w Ameryce oraz przebieg jego pościgu przez młodego detektywa Gila Carillo oraz śledczego z wydziału zabójstw – Franka Salerno.

Serial "Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun miniserialu "Richard Ramirez: Polowanie na seryjnego mordercę"

Rozpruwacz z Yorkshire

Historia Kuby Rozpruwacza jest znana na całym świecie, a jest szczególnie intrygująca, ponieważ jego tożsamość nigdy nie została zidentyfikowana. Znane są natomiast brutalne metody, polegające na podcinaniu gardła i wycinaniu wnętrzności, za pomocą których tajemniczy mężczyzna mordował młode kobiety. W miniserialu Netfliksa przedstawione zostają próby policji, która pod koniec lat siedemdziesiątych usiłuje dojść do prawdy – kim naprawdę był rozpruwacz z Yorkshire w XIX wieku?

Serial "Rozpruwacz z Yorkshire" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun miniserialu "Rozpruwacz z Yorkshire"

Aaron Hernandez: W głowie mordercy

Aż trudno uwierzyć, że człowiek, który ma wszystko, dopuszcza się morderstwa, za którym nie stoi żaden motyw. Ta historia wydarzyła się jednak naprawdę i dotyczy kapitana drużyny New England Patriots – Aarona Hernandeza – który został skazany za zabójstwo futbolisty Odina Lloyda, a po pięciu dniach więzienia powiesił się w swojej celi. Miniserial Netfliksa analizuje dogłębnie motywy działań Hernandeza oraz stawia pytanie, w jaki sposób mężczyzna jego pokroju staje się mordercą.

Serial "Aaron Hernandez: W głowie mordercy" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun miniserialu "Aaron Hernandez: W głowie mordercy"

Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne’a Gacy’ego

John Wayne Gacy był jednym z najbardziej przerażających seryjnych morderców w XX wieku. Trudne dzieciństwo, nieudane małżeństwa i kontakty z młodymi chłopcami, spowodowane restrykcyjnym wychowaniem przez ojca, doprowadziły do tego, że mężczyzna zabił ponad trzydziestu młodych mężczyzn i chłopców, a kilkadziesiąt ciał zakopał pod swoim domem. Mroku całej historii dodaje fakt, że Gacy przez pewien czas zajmował się charytatywnymi występami w szpitalu przed chorymi dziećmi jako klaun. Netflix ujawnia taśmy, które zostały nagrane podczas rozmowy z mordercą.

Serial "Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne'a Gacy'ego" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun miniserialu "Rozmowy z mordercą: Taśmy Johna Wayne'a Gacy'ego"

Morderstwo wśród mormonów

Temat sekt i grup religijnych jest bardzo nośny, jeśli chodzi o zbiorowe morderstwa. Najgłośniejsze historie to oczywiście masowe samobójstwo sekty Jima Jonesa czy morderstwo grupy religijnej Charlesa Mansona. W miniserialu "Morderstwo wśród mormonów" śledztwo dotyczy szokujących zbrodni, które zostały popełnione na społeczności mormońskiej w Salt Lake City w 1985 roku, a tym samym uderzających w fundamenty ich wiary.

Serial "Morderstwo wśród mormonów" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun miniserialu "Morderstwo wśród mormonów"

Killer Sally

Kiedy Ray McNeil, mistrz USA w kulturystyce w walentynki 1995 roku dusi swoją żonę Sally, ta oddaje dwa śmiertelne strzały. Sally została okrzyknięta zarówno ofiarą przemocy domowej, jak i zazdrosną i agresywną żoną. Również media nie były przychylne kobiecie – pojawiły się przypuszczenia, że popełniła przestępstwo z pełną premedytacją. Miniserial skupia się na kulisach życia Sally, której życie pełne było przemocy, a także roli kobiety w świecie kulturystyki.

REKLAMA

Serial "Killer Sally" obejrzysz tutaj.

Netflix - zwiastun miniserialu "Killer Sally"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA