REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Polacy otrzymali trzecią szansę w walce o Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego. Grecję reprezentować będzie „Niepamięć”

Grecy zdecydowali, jaki film będzie ich reprezentował w nadchodzącym wyścigu po Oscary. Powinniśmy kibicować wybranej przez nich „Niepamięci”. W realizację tytułu zaangażowani byli bowiem Polacy. Co więcej to już trzecia koprodukcja z udziałem naszego kraju, która może zostać nominowana do statuetki w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

05.11.2020
13:54
oscary 2021 grecja polska
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż polskie produkcje już wielokrotnie były nominowane w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny (obecnie najlepszy film międzynarodowy), to tylko raz rodzimym twórcom udało się zdobyć upragnioną statuetkę. Stało się to w 2015 roku za sprawą „Idy” Pawła Pawlikowskiego. Podczas ostatniego rozdania nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej reprezentowało nas „Boże Ciało”, ale Jan Komasa musiał obejść się smakiem. Najnowszym kandydatem jest natomiast „Śniegu już nigdy nie będzie”.

Nie wiadomo jeszcze, czy film Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta znajdzie się wśród nominowanych. Jednakże w nadchodzącym roku rodzimi twórcy mają więcej niż jedną szansę na zdobycie statuetki. Jako swojego kandydata Czechy wybrały bowiem „Szarlatana” Agnieszki Holland. A jak się teraz okazuje, to również jeszcze nie wszystko. Grecję reprezentować ma „Niepamięć”, która została zrealizowana z udziałem Polaków.

„Niepamięć” to polsko-grecka koprodukcja, której jednym z producentów jest Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Poza tym za zdjęcia odpowiada Bartosz Świniarski. Na stołku reżyserskim zasiadł natomiast Christos Nikou. Fabuła rozgrywa się w przyszłości, kiedy to świat stanął w miejscu ze względu na... pandemię. Choroba powoduje u ludzi nagłą amnezję.

REKLAMA

„Niepamięć” zadebiutowała podczas tegorocznego festiwalu w Wenecji, a teraz być może będzie reprezentowała Grecję podczas nadchodzącej gali rozdania Oscarów. Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej zostaną przyznane 25 kwietnia 2021 roku.

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA