REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Olga Tokarczuk przekazała replikę medalu za literacką Nagrodę Nobla na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Olga Tokarczuk to w ostatnich miesiącach najbardziej rozchwytywana polska pisarka. Zdobywczyni literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok zbiera gratulacje z całego świata, ale nie zapomina dzielić się z innymi swoim sukcesem. W jaki sposób? Choćby poprzez przekazanie repliki medalu na rzecz WOŚP.

16.12.2019
17:55
olga tokarczuk wośp
REKLAMA
REKLAMA

Literacka Nagroda Nobla dawno nie wzbudzała w naszym kraju tak wielkich emocji jak w tym roku. Większość tego zainteresowania wynika oczywiście z sukcesu Olgi Tokarczuk. Można zaryzykować stwierdzenie, że w większość komentujących nie ma pojęcia jak nazywa się drugi z nagrodzonych na ostatniej gali pisarzy (Peter Handke), ale z pewnością w niczym nie umniejsza to radości wydawców, krytyków oraz całego środowiska.

Z tego powodu o Tokarczuk mówiło się ostatnio przy najróżniejszych okazjach - od promocji na jej książki w Biedronce, przez rzadkie negatywne komentarze kolegów po fachu (Jacek Piekara szczególnie zadziwił swoim porównaniem do Sapkowskiego), aż po świetnie przyjętą mowę noblowską. Nie minęło wiele czasu, a pisarka dostarczyła kolejnego powodu, żeby o niej wspominać.

Olga Tokarczuk spotkała się Jerzym Owsiakiem i przekazała mu replikę medalu na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W specjalnym nagraniu opublikowanym na Facebooku poinformował o tym sami zainteresowani. Podczas 28. edycji WOŚP fani pisarki będą mieli możliwość wylicytowania repliki autentycznego medalu noblowskiego, którą Tokarczuk przywiozła w niedzielę ze Sztokholmu. Oficjalny pozłacany medal ze srebra to jedno z trzech podobnych wyróżnień przysługujących autorce „Ksiąg Jakubowych”. Zaprojektował go Erik Lindberg, a na awersie widnieje ikoniczna podobizna Alfreda Nobla z profilu. Na rewersie znajdziemy z kolei wzorowany na starożytną Grecję wizerunek młodego mężczyznę spisującego pieśń Muzy.

REKLAMA

Przedmiot już trafił na licytację do sklepu Allegro (wziąć udział w tym przedsięwzięciu możecie pod TYM LINKIEM). Na ten moment cena wynosi 9900 zł, a swoją kwotę podało 26 osób. Można się domyślić, że im bliżej 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, tym cena i liczba licytujących będzie wzrastać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA