REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Oscary 2022: Polacy mieli szansę na dwie statuetki. Czy udało im się wygrać?

Oscary 2022 już za nami. Dowiedzieliśmy się, jakie filmy z zeszłego roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej uznała za najlepsze. W trakcie gali mocno trzymaliśmy kciuki za Polaków. Nasi rodacy mieli bowiem szansę na dwie statuetki. Jak im poszło?

28.03.2022
8:31
sukienka polska oscary 2022 nominacje
REKLAMA

Kierowani poczuciem narodowej dumy zawsze z uwagą doszukujemy się polskich akcentów na Oscarach. Nawet jeśli żadna z rodzimych produkcji nie trafia do zestawienia najlepszych filmów międzynarodowych, to przeglądamy nominowanych w pozostałych kategoriach i cieszymy się, kiedy znajdziemy wśród nich swojsko brzmiące nazwiska. Nie inaczej było w tym roku.

Podczas Oscarów 2022 mieliśmy dwie szanse na nagrodę Amerykańskiej Akademii. Wśród nominowanych znalazło się bowiem miejsce dla Janusza Kamińskiego za zdjęcia do "West Side Story" Stevena Spielberga. W kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski statuetkę mogła otrzymać natomiast "Sukienka". Czy się udało?

REKLAMA

Oscary 2022 - jak poradził sobie Janusz Kamiński?

Największą nadzieję na Oscara dla Polaka wiązaliśmy z nominacją Janusza Kamińskiego. W końcu operator otrzymał w swojej karierze już dwie statuetki. Został nagrodzony za zdjęcia do "Listy Schindlera" i "Szeregowca Ryana". Współpraca ze Stevenem Spielbergiem mu się opłaciła. Dlatego trzymaliśmy kciuki, aby i tym razem po wielu latach przerwy udział w przedsięwzięciu reżysera zamienił w wygraną podczas tegorocznej gali. Tak się jednak nie stało.

West Side Story - Oscary 2022 - Polska - Janusz Kamiński

Amerykańska Akademia uznała, że na Oscara bardziej zasługuje Greig Fraser za zdjęcia do "Diuny". Polak musiał więc pogodzić się z wygraną monumentalnego science fiction Denisa Villeneuve'a. Cóż, przegrać z najczęściej nagradzanym filmem tegorocznej gali to żaden wstyd.

Oscary 2022 - jak poradziła sobie krótkometrażowa "Sukienka"?

"Sukienka" to opowieść o niskorosłej kobiecie, która oddaje się fantazjom na temat swojego związku z kierowcą ciężarówki. Krótki metraż zrealizowany przez Tadeusza Łysiaka z myślą o zaliczeniu przedmiotu w Warszawskiej Szkole Filmowej wszedł na oscarowe salony, a wraz z nim nasza nadzieja na statuetkę dla Polaków. Niestety nie udało się.

Sukienka - Oscary 2022 - najlepszy aktorski film krótkometrażowy

"Sukienka" idealnie wpisywałaby się w inkluzywny wydźwięk tegorocznej gali. Amerykańska Akademia zdecydowała jednak, że Oscar w kategorii najlepszy krótkometrażowy film aktorski należy się brytyjskiemu "The Long Goodbye".

REKLAMA

Oscary 2022 - jak poradzili sobie Polacy?

W tym roku Polacy (który to już raz?) musieli obejść się smakiem. Nikt z naszych rodaków nie otrzymał Oscara. Warto jednak zauważyć, że gdyby Amerykańska Akademia nagradzała seriale, to musiałaby stworzyć osobną kategorię dla Piotra Adamczyka za jego występ w "Hawkey'u". Inaczej z pewnością doszłoby do zamieszek.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA