REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Polacy z dwiema nominacjami do Oscara. Wiemy, kto zawalczy o wyróżnienie

Polacy mają dwie szanse na Oscara podczas tegorocznej gali. Amerykańska Akademia ogłosiła właśnie nominacje do najbardziej pożądanych nagród w branży filmowej. Wśród nich znalazło się miejsce dla Janusza Kamińskiego i krótkometrażowej "Sukienki" Tadeusza Łysiaka. Gala rozdania statuetek będzie miała miejsce pod koniec przyszłego miesiąca.

08.02.2022
16:56
sukienka polska oscary 2022 nominacje
REKLAMA

Gdy "Żeby nie było śladów" wypadło z oscarowego wyścigu w kategorii najlepszy film międzynarodowy, mogliśmy co najwyżej... wzruszyć ramionami. Znowu, nic nowego. Wiedzieliśmy jednak, że wciąż mamy za kogo patriotycznie trzymać kciuki. Dzisiaj okazało się, że aż w dwóch przypadkach.

Polacy mają dwie szansę na zdobycie Oscara. Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej ujawniła dzisiaj nominacje do tej najbardziej pożądanej w branży nagrody. Wśród nich znalazło się miejsce dla krótkometrażowego filmu aktorskiego "Sukienka" oraz Janusza Kamińskiego, który może zdobyć statuetkę za zdjęcia do "West Side Story".

REKLAMA

Oscary 2022 - nominacje dla Polaków

"West Side Story" zdobyło łącznie osiem nominacji do Oscarów. Jeśli Amerykańska Akademia chciałaby nagrodzić film za zdjęcia, byłaby to trzecia statuetka w tej kategorii dla Janusza Kamińskiego. Wcześniej został nimi uhonorowany w 1994 roku za "Listę Schindlera" i w 1998 roku za "Szeregowca Ryana". Minęło już wiele lat, więc, nawet jeśli konkurencja pod postacią "Diuny" czy "Psich pazurów" jest naprawdę mocna, istnieje szansa na zwycięstwo.

"Sukienka" to natomiast dramat o niskorosłej pracownicy motelu, która na swej drodze spotyka pewnego kierowcę ciężarówki i marzy, że pokaże jej on czym jest bliskość i intymność. Krótki metraż Tadeusza Łysiaka przypadł do gustu Amerykańskiej Akademii i otrzymał nominację w kategorii krótkometrażowy film aktorski. Trzymamy więc kciuki, aby przemieniło się to w statuetkę. A tymczasem możemy sobie obejrzeć wyróżnioną produkcję, bo w całości dostępna jest na YouTube:

Sukienka - Oscary 2022
REKLAMA

Oscary 2022 - kiedy gala?

Te kciuki przyjdzie nam jeszcze trochę potrzymać. Do oscarowej gali musimy poczekać do 27 marca. To wtedy właśnie poznamy decyzje Amerykańskiej Akademii i dowiemy się, czy Janusz Kamiński albo Tadeusz Łysiak otrzymali statuetki.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA