REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Paul Greengrass nakręci nową adaptację powieści "Rok 1984"

Uznawany za jedną z najlepszych antyutopii i książek politycznych w ogóle "Rok 1984" George'a Orwella doczeka się kolejnej adaptacji filmowej. Tym razem za kamerą stanie Paul Greengrass, reżyser takich filmów jak "Ultimatum Bourne'a" czy "Kapitan Phillips". 

20.11.2014
10:22
Paul Greengrass nakręci nową adaptację powieści „Rok 1984”
REKLAMA

"Rok 1984" to bodaj najbardziej znana, obok "Nowego, wspaniałego świata" Aldousa Huxleya, antyutopia, za sprawą której do języka potocznego przeniknęły takie pojęcia jak "Wielki brat" czy "nowomowa". Przedstawia ona wizję świata totalitarnego, gdzie życie każdego obywatela jest kontrolowane przez wszechpotężny aparat państwowy, a wszystkie nieposłuszeństwa - włączając w to nieprawomyślność - bezwzględnie karane. Głównym bohaterem powieści jest Winston Smith, urzędnik niskiego szczebla, który podejmuje walkę z systemem.

REKLAMA

Dotychczas powstały już trzy adaptacje tej książki Orwella - w 1954, 1956 oraz 1984. Najbardziej znana jest ta ostatnia, w reżyserii Michaela Radforda i z Johnem Hurtem oraz Richardem Burtonem w rolach głównych. Na tę chwilę nie znamy szczegółów dotyczących ekranizacji Paula Greengrassa - wiadomo jedynie, że scenariusz doń napisać ma James Graham, a producentami będą Gina Rosenblum oraz Scott Rudin. Więcej dowiemy się prawdopodobnie dopiero po zakończeniu zdjęć do nowego filmu o Jasonie Bournie, które mają się rozpocząć w 2015 roku.

REKLAMA
rok 1984 orwell paul greengrass 2

"Rok 1984" to jedna z moich absolutnie ukochanych książek; czytam ją przynajmniej raz w roku. Jak dotąd - w mojej opinii - żadnej ekranizacji nie udało się dostatecznie dobrze oddać jej atmosfery, tym bardziej jestem więc ciekaw nowej produkcji. Paul Greengrass w roli reżysera potrafi stworzyć i utrzymać dramatyzm w swoich filmach, jestem więc pełen nadziei na godne uwagi dzieło. Tymczasem pozostaje uzbroić się w cierpliwość i czekać na dalsze informacje.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA