REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Pięć książek, które musisz przeczytać: powieści do 50% taniej

Z serii "pięć książek, które musisz przeczytać": dziś w ofercie znane i cenione powieści literatury światowej. Wszystkie dostępne w cenie obniżonej do 50%.

Na początek opowieść o dziewczynce, którą po charakterystycznych rudych warkoczach i usianej piegami twarzy niemal każdy rozpozna bez chwili wahania. Ania Shirley, bo właśnie o tej dziewczynce mowa, główna bohaterka serii książek Ania z Zielonego Wzgórza to postać, której nie da się pomylić z nikim innym. Jedenastoletnia sierota, wędrująca od jednego domu dziecka do drugiego, odrzucana przez kolejne rodziny zastępcze, ostatecznie trafia pod skrzydła rodzeństwa Cuthbert - Maryli i Mateusza. Pierwsze spotkanie dziewczynki z nowymi opiekunami jest nieco niezręczne, bowiem brat i siostra pragnęli przygarnąć chłopca. Ania - dziewczynka trafiła do nich przez przypadek. Jednak oryginalna, pełna wdzięku bohaterka szybko zjednuje sobie nowych opiekunów - do tego stopnia, że bez większych oporów akceptują jej płeć (i marchewkowy kolor włosów). Od tego momentu dziewczynka skutecznie urozmaica im spokojne dotąd życie na Zielonym Wzgórzu. Pełna uroku i magii powieść, którą zdecydowanie warto znać. Jeśli więc lektura Ani z Zielonego Wzgórza z różnych względów ominęła Was w podstawówce, a potem Wy omijaliście ją przez długie lata, czas to zmienić. Ta promocja jest zdecydowanie dla Was.

25.02.2013
5:47
Pięć książek, które musisz przeczytać: powieści do 50% taniej
REKLAMA
REKLAMA

Drugą z proponowanych powieści jest Ptasiek Williama Whartona. W stworzonym przez amerykańskiego pisarza i psychologa dziele przedstawiona została historia tytułowego Ptaśka. Główny bohater po wojnie trafia do szpitala psychiatrycznego. Wierzy, że jest ptakiem i zachowuje się zgodnie ze swoim przekonaniem. Ptaki stały się pasją Ptaśka już w dzieciństwie, stąd też wzięło się jego przezwisko. W przeszłości często podejmował próby naśladowania ukochanych zwierząt. Los okazał się przewrotny, bowiem ostatecznie bohater utracił kontrolę nad tym kiedy "zamienia się w ptaka". O swoich przeżyciach wewnętrznych oraz o tym, jak zachorował opowiada sam Ptasiek. Jednak o jego historii czytelnik dowiaduje się głównie dzięki opowieściom Ala, przyjaciela tytułowego bohatera, który odwiedza go w szpitalu. Ptasiek to powieść wobec której ciężko pozostać obojętnym. Prawdopodobnie nie przypadnie ona do gustu tym, którzy oczekują lektury łatwej. Jednak fani powieści psychologicznych powinni dopisać ją do swojej listy pozycji obowiązkowych.

Również nielekka, ale i nie mniej interesująca jest powieść Salmana Rushdiego, Dzieci północy. Tym razem przenosimy się do Indii i wydarzeń związanych z ich podziałem w 1947 roku. Głównym bohaterem jest Saleem Sinai, który dzięki temu, że urodził się w noc wspomnianego wyżej podziału, ma zdolności telepatyczne. Okazuje się, że tę wyjątkową umiejętność posiadają wszystkie dzieci, które przyszły na świat w momencie odzyskania przez Indie niepodległości. To właśnie tytułowe dzieci północy, które dzięki działaniom głównego bohatera, jednoczą się. W książce przedstawione zostały ich dalsze losy (ze szczególnum uwzględnieniem wydarzeń związanych z Saleemem) oraz kres działalności. Dzieci północy to zderzenie realizmu i magii, faktów historycznych i niezwykłości. Rushdie dzięki swojej prozie umożliwia podróż do innego świata. Nie pozostaje więc nic innego, jak zdecydować się na wyruszenie w ową podróż.

REKLAMA

Droga Cormaca McCarthy'ego to postapokaliptyczna wizja Stanów Zjednoczonych, świata dotkniętego kataklizmem, który zakończył życie na Ziemi, pozostawiając tylko zgliszcza. Wyginęli niemal wszyscy ludzie - pozostali bezwzględni kanibale, gotowi zrobić wszystko, by przetrwać. A obok nich ojciec i syn, wędrowcy, zmierzający w kierunku wybrzeża. Zdecydowani na to, by przebyć swą drogę, w nadziei i z miłością, pomimo, że wszystko wskazuje na nieuchronność tragicznego końca. Niezwykłośc wizji oraz literacki kunszt McCarthy'ego czynią Drogę pozycją godną przeczytania.

Ostatnia promocyjna powieść to Pokuta Iana McEwana. Tym razem czytelnik ma możliwość zapoznania się z historią Briony, której błędny sąd doprowadza do rozłąki starszej siostry dziewczyny, Cecylii i jej ukochanego, Robiego. Robie trafia do więzienia. Następnie walcząc o przeżycie, pragnie ponownie odnaleźć swoją miłość, Cecylię, która obiecała na niego czekać. Briona ze swojego błędu oraz z wynikających z niego konsekwencji zdaje sobie sprawę dopiero jako dorosła kobieta. Wtedy to rozpoczyna się jej pokuta - próby wynagrodzenia bólu, którego stała się przyczyną. Wojna, nieszczęśliwa miłość a przede wszystkim właśnie tytułowa pokuta, ponadto niekonwencjonalne opisy rzeczy zwyczajnych - jeśli właśnie tego szukacie w powieści obyczajowej, bez wątpienia nie będziecie rozczarowani.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA