REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Canal+ i Cyfrowy Polsat dostaną ponad milion złotych odszkodowania od pirata telewizyjnego

Piractwo komputerowe cieszy się w Polsce coraz gorszą sławą, ale o działającym na podobnych zasadach piractwie telewizyjnym mało kto słyszał. Być może zmieni się to na skutek wydanego właśnie przez Sąd Rejonowy w Wieliczce wyroku, który zarządza ponad milion złotych odszkodowania za ten proceder na rzecz Canal+ i Cyfrowego Polsatu.

30.11.2020
15:49
piractwo telewizyjne
REKLAMA
REKLAMA

O tej sprawie zrobiło się po raz pierwszy głośno w marcu 2018 roku, po tym jak zajmujący się zwalczaniem przestępstw gospodarczych policjanci z powiatu krakowskiego zlikwidowali nielegalny punkt rozsyłania sygnału płatnych platform telewizyjnych. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas 31-letniego pirata telewizyjnego, a także zabezpieczyli sprzęt elektroniczny pozwalający na tzw. sharing i blisko 180 tys. złotych w gotówce.

Wspomniany proceder polega na nielegalnym dzieleniu się sygnałem telewizyjnym w celu osiągnięcia korzyści majątkowych. Na miejscu przeprowadzenia akcji policjanci znaleźli specjalnie przygotowany do tego serwer z kilkudziesięcioma wpiętymi do niego kartami abonenckimi. Za ich pomocą zatrzymany mężczyzna odbierał płatną, kodowaną telewizję. Następnie za pomocą internetu udostępniał sygnał osobom trzecim, za co otrzymywał od nich opłaty. Kwoty były oczywiście mniejsze niż legalnie wykupiony abonament. Według informacji policji mogło to trwać nawet przez kilka lat, a z usług oskarżonego korzystało do kilkuset osób.

Pokrzywdzonymi w sprawie okazały się Cyfrowy Polsat i Canal+. Na ich rzecz sąd zarządził odszkodowanie w wysokości po 526 tys. 299 zł na firmę.

 class="wp-image-467311"
Foto: Zdjęcie z miejsca zatrzymana/Policja.pl
REKLAMA

Mężczyzna został również skazany na rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na trzy lata. W toku postępowania sprawy zatrzymano jeszcze jedną osobę, która z kolei usłyszała karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na okres próby oraz zapłatę odszkodowania na rzecz Canal+ Polska i Polsatu (jego wysokość nie została ujawniona). Jak informuje stacja Canal+ w oficjalnym komunikacie prasowym, powyższa decyzja stanowi rekord pod względem zarządzonej przez sąd kary finansowej. Wyrok w sprawie jest prawomocny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA