REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Znamy tegorocznego polskiego kandydata do Oscara

Na stronie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pojawiła się informacja o wyłonieniu polskiego kandydata, który ma szansę zawalczyć o Oscara w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny. W tym roku tą produkcją będzie Pokot w reżyserii Agnieszki Holland.

09.09.2017
17:05
Pokot tegorocznym polskim kandydatem do Oscara
REKLAMA
REKLAMA

Film Pokot został nakręcony na podstawie książki Olgi Tokarczuk o tytule Prowadź swój pług przez kości umarłych. Premiera produkcji odbyła się w Polsce 24 lutego 2017 roku. Główną rolę w filmie zagrała Agnieszka Mandat, która wcieliła się z Janinę Duszejko, samotną starszą kobietę, mieszkającą z psami w Sudetach.

Duszejko, która nie lubi swojego imienia, kocha zwierzęta i próbuje działać przeciwko kłusownikom i zabijaniu zwierząt - miejscowa policja już dobrze ją zna. Sama nie je mięsa, a swoje dwie suki traktuje jak członków rodziny. Pewnego dnia psy kobiety giną, a ta nie jest w stanie znaleźć nawet ich ciał. Niedługo potem w okolicy dochodzi do dziwnych wypadków, które prowadzą do śmierci okolicznych myśliwych. Czyżby to natura działała w samoobronie?

Film Holland został wybrany przez Komisję Oscarową, w skład której wchodzą przedstawiciele polskiego środowiska filmowego oraz dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w składzie: Paweł Pawlikowski (przewodniczący), Grażyna Torbicka, Stefan Laudyn, Arthur Reinhardt, Tomasz Wasilewski, Agnieszka Smoczyńska i Magdalena Sroka.

- Pokot to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. »Pokot« to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat" – dodał przewodniczący Komisji Oscarowej.

REKLAMA

Scenariusz do filmu Pokot Agnieszka Holland stworzyła wspólnie z Olgą Tokarczuk. W filmie oprócz Agnieszki Mandat zagrali m. in.: Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Miroslav Krobot, Borys Szyc i Andrzej Grabowski. W tym roku Pokot zdobył Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale.

Przyszłoroczna ceremonia wręczenia Oscarów będzie 90. z kolei najważniejszą uroczystością w przemyśle filmowym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA