REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

"Poza sezonem" to kolejny kryminał Jørna Liera Horsta, który przenosi nas do mrocznej Norwegii

"Poza sezonem" to najnowsza książka Jørna Liera Horsta, norweskiego pisarza, autora powieści kryminalnych, która dziś ma swoją premierę w Polsce. Nie jest to jednak najświeższa książka Norwega, bowiem cykl Horsta wydawany jest u nas w kolejności niechronologicznej. Akcja powieści"Poza sezonem" rozgrywa się przed wydarzeniami znanymi z "Psów gończych".

09.09.2015
16:48
"Poza sezonem" to kolejny kryminał Jørna Liera Horsta, który przenosi nas do mrocznej Norwegii
REKLAMA
REKLAMA

Głównymi bohaterami "Poza sezonem" są jak w przypadku całej serii dla dorosłych Horsta, William Wisting pracownik norweskiego wymiaru sprawiedliwości i jego córka, Line Wisting, dziennikarka popularnej gazety o ogólnokrajowym zasięgu. Każda książka Horsta poświęcona jest innej sprawie, a kolejne części łączy życie prywatne postaci, stąd można je czytać właściwie niezależnie od siebie.

Tym razem śledztwo prowadzone jest w sprawie tajemniczego morderstwa, które miało miejsce w jednym z domków letniskowych.

poza sezonem

Traf chce, że to akurat własność bardzo popularnego showmana i prezentera, znanego z programu telewizyjnego. Do tego dochodzi jeszcze sprawa przemytu narkotyków, w którą zamieszani są gangsterzy z Europy. Pojawiają się kolejne trupy, zeznający nie mówią prawdy, a w przestępstwie mógł maczać palce były chłopak Line...

"Poza sezonem" przenosi nas do mrocznej i deszczowej Norwegii. Książki Horsta - choć nie różnią się specjalnie od innych w swoim gatunku - mają jakiś klimat, który sprawia, że chce się uczestniczyć w opowiadanej przez autora historii. Jest tajemniczo, niebezpiecznie. Rozterki bohaterów i ich problemy prywatne dodają  dramatyzmu opisywanym zdarzeniom. Ich słabości, a także trudne momenty w ich pracy sprawiają, że powieść wydaje się bardziej realistyczna. Gorzka i intrygująca.

Jak i w innych książkach Horsta, tak i w "Poza sezonem" losy Williama Wistinga i jego córki splatają się na polu zawodowym. Line staje się świadkiem w sprawie, a jej gazeta czynnie uczestniczy w relacjonowaniu prowadzonego śledztwa.

Kiedy sięgamy po kolejną książkę Horsta wiemy, że pomimo trudnych spraw branych na warsztat, możemy czuć się bezpiecznie. Powieści norweskiego autora cechuje pewien schematyzm (zawsze powieść podzielona jest jakby na dwie przeplatające się ze sobą części, jedna dotyczy Williama Wistinga, druga jego córki, Line, a ponadto zawsze oboje w jakiś sposób uwikłani są w główną sprawę, która jest przewodnim wątkiem książki), ale nie jest to - mimo wszystko - wada.

Powieści norweskiego pisarza są jak kolejne odcinki serialu, które chcemy poznać. Wiemy mniej więcej czego możemy się spodziewać, ale i tak coś potrafi nas przyjemnie, bo niebezpiecznie zaskoczyć.

"Poza sezonem" to dobra lektura na długie jesienne wieczory. Idealna, by zaszyć się pod kocem i zatopić w niebezpiecznym, pełnym zwrotów śledztwie. Seria o Williamie Wistingu to zdecydowanie cykl, z który warto poznać. Do tej pory w Polsce zostały wydane trzy powieści Horsta: "Jaskiniowiec", "Psy gończe" i właśnie "Poza sezonem".

Czytaj także:

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA