1. Rozrywka
  2. Seriale

Kaznodzieja, wampir i złodziejka wchodzą do baru… Kim są bohaterowie serialu „Preacher”?

Lokowanie produktu

Kto jest kim w serialu „Preacher” i o co w nim chodzi? Przypominamy sylwetki głównych bohaterów produkcji w odcinkach na podstawie komiksu „Kaznodzieja”, którego 2. sezon trafia właśnie na antenę stacji AMC.

20.06.2021
9:05
preacher 2 sezon serial amc polska

Uwaga na spoilery z 1. sezonu serialu „Preacher”.

„Preacher” jest adaptacją komiksu, ale jak na standardy tego gatunku dość nietypową – nie znajdziecie tu żadnych odzianych w lateks superbohaterów bez skazy, a naprawdę obcisłe stroje pojawiają się tutaj w tym znacznie bardziej przyziemnym kontekście. Protagonistami są z kolei nie-do-końca zwykli ludzie (lub podobne do nich istoty), których połączył ślepy traf.

Aktorska adaptacja komiksu „Kaznodzieja” wydawanego przez DC Comics w ramach imprintu Vertigo, której 2. sezon pojawi się już 21 czerwca o 22:00 na antenie AMC, jest typowym serialem drogi. Scenarzyści grubą kreską odcinają się od opowieści o Batmanie i Supermanie, tworząc swoją własną obrazoburczą mitologię, która w centrum stawia chrześcijaństwo, a sacrum ustępuje tu profanum.

preacher 2 sezon serial amc polska class="wp-image-1734772"
„Preacher” zaciera linię, która oddziela sacrum od profanum
Skip Bolen/AMC

Preacher” – kto jest kim?

W serialu podobnie jak w wydawanym w latach 1995-2000 i liczącym 75 zeszytów komiksie Gartha Ennisa (scenariusz), Steve’a Dillona (rysunki) i Glenna Fabry’ego (okładki) śledzimy przygody trójki głównych bohaterów: tytułowego kaznodziei, jego uwielbiającego krew najlepszego przyjaciela oraz jego dziarskiej dziewczyny. To właśnie oni wyruszają na poszukiwania Boga, który uciekł z Nieba. Dosłownie!

Tytułowym bohaterem „Preachera” jest wielebny Jesse Custer (Dominic Cooper).

Małą ojczyzną tej postaci jest amerykańskie miasteczko w stanie Teksas. Wychowanemu na prowincji duchownemu zasady, którymi powinien się kierować, wpoił uprawiający tę samą profesję ojciec, ale Jessego Custera można przyrównać do zbłąkanej owieczki – niby obejmuje posadę pastora i prawi kazania, ale nie do końca wierzy, w to co mówi i nie stosuje się do swoich rad.

preacher 2 sezon serial amc polska class="wp-image-1734754"
Tytułowy bohater serialu „Preacher” to Jesse Custer
Skip Bolen/AMC

Jesse, który w przeszłości parał się złodziejstwem, nie stroni od alkoholu oraz papierosów i nie boi pobrudzić sobie rąk. Potrafi się bić, a w obronie swoich bliskich jest gotów posunąć się naprawdę daleko. Jego najbardziej unikalną cechą jest jednak niezwykła zdolność naginania innych ludzi do swej woli. Bohater posiadł ją w dodatku w naprawdę przedziwnych okolicznościach.

O co chodzi z tym Słowem Bożym w adaptacji komiksu „Kaznodzieja”?

W adaptacji „Kaznodziei” motywem przewodnim jest ucieczka Boga i późniejsze jego poszukiwania, ale zanim bohaterowie ruszyli tropem Stwórcy, młody Custer otrzymał dar i przekleństwo w jednym. To się zdarzyło, gdy na Ziemię zstąpiła z Niebios pozbawiona świadomości istota nosząca miano Genesis będąca owocem zakazanej miłości pomiędzy aniołem i demonem.

preacher 2 sezon serial amc polska class="wp-image-1734766"
Cassidy i Jesse szybko zostają przyjaciółmi
Skip Bolen/AMC

Efekt połączenia się duszy kaznodziei i Genesis był taki, że mężczyzna zdobył wspomnianą moc Słowa Bożego, co oznacza, że może odbierać innym wolną wolę. Wystarczy, że władczym głosem coś powie, a człowiek słyszący polecenie nie ma wyboru i musi je spełnić — nawet wtedy, jeśli Jesse kazałby mu zrobić sobie krzywdę. Custer uznał, że wykorzysta ten dar, by rozpalić na nowo ogień wiary w swojej kongregacji.

Drugą bardzo ważną postacią jest najlepszy przyjaciel Jessego, czyli Cassidy (Joseph Gilgun).

Pochodzący z Irlandii krwiopijca przemierza świat od dekad, a do Teksasu trafił wprost z prywatnego odrzutowca. Na początku serialu poznaje się z Jessem i szybko zostają przyjaciółmi na dobre i na złe, wielokrotnie ratując sobie nawzajem życia — począwszy od chwili, gdy Cassidy zabił DeBlanca i Fiore’a, czyli… parę aniołów, która próbowała wyciągnąć Genesis z Custera.

preacher 2 sezon serial amc polska class="wp-image-1734763"
Dekadencki wampir praktykuje mamtowdupizm
Skip Bolen/AMC

Cassidy, w przeciwieństwie do wampirów ze „Zmierzchu”, nie świeci w słońcu — musi ukrywać się w cieniu, bo inaczej zginie. W toku sezonu zostaje też ciężko ranny, a do zregenerowania tkanek potrzebuje mnóstwo krwi i nie ma problemu w pozyskiwaniu jej w naturalny sposób. Nie jest przy tym okrutny i nie zabija niewinnych, a najbliższą mu filozofią jest dekadentyzm.

Ostatnią członkinią nieświętej trójcy jest Tulip O’Hare (Ruth Negga).

Podobnie jak w przypadku Jessego i Cassidy’ego, mamy tutaj do czynienia z niejednoznaczną postacią. Tulip jest ostra i pełna sprzeczności i nie zawsze podejmuje dobre decyzje, ale wie, co to lojalność i ma swój własny kompas moralny. Temperamentną bohaterkę poznajemy w momencie, gdy trafia do Annville w poszukiwaniu Jessego, swojego byłego, któremu proponuje robotę.

preacher 2 sezon serial amc polska class="wp-image-1734775"
Główni bohaterowie serialu „Preacher”: Jesse Custer (z prawej) ,Cassidy (z lewej) i Tulip O’Hare (w środku)
Skip Bolen/AMC

Jesse, który za sprawą Słowa Bożego odzyskał wiarę, nie za bardzo chce znów zbaczać ze ścieżki prawości, ale O’Hare nie daje za wygraną. Kobieta namierza Carlosa, czyli mężczyznę, który zrujnował im życie, a w międzyczasie zaprzyjaźnia się z Cassidym. Razem z wampirem pomaga Jessemu zadzwonić do Boga, który okazuje się zwykłym przebierańcem, a tego prawdziwego od dawna nikt nie widział…

A co z pozostałymi bohaterami serialu „Preacher”?

Na wstępie warto zaznaczyć, że nie ma co się przywiązywać do drugoplanowych postaci, które poznaliśmy w pierwszej serii „Preachera”, gdyż w finałowym odcinku sezonu mieszkańcy Annville giną w spektakularnych okolicznościach. To właśnie to wydarzenie jest impulsem, który popycha Jessego, Cassidy’ego i Tulip w podróż, podczas której spotkają wielu barwnych łotrów.

preacher 2 sezon serial amc polska class="wp-image-1734760"
Święty od Morderców powróci na antenę stacji AMC w 2. sezonie „Preachera”
Skip Bolen/AMC

Wśród antagonistów zaszczytne miejsce przypada Świętemu od Morderców – nieumarłemu kowbojowi, który po utracie rodziny stał się czymś na kształt Anioła Śmierci. Wraz z rozwojem akcji zostaje on wypuszczony z piekła i rusza za Jessem Custerem oraz jego ekipą, zabijając wszystkich ludzi, których spotyka na swej drodze. Jego atrybutami są charakterystyczny kapelusz i para rewolwerów.

Oprócz tego w serialu pojawia się Adolf Hitler we własnej osobie.

Przywódca nazistowskich Niemiec, który po popełnieniu samobójstwa trafił do Piekła, spotyka w nim niejakiego Arseface’a. Ta postać, która jako jeden z niewielu przetrwała 1. serię, swój nietuzinkowy przydomek zyskała po nieudanej próbie samobójczej. Paskudnie oszpecony i pełen wątpliwości młody chłopak o imieniu Eugene ma rachunki do wyrównania z Jessem.

preacher 2 sezon serial amc polska class="wp-image-1734769"
Arseface w pierwszym sezonie „Preachera” trafił wprost do piekła
Skip Bolen/AMC

Kolejnym przeciwnikiem bohaterów jest niejaki Herr Starr, czyli przywódca organizacji o nazwie Graal, której zadaniem jest utrzymanie przy życiu potomków samego Jezusa Chrystusa. Pełen kompleksów złowieszczy okrutnik pnie się mozolnie po szczeblach kariery, a fizyczne urazy, jakich przy tym doznaje, nie zniechęcają go w dążeniu do objęcia pełnej władzy.

herr starr preacher 2 sezon class="wp-image-1737781"
Herr Starr rusza tropem Jessego i spółki
Michele K. Short/AMC

Oglądanie zmagań bohaterów z tymi nietuzinkowymi przeciwnikami sprawia mnóstwo frajdy, bo dla twórców „Preachera”, czyli Setha Rogera i Evana Goldberga, nie ma tematów tabu, zwłaszcza w kwestii wiary. Jakby tego było mało ich serial, podobnie jak komiks „Kaznodzieja”, na którym bazuje, celnie punktuje bankructwo moralne Stanów Zjednoczonych oraz bezmyślną pogoń za konsumpcjonizmem.

1. sezon „Preachera” doczekał się emisji na AMC niecałe pół roku temu. Kolejna seria, w której opuszczamy na dobre Annville w Teksasie, ruszy z emisją na tym samym kanale 21 czerwca o godz. 22:00. Kolejne epizody 13-odcinkowego sezonu będą emitowane o tej samej porze w każdy kolejny poniedziałek.

Zdjęcie główne: Skip Bolen/AMC
* Materiał powstał we współpracy ze stacją AMC.

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze