REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Marta Kauffman przeprasza za brak różnorodności w „Przyjaciołach”. Dzisiaj zrobiłaby serial inaczej

Marta Kauffman postanowiła odnieść się do zarzutów o brak różnorodności w kultowym serialu „Przyjaciele”. Twórczyni sitcomu skuliła głowę i przeprosiła, twierdząc, że dzisiaj podeszłaby do produkcji zupełnie inaczej.

09.06.2020
9:55
Marta Kauffman przeprasza za brak różnorodności w Przyjaciołach
REKLAMA
REKLAMA

Ach, te cudowne lata 90. Były przecież tak niedawno, a wydają się tak odległe. Kiedy ogląda się ówczesne filmy i seriale, można dojść do wniosku, że pojęcie „politycznej poprawności” wtedy nie istniało. Tak właśnie się stało, kiedy kultowy sitcom „Przyjaciele” trafił na Netfliksa, a millenialsi zaczęli go oglądać w sposób rewizjonistyczny. Przeżyli szok. Uznali serial za transfobiczny, homofobiczny i seksistowski. Doszukali się w nim również licznych przykładów body-shamingu i zarzucali twórcom brak różnorodności rasowej. I chociaż od takich reakcji minęło już trochę czasu, temat wciąż jest nośny.

Na zarzuty widzów odpowiedzieli już aktorzy.

Lisa Kudrow, czyli ekranowa Phoebe Buffay przyznała w wywiadzie dla „The Sunday Times”, że gdyby „Przyjaciele” powstawali dzisiaj, na pewno obsada byłaby o wiele bardziej zróżnicowana. David Schwimmer, a więc serialowy Ross, powiedział „The Guardian”, że powinny istnieć wersje serialu z czarnoskórymi bądź pochodzącymi z Azji bohaterami. Najnowszy głos w sprawie zabrała natomiast twórczyni sitcomu Marta Kauffman.

Podczas tegorocznego festiwalu ATX TV odbyło się wirtualne spotkanie z Kauffman. W jego trakcie przeprosiła ona za ten brak różnorodności i podążając śladami Kudrow stwierdziła, że dzisiaj wyglądałoby to zupełnie inaczej.

Chciałabym wiedzieć wtedy to, co wiem dzisiaj. Przepraszam, ale chciałabym po prostu wiedzieć wtedy to, co wiem dzisiaj. Podjęłabym zupełnie inne decyzje - powiedziała Kauffman.

Twórczyni przyznała, że podczas prac nad serialem nie zrobiła wystarczająco w kwestii różnorodności na ekranie.

Co więcej, nie daje jej to spokoju.

REKLAMA

W naszej firmie walczymy o różnorodność od zawsze, jednakże nie zrobiłam wtedy wystarczająco i wciąż nie daje mi to spokoju, ciągle myślę co mogłabym z tym zrobić. Co mogłabym zrobić inaczej? Jak mogę poprowadzić swój serial w inny sposób? To jest coś co nie tylko chciałabym wiedzieć, kiedy zaczęłam być showrunnerka, ale chciałabym to wiedzieć chociażby jeszcze rok temu - przyznała Kauffman.

Niedawno, bo 6 maja obchodziliśmy 16 rocznicę wyemitowania ostatniego odcinku serialu. „Przyjaciele” doczekali się 10 sezonów i byli emitowani w telewizji od 1994 do 2004 roku. W naszym kraju wszystkie odcinki dostępne są na platformie Netflix. Fani natomiast z niecierpliwością wyczekują epizodu specjalnego, który ma pojawić się w nowym serwisie HBO MAX.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA