REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. Komiksy

Nie tylko Jigsaw - sprawdzamy, z kim jeszcze walczył Punisher

Frank Castle i Billy Russo znowu złapią się za łby w 2. sezonie serialu „The Punisher”. Jigsaw to jednak tylko jeden z wielu wrogów Mściciela rodem z komiksów. Sprawdzamy, z kim jeszcze mierzył się ten antybohater.

18.01.2019
14:20
punisher
REKLAMA
REKLAMA

Niemal wszyscy superbohaterowie, antybohaterowie i złoczyńcy wydawnictwa Marvel egzystują w tym samym uniwersum. Z tego względu na przestrzeni dekad większość postaci wielokrotnie migrowała pomiędzy różnymi seriami. Stawali przeciwko sobie, pojedynczo i w grupach, w najróżniejszych konfiguracjach. Wszystko ku uciesze gawiedzi.

Każdy z bohaterów ma jednak taką swoją własną galerię superłotrów. Głównymi przeciwnikami Spider-Mana są w końcu Zielony Goblin i Doktor Octopus, X-Menom naprzykrza się Apocalypse, a Fantastyczną Czwórkę podgryza Doktor Doom. W przypadku Punishera wrogowie aż tak ikoniczni nie są, dlatego postanowiłem przybliżyć pokrótce sylwetki najistotniejszych z nich.

Jigsaw (Billy Russo)

the punisher 1 jigsaw

Jeden z najważniejszych przeciwników Punishera, a zarazem jedna z głównych postaci w poświęconym mu serialu - i to w obu sezonach. W komiksach po raz pierwszy pojawił się w serii „The Amazing Spider-Man”, konkretnie w 162. zeszycie z 1976 roku. Billy Russo był dość mało wyróżniającym się zabójcą. W półświatku miał ksywkę The Beaut, bo był szalenie przystojny.

Jego życie stanęło na głowie, gdy przyjął zlecenie zabójstwa rodziny Castle’ów. Nie udało mu się uśmiercić Franka, który potem go wyśledził i dopadł. Punisher nie zabił jednak człowieka odpowiedzialnego za śmierć swoich bliskich. Zamiast tego potwornie go okaleczył. Billy Russo, ze względu na swoją pociętą szkłem twarz, otrzymał ksywkę Jigsaw.

Kingpin (Wilson Fisk)

the punisher 2 kingpin

Król nowojorskiej zbrodni, kojarzony przede wszystkim z Dardevilem i Spider-Manem, również zalazł swego czasu Punisherowi za skórę. Jest jednak jednym z niewielu przestępców, których Frank nie zabił. Wilson Fisk, podobnie jak Bullseye, pojawił się w serialu „Daredevil”.

Barracuda

the punisher 3 barracuda

Innym zbirem, który dał się we znaki Punisherowi, jest Barracuda. Co prawda jest nieco młodszy od Russo - jeśli brać pod uwagę to, kiedy pojawił się po raz pierwszy w komiksie - ale ten potężnie zbudowany gangster również okazał się dla Castle’a trudnym przeciwnikiem.

Podobnie jak wielu innych wrogów Franka, Barracuda służył w wojsku - konkretnie w formacji Zielone Berety. Po zakończeniu służby stał się poważaną personą pośród przestępców. Przyjął zlecenie, by zamordować Castle’a, który nadepnął na odcisk szefostwu korporacji Dynaco.

The Russian

the punisher 4 the russian

Nieco starszym, jeśli spojrzeć na daty publikacji, przeciwnikiem Punishera był Rusek. Z początku dał się poznać jako podróżnik, który zwiedzał przede wszystkim wschodnie kraje. W pewnym momencie otrzymał bardzo lukratywną ofertę: 10 mln dol. za zabicie Punishera.

The Russian nie zdawał sobie jednak sprawy, że wraz z przyjęciem tego zlecenia podpisuje na siebie wyrok - jak wielu przed nim. Castle wygrał pojedynek i uśmiercił Ruska w okrutny sposób. Na tym jego historia się jednak nie skończyła - został wskrzeszony i zamieniony w cyborga, który dalej budził grozę.

Bullseye (Benjamin Poindexter)

bullseye daredevil 3 sezon

Kariera kolejnego najemnika w życiu Franka jest co prawda ściśle związana z Daredevilem, ale w komiksach przez długi czas był nemezis Punishera. W komiksach z serii Max zabicie Franka Castle zlecił mu sam Kingpin, ale panowie spotykali się również przy innych okazjach. Bullseye, czyli Benjamin “Dex” Poindexter, pojawił się w 3. sezonie Daredevila od Netfliksa.

Ma Gnucci

the punisher 5 ma gnucci

Frank Castle zwykle mierzy się z innymi twardzielami płci męskiej, nierzadko mającymi jakiś związek z armią. Ma Gnucci jest wyjątkiem od tej reguły. To głowa kryminalnego klanu, która poprzysięga zemstę na Punisherze po tym, gdy Mściciel zamordował jej trzech synów. Matriarcha zmusza policję, by ta zapolowała na Castle’a, a gdy to się nie udaje, przekonuje Ruska, by ten zajął się mordercą jej dzieci.

Daredevil (Matt Murdock)

the punisher 5 daredevil

Punisher może i stoi w opozycji do przestępców, ale jego metody walki z nimi są… co najmniej dyskusyjne. Z tego powodu Frank wielokrotnie stawał naprzeciw bohaterów, którzy są poza prawem, ale mają swoje zasady i - przede wszystkim - nie zabijają swoich przeciwników. Obaj panowie spotkali się też na ekranie w 2. sezonie „Daredevila”. Skakali sobie do gardeł, ale finalnie udało im się znaleźć wspólny język.

Bushwacker (Carl Burbank)

the punisher bushwacker

Tak było w większości przypadków, ale nie wszyscy przeciwnicy Castle’a zaczynali jako członkowie armii. Bushwacker, zanim zszedł na drogę zła i występku, był księdzem. Złamały go tragedie parafian. Wstąpił do CIA, gdzie stał się zabójcą na zlecenie. Jego ciało wzbogacono o mechaniczną rękę. Później stał się wolnym strzelcem.

Punisher vs Punisher

the punisher max

Tak jak powyższa lista prezentuje całkiem sporo barwnych postaci, tak nie mam jednak żadnych wątpliwości, że największym przeciwnikiem Franka jest on sam. Ten motyw porusza zresztą 2. sezon serialu Punisher, który od dzisiaj, tj. 18 stycznia, mogą oglądać abonenci serwisu Netflix.

REKLAMA

Czytaj też:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA