REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Herbatka na nerwy, czy na coś innego? Wyjaśniamy zakończenie 4. odcinka "Rodu smoka"

Najnowszy odcinek "Rodu smoka" przyniósł niemało zawirowań w królewskim rodzie Targaryenów i Małej Radzie. Pozycja wielu postaci, które dopiero co święciły triumfy, nagle zdecydowanie osłabła, a wystarczył do tego jeden "wypad na miasto". Część widzów niezaznajomionych z książkami George'a R.R. Martina zdziwiła jednak ostatnia scena z epizodu, a wbrew pozorom ma ona niebagatelne znaczenie.

12.09.2022
12:15
ród smoka hbo rhaenyra targaryen odcinek 4
REKLAMA

Disney+ w rekordowo niskiej cenie. Subskrypcję możesz wykupić tutaj - tylko do 19.09.

Mamy za sobą cztery odcinki prequelu słynnej "Gry o tron". Na dziś można już spokojnie powiedzieć, że "Ród smoka" jest sukcesem (choć niepozbawionym wad). Produkcja HBO podążą w bardzo wyraźnym kierunku, a jednocześnie wciąż zachowuje najlepsze na koniec. Jej twórcy nie boją się przy tym korzystać z pomysłów George'a R.R. Martina, ale i w wielu miejscach wytyczać własną ścieżkę. Najnowszy epizod pokazuje to bardzo wyraźnie, bo przedstawione tam wydarzenia rozgrywają się zauważalnie inaczej niż opisano je w 1. tomie cyklu "Ogień i krew".

REKLAMA

Ród smoka, odcinek 4 - wyjaśniamy zakończenie:

Uwaga! Od tego miejsca znajdziecie spoilery dotyczące dzisiejszego odcinka "Rodu smoka".

"Król Wąskiego Morza" skupia się na poszukiwaniach odpowiedniego męża dla Rhaenyry Targaryen, jej relacji z Daemonem Targaryenem, a także spadającym zaufaniu króla Viserysa I do swojego namiestnika. Otto Hightower nie ukrywa bowiem swoich ambicji i pragnienia, by to jego wnuk - kilkuletni Aegon - w przyszłości zasiadł na Żelaznym Tronie. Radość po zwycięstwie nad Triarchią i ugięciu kolana przez noszącego tytuł Króla Wąskiego Morza Daemona nie trwa więc długo. A we wszystko wplątują się jeszcze hormony.

Rhaenyra nie godzi się bowiem na zostanie czyjąś posłuszną żoną i zajętą rodzeniem kolejnych dzieciaków matką. Gorąca krew smoka ujawnia się u księżniczki, gdy wraz ze stryjem udaje się potajemnie poza mury Czerwonej Twierdzy i aż do Zapchlonego Tyłka. Początkowo wydaje się, że Daemon Targaryen chce udzielić bratanicy lekcji w sprawowaniu władzy. Wspólna wycieczka wkrótce potem trafia do ulubionego miejsca księcia, czyli do burdelu.

Tam dochodzi między nimi do wypełnionej erotyzmem sceny. Rhaenyra i Daemon zaczynają się całować i prawie uprawiają seks, ale ostatecznie wuj odrzuca dziewczynę. Księżniczka wraca więc do twierdzy i na miejscu uwodzi ser Cristona Cole'a z Gwardii Królewskiej. Problem w tym, że świadkiem pocałunków między spokrewnionymi ze sobą członkami rodziny królewskiej jest jeden ze szpiegów Hightowera.

Namiestnik udaje się więc z wiadomością do króla i (świadomie bądź nie) podkręca prawdę. Wymianę zdań podsłuchuje królowa Alicent i postanawia skonfrontować Rhaenyrę. Księżniczka zaprzecza, że doszło do stosunku, a Daemon udaje coś wręcz przeciwnego. Ostatecznie władca wydaje się jednak zawierzyć słowom córki. W wyniku tych wydarzeń Viserys wyrzuca brata z dworu, zmusza Rhaenyrę do małżeństwa z Laenorem Velaryonem i usuwa dotychczasową Rękę Króla. W ostatnich sekundach odcinka księżniczka otrzymuje zaś od należącego do Małej Rady Wielkiego Maestra Mellosa tzw. miesięczną herbatę, czyli specyfik mający doprowadzić do aborcji dziecka. Na wypadek, gdyby Rhaenyra zaszła w ciążę.

Jak te same wydarzenia przebiegły w książce Ogień i krew?

Tematowi dziewictwa Rhaenyry zostaje poświęcony ustęp w 1. tomie serii. Większość przedstawionych tam szczegółów różni się jednak od serialowej wersji. Z "Ognia i krwi" dowiadujemy się, że rozkaz zamążpójścia z Laenora Velaryona pojawił się szybciej. Księżniczka odmówiła jednak, bo znaną całemu dworowi tajemnicą poliszynela były homoseksualne skłonności syna Węża Morskiego. Mimo to król się nie ugiął i podtrzymał swoją decyzję. Wydarzenia z późniejszego wieczora były zaś reakcją na całą sytuację.

Według septona Eustace'a do pokoju księżniczki zakradł się ser Criston Cole i błagał ją, by z nim uciekła. Rhaenyra odmówiła i przypomniała mu o jego obowiązkach. Nadworny błazen Grzyb twierdzi zaś, że to córka Viserysa udała się do rycerza i próbowała do uwieść. Cole podobno wzgardził jej zalotami, a rozwścieczona księżniczka wpadła na potężnego ser Harwina Stronga i to on ją rozdziewiczył. Tak czy inaczej tamta noc na zawsze złamała jednak sympatię między księżniczką i ser Cole'em.

REKLAMA

George R.R. Martin oparł miesięczną herbatę na prawdziwym specyfiku, ale dodał do niego fantastyczne elementy.

Mamy więc obecnie trzy wersje zdarzeń, ale według wcześniejszych zapowiedzi ta z serialu jest podobno najbliższa prawdy. Co pokazuje, że Viserys wcale nie ufa córce, a przynajmniej nie do końca. Wydał przecież maesterowi polecenie przygotowania wzbudzającej poronienia herbaty. Nie zrobiłby tego, gdyby był przekonany co do jej "nienaruszonej cnoty". Bardzo ciekawe, jak ten fakt wpłynie na ciąg dalszy relacji między Rhaenyrą i Viserysem. Otwarte pozostaje też pytanie o stosunki między następczynią tronu a ser Cristonem Cole'em, bo skoro żadne z nich nie odrzuciło drugiego, to czemu rycerz z czasem dołączy do jej zaciekłych przeciwników? Nie dowiemy się tego jednak wcześniej niż w 5. odcinku.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA