REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"Rząd" - duński serial polityczny na światowym poziomie

W Ale Kino+ od 7 sierpnia o 20 emitowany jest serial "Borgen", u nas zatytułowany "Rząd". Dziś szósty już odcinek, ale spokojnie możecie od niego zacząć. Bo warto.

21.08.2013
16:27
„Rząd” – duński serial polityczny na światowym poziomie
REKLAMA

Nie tylko Amerykanie robią dobre seriale, choć tak mogłoby się wydawać.

REKLAMA

"Borgen" to emitowana do dziś seria godzinnego dramatu opowiadającego o tym, jak władza i polityka zmieniają człowieka. Główni bohaterowie - pierwsza Pani Premier Danii, jej doradca oraz dziennikarka - mają swoje historie, które przeplatają się i toczą w pełnym zwrotów akcji i rozgrywek politycznych (prawie jak w House of Cards) świecie parlamentu duńskiego.

borgen 2

"Rząd" nie jest banalnym serialem. Oprócz osobistych wątków roi się w nim od krwistych zagrywek, zdrad i zwrotów. Pod tym względem "Rząd" trzyma wysoki poziom i choćby z tego względu warto zwrócić na niego uwagę.

Przed dzisiejszym seansem warto zorientować się, co wydarzyło się w "Borgen" dotychczas. Premier Brigitte Nyborg po dosyć niespodziewanym powodzeniu partii w wyborach utworzyła koalicję rządową. Jej spin doctor Kasper Juul uwikłany był kiedyś w romans z dziennikarką wiodącej stacji telewizyjnej TV1, Katrine Fonsmark.

Zwycięstwo Nyborg spowodowane było wyciekiem informacji dyskredytujących dotychczasowego premiera do lidera kolejnej partii. Za przeciek odpowiadał Juul, za co został zwolniony, lecz szybko powrócił na stanowisko.

borgen 3

Pani Premier musi podejmować ważne decyzje i stawać się coraz twardsza, by nie zginąć w świecie rządowych intryg. Powoli zaczyna odbijać się to na jej życiu prywatnym - mężu i dwójce dzieci - dla których ma coraz mniej czasu.

Każdy odcinek "Borgen" ogląda się jak dobry film polityczny, czemu sprzyja długość (cała godzina) odcinków. Oprócz rozgrywek politycznych bardzo ciekawie i nieco idealistycznie przedstawiono też świat mediów - przypomina to nieco genialny "The Newsroom", a medialne wątki dobrze wplatają się w polityczną fabułę.

REKLAMA

Jeśli więc macie dziś czas o 20.00 i dostęp do Ale Kino+, to warto obejrzeć "Borgen", jeden z najlepszych seriali politycznych tych czasów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA