REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD

Sherlock Holmes jednym z bohaterów serialu „Ferajna z Baker Street”. Jakie inne filmy i seriale z tą postacią znajdziemy na VOD?

Sherlock Holmes to najczęściej eksploatowany bohater w historii światowego kina. Pierwsze próby reinterpretacji tego bohatera podejmuje też Netflix, czego dowodem dzisiejsza premiera serialu „Ferajna z Baker Street”. A inne opowieści o najlepszym detektywie świata znajdziemy różnych platformach VOD.

26.03.2021
18:27
Ferajna z Baker Street: Jakie inne filmy i seriale o Sherlocku są na VOD?
REKLAMA
REKLAMA

Sherlock Holmes, doktor John Watson, inspektor Lestrade, James Moriarty, Irene Adler, Mycroft Holmes i inne postaci wykreowane przez Arthura Conan Doyle'a pojawiały się przestrzeni lat w dziesiątkach rozmaitych adaptacji. Można było ich obserwować na małym i dużym ekranie, na kartach komiksów czy jako bohaterów gier komputerowych. Część pojawia się również w nowym serialu fantasy platformy Netflix pt. „Ferajna z Baker Street” (jego recenzję znajdziecie TUTAJ).

Można się spodziewać, że debiut kolejnej serii z Sherlockiem Holmes pociągnie za sobą większe zainteresowanie również innymi tytułami, w których detektywi z Baker Street pojawiają się w mniej lub bardziej klasycznej formie. A takich filmów i seriali na polskich VOD naprawdę nie brakuje. Sprawdźcie, jakie jeszcze produkcje znajdziecie w streamingu.

Sherlock Holmes filmy/seriale – najciekawsze produkcje dostępne na VOD:

Sherlock Holmes (2009) i Sherlock Holmes: Gra cieni – Netflix, Chili, Rakuten TV

W 2009 roku w wielu recenzjach filmu „Sherlock Holmes” można było przeczytać, że Guy Ritchie nareszcie dostarczył widzom Holmesa na miarę XXI wieku. Film z Robertem Downeyem Jrem i Judem Lawem w rolach głównych był świeży, pełen świetnych scen akcji i mógł się pochwalić całkiem inteligentną fabułą. Debiutujący dwa lata później sequel stał na bardzo podobnym poziomie, dlatego fani wersji Ritchiego od dawna wyczekują na obiecaną kontynuację. Nie ma natomiast wątpliwości, że to właśnie dwa filmy wytwórni Warner Bros. dały nowe życie postaci Sherlocka Holmesa.

Pan Holmes – Chili, iTunes

W ostatnich latach filmowi scenarzyści próbowali eksperymentować z postacią Holmesa na wiele różnych sposobów. W filmie Billa Condona z 2015 roku mamy do czynienia z podstarzałym detektywem, który oddaje się spokojnemu życiu poza Londynem. Sherlock w wykonaniu Iana McKellena nie stracił jednak nic ze swojej bystrości i umiejętności dedukcji. Szybko okaże się, że po raz kolejny będzie musiał z niej skorzystać. Co ciekawe „Pan Holmes” stanowi też swoisty dialog z legendą Sherlocka Holmesa i jego najpopularniejszymi adaptacjami z przeszłości.

Miss Sherlock – HBO GO

Czy Sherlock Holmes byłby inny, gdyby grała go japońska kobieta, a akcja serialu przeniosłaby się do czasów współczesnych? Odpowiedź na to pytanie próbował znaleźć oryginalny serial HBO Asia pt. „Miss Sherlock”. Produkcja opowiada o rozwiązującym zagadki zlecane przez policję duecie: doktor Wato Tachibanę i Sarę „Sherlock” Shelly Futabę. Wspólnymi siłami obie kobiety będą musiały nie tylko odnaleźć winowajców kilku zbrodni, ale też powstrzymaj tajną organizację znaną jako Stella Maris. Recenzję serialu znajdziecie TUTAJ.

Sherlock (2010) – Netflix

sherlock holmes filmy

Obok dwóch filmów Guya Ritchiego zdecydowanie najgłośniejszą adaptacją postaci Sherlocka Holmesa w XXI wieku jest oczywiście serial BBC „Sherlock”. Główne role w produkcji zagrali Benedict Cumberbatch i Martin Freeman, a oglądalność poszczególnych epizodów można było liczyć w milionach. Ostatecznie wyprodukowano cztery sezony po trzy odcinki każdy (plus jeden odcinek specjalny). Fani serii od lat domagają się kontynuacji lub pełnometrażowego filmu z tymi samymi bohaterami, ale na razie nie podjęto żadnych konkretnych decyzji.

Enola Holmes – Netflix

Podobnie jak „Ferajna z Baker Street” zeszłoroczny film „Enola Holmes” nie koncentruje się w głównej mierze na detektywie z Baker Street. Zamiast tego widzowie śledzą przygody jego młodszej siostry, która wyrusza do Londynu na poszukiwanie zaginionej matki. A przy okazji natrafia też na spisek, który może zmienić przyszłość całego Zjednoczonego Królestwa. W rolę Enoli Holmes wcieliła się Millie Bobby Brown, a Sherlocka Holmesa w tej wersji zagrał Henry Cavill. Recenzję produkcji przeczytacie na Rozrywka.Blog.

Sherlock Holmes i tajna broń – Canal+ online, Ipla.tv

sherlock holmes filmy

Na VOD można też kilka starszych filmów o Sherlocku Holmesie z lat 40. XX wieku. W roli głównej występował w nich Basil Rathbone, który wcielił się w genialnego detektywa ogółem czternaście razy między 1939 a 1946 rokiem. Akcja „Sherlock Holmes i tajna broń” również rozgrywa się w latach 40., a sam film należy bardziej zaliczyć do kina szpiegowskiego niż czystego kryminału (choć pewne elementy scenariusza zainspirowało opowiadanie „Tańczące sylwetki” Arthura Conan Doyle'a). Dlatego Holmes, Watson i Charlotte Eberli próbują w nim powstrzymać Moriarty'ego przed sprzedażą schematu śmiercionośnej broni nazistom.

Piramida strachu – Chili

REKLAMA

Ferajna z Baker Street” nie stanowi bynajmniej pierwszej próby opowiedzenia historii Holmesa i Watsona z perspektywy młodych bohaterów. W 1985 roku do kin trafił film dystrybuowany na Zachodzie pt. „Young Sherlock Holmes”, a w naszym kraju znany jako „Piramida strachu”. Produkcja może się pochwalić mocnymi nazwiskami wśród twórców (Steven Spielberg działał jako producent, reżyserem był Barry Levinson, a scenariusz napisał Chris Columbus), ale nie podbiła globalnego box office.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA