REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Dzisiaj pijemy pod Śledzia. Polski komiks 50% taniej

"Świat Gier Komputerowych" i "Secret Service". Dwa poczytne periodyki dla graczy komputerowych. Oba przeniosły się do offsetowej valhalli i siedzą teraz u stóp Gutenberga i Edwarda Murrowa, pomiędzy "Bajtkiem" i "Merkuriuszem Polskim Ordynaryjnym".

16.05.2013
16:30
Dzisiaj pijemy pod Śledzia. Polski komiks 50% taniej
REKLAMA
REKLAMA

Można było w nich znaleźć krótkie formy komiksowe wykręcone jak gacie po dodatkowym wirowaniu. Autorem większości był niejaki Michał "Śledziu" Śledziński. Komiksiarz dzięki krótkim formom rozwinął skrzydła w pełnym formacie. Przez magazyn "Produkt", "Kulturę Gniewu", po koncentraty, którym cdp.pl do piątkowego południa obcięło ceny o połowę.

Elektryfikacji poddane zostały trzy albumy Śledzia: perypetie dwóch par gości znanych z "Produktu" i całkiem nowa fantasmagoria, która wedle autora "mogła powstać za młodu w głowie któregoś z chłopaków z osiedla Swoboda".

CzerwonyPingwin

Zacznijmy od końca. "Czerwony pingwin musi umrzeć!" to historia załogi Śpiącego Prosiaka, która w nieciekawych okolicznościach straciła swój statek. Klimat kipiący z kart jest sielski i kompletnie schizowy zarazem. Śledziu "Czerwonym pingwinem" ewidentnie składa hołd mandze (choć nie tylko). Kreska i kompozycja jest niezwykle eklektyczna, i autor tym zabiegiem udowadnia, że własny pomysł jest o wiele lepsze niż rżnięcie na siłę z estetyki komiksów z dalekiego wschodu (mam na myśli europejskie pseudomangi, które przewinęły mi się kiedyś przez ręce). O premierze wersji elektronicznej zawczasu pisał Czarny Iwan.

Sledziu_biegunka

"Biegunka" to pełnometrażowa historia z Fido & Melem i Skolmanem, dotąd publikowana w częściach w "Produkcie". "Sra..." Eee... "Biegunka" miesza ze sobą styl noir, klimaty z osiedla i oniryczne krajobrazy niczym w grze Another World (zobacz, co napisał o niej - znowu on! - Blek Ajwen). Fido i Mel, znani z szortów w "ŚGK", w tym komiksie stanowią tylko tło. Na pierwszym planie jest Skolman - zawadiacki żółw błotny, który obala archetyp szafy jako portalu do innego świata.

sledziu_mondoidab
REKLAMA

Trzecim przecenionym komiksem jest "Mondo & Dab" - druga antologia bohaterów znanych z Produktu. Bardzo ekscentryczni bliźniacy szukają okazji, by przytulić trochę grosza, wykazując przy tym niezwykłą kreatywność. Kreska jest tu jak najbardziej Śledziowa, ewidentnie jednak orbituje wokół staroszkolnych klimatów.

Wszystkie trzy albumy możecie zgarnąć razem lub osobno na tej stronie. Spieszcie się! Licznik bije. A jeśli łykałeś "Bears of War" jak młody bocian żaby - nie zastanawiaj się.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA