REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi odpowiada na zarzuty Anny Paligi

Anna Paliga wystosowała list otwarty, w którym poinformowała o licznych przykładach nadużyć wykładowców Szkoły Filmowej w Łodzi. Rektorka uczelni postanowiła na nie odpowiedzieć.

18.03.2021
19:13
Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi wydała oświadczenie
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o mediach, filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Źle się dzieje w Szkole Filmowej w Łodzi. Dosłownie przed chwilą (a dokładnie wczoraj) pisaliśmy o zarzutach Anny Paligi wobec swojej uczelni. W liście otwartym zamieszczonym na InstaStories i przekazanym dalej chociażby przez Elizę Rycembel („Boże Ciało”), aktorka opisała liczne przykłady mobbingu, wykorzystywania seksualnego, przemocy psychicznej i fizycznej, do których uciekali się wykładowcy. I chociaż ich liczba przytłacza, to autorka wpisu zaznacza, że to tylko kropla w morzu nadużyć. Na wszystkie oskarżenia postanowiła odpowiedzieć dr hab. Milenia Fiedler.

Rektorka Szkoły Filmowej w Łodzi odpowiada na zarzuty Anny Paligi

Na facebookowej stronie Szkoły Filmowej w Łodzi, pojawiło się oficjalne oświadczenie rektorki uczelni, w którym Fiedler odnosi się do wszystkich postawionych przez Paligę zarzutów. Na jego początku potępiła opisane przez aktorkę przemocowe zachowania:

Jako Rektorka – pełniąca funkcję od września 2020 roku – oświadczam, że w Szkole Filmowej w Łodzi niedopuszczalne są zachowania, które noszą znamiona molestowania czy przemocowego traktowania Studentów i Studentek, i nie będą tolerowane. Naszą misją i obowiązkiem jest zagwarantowanie takich warunków procesu kształcenia, w których wolność twórcza, naukowa, kreatywność oraz swoboda ekspresji muszą być praktykowane w sposób odpowiedzialny i z zapewnieniem godności drugiego człowieka. Fundamentem relacji Kadra – Studenci i Studentki musi być zaufanie i poczucie bezpieczeństwa. Zdecydowałam się na udział w wyborach na stanowisko Rektora wiosną 2020 roku, ponieważ poprawa komunikacji pomiędzy Władzami Uczelni, a jej Studentami i Studentkami wydawała mi się priorytetem.

Już w listopadzie 2020 roku powołana została nieformalna Mała Rada Programowa, mająca być platformą dialogu między studentami, a Władzami Uczelni. To za sprawą tej jednostki Paliga przekazała swój list otwarty Władzom Uczelni. Fiedler traktuje to jako kredyt zaufania i opisała jakie kroki podjęto w związku z opisywanymi przez aktorkę wydarzeniami.

Niezwłocznie po przekazaniu nam informacji przez Małą Radę Programową podjęte zostały następujące działania:
• oświadczenie Anny Paligi zostało przekazane (tego samego dnia) Monice Żelazowskiej – Pełnomocnik Rektora ds. Przeciwdziałania Dyskryminacji
• w trybie pilnym zwołane zostało posiedzenie Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej
• w poniedziałek, 22 marca 2021 roku, odbędzie się spotkanie członków i członkiń Komisji z Anną Paligą.
W najbliższych dniach podjęte zostaną działania strategiczne mające na celu:
• zbadanie skali problemu – planujemy anonimowe, profesjonalne badania jakościowe i sondaż CAWI z kwotowym doborem próby wśród Studentów i Studentek oraz Kadry
• analizę procedur i funkcjonowania Komisji Antymobbingowej i Antydyskryminacyjnej – znalezienie odpowiedzi na pytania, dlaczego te sprawy były do tej pory przemilczane, dlaczego Studentki i Studenci doświadczający tych zdarzeń nie wierzyli, że istnieje droga odwołania, nie mieli poczucia, że mogą liczyć na wsparcie
• okazanie wsparcia i otoczenie opieką osób poszkodowanych
• wyciągnięcie konsekwencji wobec osób winnych
• edukację Kadry w obszarach niezbędnych do antyprzemocowego procesu dydaktycznego (lista szkoleń opracowana zostanie po wyżej wymienionych badaniach)
• wypracowanie – m.in. na bazie wyników ankiet – właściwych zasad funkcjonowania naszej Szkoły w oparciu o wartości takie jak: szacunek, godność, wolność, kreacja, odwaga. Zasad, zgodnie z którymi każdy i każda będzie czuł się bezpiecznie.

Wiele osób w komentarzach pochwaliło działania Fiedler. W opiniach internautów czytamy:

Brawo Pani Rektor. Popieram tak szybkie i konsekwentne działanie. Jest pole i szansa do zmian. Trzymam kciuki.

Cieszę się, że kobieta na tak wysokim stanowisku zareagowała doskonale. Może to jest dla nas jakaś nadzieja na lepszą przyszłość. Kobiety u władz wszelakich.

Milenia, gratuluje szybkiej reakcji i powodzenia w procesie. W Łódzkiej filmówce nie powinno być miejsca na podobne zachowania kadry pedagogicznej.

Jednocześnie jednak w komentarzach internauci twierdzą, że podobne praktyki mają miejsce również na innych uczelniach artystycznych.

REKLAMA

Chciałabym wyrazić swój szacunek dla pani Rektorki Fiedler. Inne uczelnie wyższe (a zwłaszcza jedną szczególną mam na myśli) powinny brać przykład i uczyć się jak reagować — czytamy w jednym z komentarzy.

O nadużyciach na uczelniach artystycznych mówi się już od jakiegoś czasu. Chociażby w lutym informowaliśmy o grupie studentek, które oskarżyły wykładowcę Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie mającego swoją siedzibę w Bytomiu o przemocowe zachowania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA