REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Tadeusz Sznuk zasmucił pół Polski. Czy jego słowa oznaczają pożegnanie z „1 z 10”? [AKTUALIZACJA]

Tadeusz Sznuk od lat prowadzi program „Jeden z dziesięciu” będący stałym elementem ramówki TVP. Przyszłość teleturnieju stoi jednak pod znakiem zapytania. Widzowie zwrócili na to uwagę pod koniec ostatniej edycji.

22.04.2021
15:54
tadeusz sznuk jeden z dziesięciu
REKLAMA

Produkowane przez firmę Euromedia TV show znajduje się w ofercie Telewizji Polskiej od 1994 roku, a więc dla części z nas jest nadawane przez całe lub prawie całe życie. Co więcej, program „Jeden z dziesięciu” od początku cieszy się olbrzymim poważaniem wśród widzów i przez wielu jest uznawany za ostatni prawdziwy teleturniej wymagający wiedzy w polskiej telewizji. Nie wiadomo jednak, czy Tadeusz Sznuk jeszcze kiedykolwiek powita nowych uczestników.

REKLAMA

Zdziwienie fanów wywołały słowa wypowiedziane przez popularnego prowadzącego na koniec ostatniego odcinka poprzedniej edycji. Po podziękowaniu uczestnikom Sznuk nie zaprosił jak zwykle do oglądania nowych odcinków. Zamiast tego wypowiedział zdanie, które dla wielu zabrzmiało jak pożegnanie:

Zwycięzcy, widzom dziękujemy za obecność. I to koniec.

Tadeusz Sznuk zapowiedział koniec „Jeden z dziesięciu”?

Wśród internautów szybko rozpętała się dyskusja, czy to tylko nietypowe pożegnanie, czy może chodzi o coś więcej. W ramówce TVP na najbliższy okres wyznaczono bowiem tylko powtórki, a nie nowe odcinki. Pojawiły się też choćby sprzeczne informacje, że na koniec epizodu nie pojawił się adres, pod który zainteresowane osoby mogły wysyłać swoje zgłoszenia. Szybko okazało się to jednak nieprawdą. Nie oznacza to natomiast, iż powrót „1 z 10” jest pewny.

Jak podaje portal Wirtualna Polska, współpraca między TVP i Euromedia TV od dłuższego czasu stawała się coraz trudniejsza. Według anonimowego pracownika firmy rozmowy z publicznym nadawcą trwają, ale warunki postawione przed producentem są bardzo wymagające. A sytuacji nie poprawiła pandemia koronawirusa, na początku której wstrzymano emisję nowych edycji, a co za tym idzie również prace nad kolejnymi. W rozmowie z portalem potwierdzić dalszego istnienia teleturnieju nie mógł też Tadeusz Sznuk:

Nie mogę nic na ten temat powiedzieć. Telewizja jest dla mnie nieodgadnioną instytucją.

Redakcja Rozrywka.Blog zwróciła się z pytaniem o dalszą przyszłość „Jeden z dziesięciu” do Biura Prasowego TVP. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi.

[AKTUALIZACJA 22.04.2021, godz. 18:30]: Centrum Komunikacji TVP opublikowało komunikat prasowy, w który odniosło się do plotek o zakończeniu nadawania „Jeden z dziesięciu”. Okazuje się, że w najbliższym czasie na antenach TVP zobaczymy tylko powtórki programu. A nie wiadomo, czy potem ta sytuacja ulegnie zmianie. Bo według Telewizji Polskiej oczekiwania producenta wykraczają poza standardy przyjęte przez nadawcę:

REKLAMA

W celu uruchomienia produkcji kolejnych serii audycji, TVP prowadzi aktualnie negocjacje z producentem teleturnieju dotyczące warunków kontynuacji współpracy. Oczekiwania producenta wykraczają poza standardy TVP i nie mogą być spełnione. To kolejny przypadek, kiedy producent zewnętrzny wykorzystuje wcześniej praktykowany nierównoprawny model współpracy, w którym TVP oddawała producentowi cyklicznych audycji rozrywkowych prawa do formatu i scenariusza, samemu pełniąc rolę bankomatu i słupa ogłoszeniowego. Taki model współpracy i produkcji dawał uprzywilejowaną pozycję producentowi i możliwość eskalowania przez niego coraz korzystniejszych warunków produkcji audycji, które to audycje wypromowała na swoich antenach TVP.

(...) W przypadku formatów, do których prawo posiada producent zewnętrzny, np. „Jeden z dziesięciu”, produkcje takie są i mogą być kontynuowane przez TVP jedynie wówczas, kiedy producent akceptuje w pełni partnerskie zasady współpracy i nie eskaluje oczekiwań ponad obecnie obowiązujące w TVP standardy. Telewizja Polska nie będzie zawierać niekorzystnych umów. Te czasy skończyły się bezpowrotnie kilka lat temu. Telewizja liczy na korzystne dla stron zakończenie negocjacji w sprawie teleturnieju „Jeden z dziesięciu”, czego z pewnością oczekują również Widzowie.

Pełną treść oświadczenia Centrum Informacji TVP znajdziecie na oficjalnej stronie telewizji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA