REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Seriale

Zapomnijcie o Złotych Globach! Poznaliśmy nominowanych do Telekamer 2018

Co tam "Stranger Things", "Mindhunter", "Belfer" czy "Gra o tron", co tam Złote Globy, skoro polski widz i tak najbardziej emocjonuje się takimi programami jak "Rolnik szuka żony" i serialami typu "Ojciec Mateusz"? Nominacje do Telekamer 2018 idealnie pokazują stan polskiej telewizji.

11.12.2017
21:17
telekamery2018
REKLAMA
REKLAMA

Wcale nie staram się dogryźć, ani tym bardziej naśmiewać z rodzimej popkultury. Taki po prostu jest stan rzeczy. Może i cały świat wstrzymuje oddech, gdy nastaje premiera sezonu "Stranger Things" i równie mocno oczekuje finału "Gry o tron", ale rzeczywistość polskiego widza wygląda zgoła inaczej. Zupełnie tak jakby zatrzymała się na końcówce lat 90.

Jedyną nowoczesną rzeczą związaną z Telekamerami jest fakt, że transmisja z rozdania nagród… nie zostanie pokazana w telewizji, a jedynie na oficjalnym fanpage’u Tele Tygodnia na Facebooku.

Pomijam już fakt, że w obiegu są ciągle te same nazwiska i programy, najbardziej w nominacjach do Telekamer 2018 razi nijakość. Osobiście ciekawi mnie, jakich kryteriów używają ludzie do wybierania np. prezenterów pogody. W owej kategorii wszyscy nominowani są tak samo przyjemnie obojętni. Jak można oceniać opowiadanie o pogodzie przez 3 minuty? Jak dla mnie jedyną osobowością telewizyjną, jeśli chodzi o prezenterów pogody, był, jest i będzie Tomasz Zubilewicz, guru polskiej pogody, jakkolwiek to brzmi. Bez niego ta kategoria jest równie szara jak idące ze wschodu zachmurzenia na Suwalszczyźnie wraz z opadami deszczu.

Kategoria „Prezenter informacji” jest już o wiele ciekawsza, bo są w niej prawdziwe osobowości pokroju Doroty Gawryluk czy Anity Werner, podobnie jest w przypadku kategorii "Komentator sportowy", ale szczerze mówiąc, nie są to jakoś specjalnie elektryzujące mnie sfery mediów.

Zabawa zaczyna się jednak w kategorii „Osobowość telewizyjna”, bo tam miła i uwielbiana oraz niezniszczalna Katarzyna Dowbor mierzy się z równie miłym i profesjonalnym Tomaszem Kammelem, chyba jedynym polskim prezenterem, który ma charyzmę najlepszych dziennikarzy zza Oceanu. Jego nominacja jest nudną oczywistością. Charyzmę, tyle że innego typu, prezentuje też nominowana Magda Gessler, chyba jedyna wyrazista postać w tym gronie, choć domyślam się, że dość polaryzująca publiczność.

Jałowość polskiej telewizji podkreśla wyraźnie kategoria "Serial", gdzie nominowane są tak "przełomowe" serie jak "Diagnoza", "Ojciec Mateusz" czy "Przyjaciółki". Króluje więc przeciętność, zachowawczość, twarda tradycja gatunkowych peryferiów kreatywności.

Najlepiej stan polskiej popkultury obrazuje kategoria "Program rozrywkowy", bo to ona jest sercem każdej telewizji.

I choć nie jest u nas tak źle z programami rozrywkowymi jak np. we Włoszech czy Japonii, to i tak polska rozrywka XXI wieku jednak rozczarowuje. Trudno znaleźć dziwniejszy format niż "Azja Express", choć "Rolnik szuka żony" (sam tytuł programu brzmi jak początek niewybrednego dowcipu) nie jest wcale lepszy. Ciągle nie mogę zrozumieć fenomenu programu, który nosi jeden z najbardziej bezsensownych tytułów, czyli "Twoja twarz brzmi znajomo", z ponoć znanymi ludźmi, którzy przebierają się za prawdziwe gwiazdy zza Oceanu. No ale kim ja jestem, by wyrokować o jego jakości, skoro - jak widać po nominacji - ludzie go uwielbiają?

Najbardziej niepokojąco prezentuje się dumnie brzmiąca kategoria "Nadzieja telewizji". Znajdują się w niej m.in. Filip Chajzer i Izabella Krzan. Czy to jest nadzieja dla polskiej telewizji?

Głosowanie na Telekamery 2018 potrwa do 25 stycznia 2018 roku i odbywać się będzie wyłącznie za pomocą sms-ów.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie Telekamer "Tele Tygodnia" odbędzie się podczas uroczystej gali, która odbędzie się w poniedziałek, 12 lutego 2018 roku w Arkadach Kubickiego w Warszawie.

Poniżej pełna lista nominowanych:

Serial

„Diagnoza”

„Dziewczyny ze Lwowa”

„Ojciec Mateusz”

„Przyjaciółki”

„Rodzinka.pl”

Aktor

Bartek Kasprzykowski

Mikołaj Roznerski

Krystian Wieczorek

Maciej Zakościelny

Michał Żurawski

Aktorka

Katarzyna Dąbrowska

Maja Ostaszewska

Aleksandra Popławska

Agnieszka Sienkiewicz

Katarzyna Ucherska

Program rozrywkowy

„Azja Express”

"Koło fortuny”

„Rolnik szuka żony”

„The Wall. Wygraj marzenia”

„Twoja twarz brzmi znajomo”

Serial fabularno-dokumentalny

„19+”

„Komisariat”

„Lombard. Życie pod zastaw”

„Młodzi lekarze”

„Policjantki i policjanci”

Osobowość telewizyjna

Katarzyna Dowbor

Magda Gessler

Tomasz Kammel

Marta Manowska

Martyna Wojciechowska

Prezenter informacji

Dorota Gawryluk

Jarosław Gugała

Danuta Holecka

Anita Werner

Tomasz Wolny

Prezenter pogody

Bartek Jędrzejak

Aleksandra Kostka

Maja Popielarska

Marzena Słupkowska

Paulina Sykut-Jeżyna

Komentator sportowy

Mateusz Borek

Jerzy Mielewski

Rafał Patyra

Sergiusz Ryczel

Dariusz Szpakowski

Juror

Baron i Tomson

Agustin Egurrola

Rafał Maślak

Michał Szpak

Małgorzata Walewska

Nadzieja telewizji

Filip Chajzer

Sylwia Dekiert

Izabella Krzan

REKLAMA

Józef Pawłowski

Kamil Szeptycki

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA