REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Świat fantazji miesza się z rzeczywistością. Zobacz zwiastun filmowej biografii Tolkiena

Proza Tolkiena już znalazła swoje miejsce w świecie kina. Przyszła pora na to, aby podobny los podzieliła sama biografia autora. Jest już zwiastun filmu opowiadającego o jego życiu.

12.02.2019
20:41
tolkien zwiastun film
REKLAMA
REKLAMA

Obraz przygląda się młodzieńczym latom osieroconego twórcy fantasy. Jego pierwszym przyjaźniom, miłości i poszukiwaniom artystycznych inspiracji wśród grupy innych szkolnych outsiderów. Widzimy także koszmar I wojny światowej, która grozi rozerwaniem wszystkich więzi zawiązanych przez Tolkiena. Te doświadczenia zainspirowały go do napisania swojej słynnej powieści o Śródziemiu.

Na ekranie słynnym pisarzem stanie się Nicholas Hoult. Jest on znany z takich filmów, jak „X-men” czy „Mad Max"”. W roli jego muzy i żony Edith Bratt wystąpi Lilly Collins. W obsadzie znajdują się również Colm Meaney, Anthony Boyle, Patrick Gibson, Tom Glynn-Carney, Craig Roberts, Laura Donnelly, Genevieve O'Reilly, Pam Ferris i Derek Jacobi. Reżyserem jest zaś Dome Karukoski, czyli twórca takich filmów jak „Tom of Finland” czy „Serce lwa”. Scenariusz dostarczył David Gleeson.

„Tolkien” - zwiastun filmu:

Zauważalne w tej krótkiej zapowiedzi jest to, jak motywy znane z książek J.R.R. Tolkiena znajdują swoje odbicie w rzeczywistym świecie. Płomienie podczas wojny przybierają obrazy demonów znanych z „Władcy Pierścieni”, zaś okopy przynoszą na myśl skojarzenia z drogą do Mordoru. Sielankowe sceny w otoczeniu przyrody ukazują piękno natury z cudownymi drzewami, niczym te w elfickim królestwie. I tak można dalej ciągnąć tę grę w skojarzenia, a mamy przecież do czynienia z krótszym niż minuta materiałem.

REKLAMA

J.R.R. Tolkien to nie tylko świat fantasy. Autor poza „Hobbitem, czyli tam i z powrotem”, „Władcą Pierścieni”, czy „Silmarillionem” był też autorem ponad 100 prac naukowych, dotyczących zagadnień związanych z filologią i literaturą dawną. Brytyjczyk był także poliglotą, w różnym stopniu zaawansowania znał ponad 30 różnych języków, co oczywiście było przydatne podczas tworzenia skomplikowanej mitologii i świata Śródziemia.

„Tolkien” trafi do kin 10 maja. Nie wiadomo jeszcze, kiedy pojawi się w Polsce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA