REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Top 10 hip-hop one hit wonders - ćwierkająca odliczanka

Będzie o jednorazówkach, ale tym razem nie o Macarenie, 99 Luftballons, Don’t Worry, Be Happy czy The Final Countdown. Postanowiłem wziąć pod lupę tylko hip-hopowe kawałki i dodatkowo sprawdzić co się aktualnie dzieje z naszymi jednostrzałowcami.

08.03.2014
12:02
Top 10. Zestawienie hip-hop one hit wonders
REKLAMA

Według wiki-definicji, artysta jednego przeboju to w przemyśle fonograficznym określenie wykonawcy/zespołu znanego z jednego hitu, który był na tyle silny, że odcisnął swoje piętno na listach przebojów, zapewniając mu na jakiś czas znaczną popularność. Artyści jednak nie chcą tak łatwo dać o sobie zapomnieć i próbują pozbyć się niechcianej łatki. Próbują więc, w większym lub mniejszym stopniu, na nowo zagrzać swoją publikę np. na Twitterze.  Sprawdziłem, jak bardzo „gadatliwi” są w tym serwisie nasi hip-hopowi one hit wonders i na tej podstawie stworzyłem zestawienie. Wyjątkiem jest specjalne pierwsze miejsce, które należy do nieistniejącego już niestety zespołu, ale Twitter pożegnał ich w zeszłym roku bardzo głośno. Zaczynamy:

REKLAMA

#10 (454 tweety) House of Pain Jump Around

Kawałek z 1992 roku, który został wyprodukowany przez DJ Muggsa z Cypress Hill wyniósł ten irlandzko-amerykański zespół do statusu wielkiej gwiazdy. Ich płyta pokryła się potrójną platyną, ale była to chyba zbyt wysoko postawiona poprzeczka i grupa rozpadła się w 1996 roku. Everlast rozpoczął karierę solową, a DJ Lethal dołączył do Limp Bizkit. @houseofpain1 wznowili działalność w 2010 roku i póki co, odcinając nadal kupony od swojego sukcesu, aktywnie koncertują i czasem coś ćwierkną.

House of Pain

#9 (480 tweetów) Marky Mark And The Funky Bunch Good Vibrations.

Piosenka z albumu Music for the People, wyprodukowanego przez brata Marka Wahlberga, Donniego, znanego z boysbandu New Kids on the Block, wylądowała w 1991 r. na pierwszym miejscu listy Billboard Hot 100. Marky Mark, z dnia na dzień, stał się gwiazdą, lecz z czasem, na skutek różnych skandali, rozmienił swoją karierę muzyczną na drobne. Zbawienne okazało się być dla niego aktorstwo, zdobywając coraz to lepsze role @mark_wahlberg, dorobił się ponad miliona followersów, a my już wkrótce będziemy mieli okazję zobaczyć go w kolejnej części Transformers.

Marky Mark

#8 (2868 tweetów) Biz Markie Just a Friend

Autoironiczny, a przede wszystkim komiczny styl Biz Markie, spowodował, że Just a Friend znalazła się w 1989 roku na dziewiątym miejscu listy Billboard. Kawałek, w którym Markie trochę rapuje i udaje, że umie śpiewać, znalazł się w 2000 roku na 81 miejscu stu najlepszych one hit wonders stacji VH1, ale również na ostatnim miejscu stu najlepszych przebojów hip-hopowych ever. Od tego czasu @BizMarkie stał się prawdziwym człowiekiem orkiestrą. Sam o sobie pisze, że angażuje się w najróżniejsze inicjatywy, bo nie ma żadnych ograniczeń twórczych, aktywnie informując o tym swych prawie czterysta tysięcy followersów.

Biz Markie

#7 (3125 tweetów) Skee Lo I Wish

Kawałek I Wish z 1995 roku zrobił zawrotną karierę praktycznie na całym globie, niemal z miejsca zagościł w topie notowań wielu krajów. Piosenka, która stała się przekleństwem Skee Lo, dała mu również dwie nominacje do nagrody Grammy. Z tego co widać raper z Los Angeles jednak nie odpuszcza. Cały czas stara się promować swoje najnowsze wydawnictwo Fresh Ideas z 2012 roku za pośrednictwem własnego labelu @Skeelo_MusiK

Skee Lo

#6 (7851 tweetów) Afroman Because I Got High

Because I Got High pochodzi z płyty pod tym samym tytułem wydanej w 2000 roku. Singiel zajął 13. miejsce w notowaniu Billboard Hot 100 i pierwsze na brytyjskiej UK Singles Chart. Oprócz tego artysta zdobył nominację do nagrody Grammy w kategorii Best Rap Solo Performance. Palenie zielska nie spowodowało jednak, że raper złapał lenia, o nie. Od tego czasu wydał jeszcze dziewięć płyt, a na swoim profilu @afromanmusic często pokazuje jak „zbija piątki” ze swoimi fanami na udostępnianych zdjęciach.

Afroman

#5 (8050 tweetów) Sir Mix-A-Lot Baby Got Back

Raper z Seattle stał się szerzej rozpoznawalny po wydaniu swojej trzeciej płyty pt. Mack Daddy z przekozackim klipem Baby Got Back. Singiel z płyty wydanej w 1992 roku zdobył nagrodę Grammy i zapewnił artyście na długie lata plakietkę z napisem one hit wonder. @therealmix na swoim twitterowym profilu nadal zachwyca się krągłościami, zapewnia, że pracuje nad nowym materiałem, a pokazując swój wall of fame, przekonuje swoich ponad dwudziestu tysięcy followersów, że nie jest artystą jednego przeboju.

Sir Mix-A-Lot

#4  (10700 tweetów) Vanilla Ice Ice Ice Baby

Oparty na motywie z piosenki zespołu Queen Under Pressure singiel Ice Ice Baby zapewnił Vanilla Ice, jako jednemu z niewielu białych raperów, światowy sukces. Piosenka królowała w latach dziewięćdziesiątych na szczytach list przebojów, lecz później kariera rapera przypominała raczej równię pochyłą, która zakończyła się próbą samobójczą. @vanillaice otrzeźwiał jednak i wziął się za siebie. Obecnie prowadzi własny show TV pt. The Vanilla Ice Project i sprawnie buduje bazę swoich fanów na Twitterze.

Vanila Ice

#3 (15800  tweetów) Chamillionaire Ridin’

They see me (t)rollin’ They hatin’ No kto tego nie zna? Piosenka z płyty The Sound ofRevenge wydanej 2005 roku z gościnnym udziałem Krayzie Bone dostała się na pierwsze miejsce stu najpopularniejszych utworów w Stanach Zjednoczonych. Kolejne wydawnictwo rapera Ultimate Victory przeszło bez większego echa,  a z powodu urodzenia się jego syna w 2010 roku, musiał zawiesić pracę nad kolejną płytą. @chamillionaire ma imponującą ilość prawie 900 tysięcy obserwujących jego twitterowy profil, z którymi często dzieli się informacjami o swoich projektach, w tym o pracy nad nowym albumem pod roboczym tytułem Poison.

Chamillionaire

#2 (38000 tweetów) Luniz I Got 5 On It

Rapowy duet Numskull i Yukmouth, znany jako Luniz, wydał swój debiutancki album Operation Stackola 4 lipca 1995 roku, a pochodzący z niego singiel I Got 5 On It zapewnił sprzedaż płyty na poziomie miliona egzemplarzy, pokrywając się przy tym platyną. Na tym właściwie można by zakończyć, bo choć duet wydał jeszcze trzy inne albumy, to nie zrobiły one większego wrażenia. Dobre wrażenie natomiast robi na Twitterze Yukmouth. Raper ma prawie 32 tysiące followersów, promując  solową karierę i własny label wydawniczy Smoke-A-Lot Records, wyćwierkał już ponad 38 tysięcy  tweetów.

Luniz

#1 ( #RIPChrisKelly) Kris Kross Jump

Wydany w 1992 roku singiel Jump duetu dzieciaków z Atlanty utrzymywał się przez 8 tygodni na pierwszym miejscu notowania Billoard Hot 100. Chris "Mac Daddy" Kelly i Chris "Daddy Mac" Smith znani z noszenia ubrań tyłem na przód, sprzedali swój debiutancki album Totally Krossed Out w nakładzie czterech milionów egzemplarzy. Niestety próżno szukać duetu na twitterze, ponieważ w maju zeszłego roku w wieku 34. lat zmarł z racji przedawkowania narkotyków Chris Kelly. Śmierć rapera miała jednak też drugie dno. Jedną z przyczyn tego dramatu było zapewne to, że Kelly w swoim już dorosłym życiu nie radził sobie z internetowym hejtem  (cyberbullying). Zwrócił na to uwagę sam Russell Simmons.

REKLAMA

Największe gwiazdy takie jak: @questlove  @NICKIMINAJ  @BigBoi @llcoolj @Ludacris tweetowały swoje kondolencje, a  tag  #RIPChrisKelly stał się numerem jeden światowych trendów. Najważniejsze jest jednak to, że Jump będzie grało, chyba już na zawsze, w naszych uszach.

Kris Kross
REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA