REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix /

Serial Netfliksa o mormonach rozbudził twój apetyt na true crime? Oto 7 tytułów, które musisz teraz obejrzeć

„Morderstwo wśród mormonów” to nowy serial dokumentalny Netfliksa, w którym opowiadana historia jest tak nieprawdopodobna, że brzmi jak fejk. W serwisie znajdziemy jeszcze kilka równie szokujących filmów i seriali z gatunku „prawdziwe zbrodnie”. Przygotowałem listę 7 najciekawszych, które poruszają podobną tematykę.

05.03.2021
8:09
7 seriali true crime, które znajdziesz w serwisie Netflix
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli jeszcze nie widzieliście wspomnianego serialu true crime, to na zachętę odsyłam was do mojej recenzji. Pozostałych zapraszam do zapoznania się z poniższymi produkcjami. Jedne poruszają tematy religii i wiary, a drugie przedstawiają historie tak surrealistyczne, że nie wymyśliłby ich żaden scenarzysta. Ostatnia pozycja na liście nawiązuje do jednego z wątków serialu o mormonach, a mianowicie fałszerstw „artefaktów”.

 Bardzo dziki kraj

6-odcinkowy miniserial o sekcie Sannjas, która jest praktycznie nieznana w naszym kraju, choć niewielki ruch Osho, bo tak nazywał się ich nieżyjący już guru, również działała w Polsce – możemy nawet kupić liczne książki z jego mądrościami. Na początku lat 80. jego uczniowie przenieśli się z Indii na pustynię w Stanach Zjednoczonych. Kupili tam gigantyczne rancho i stworzyli samowystarczalną komunę. Miało być pięknie, ale po pewnym czasie sekciarze zaczęli terroryzować okolicznych mieszkańców, jedna z liderek była porównywana do... Hitlera (co istotne, również i ona wypowiada się w dokumencie), a samo utopijne miasteczko przekształciło się w dyktaturę.

The Keepers

Serial dokumentalny poruszający niestety wciąż aktualną problematykę, która jest mocno zakorzeniona w naszym kraju. Chodzi o kwestię księży-pedofilów, a konkretnie ich ukrywania przez Kościół katolicki, a także procedurę przenoszeni z parafii do parafii. Nie jest to tylko polski patent, ale ma też miejsce od lat w USA, gdzie toczy się akcja serialu. Punktem wyjścia dokumentu jest zabójstwo siostry zakonnej sprzed 50 lat. Historia zmierza potem w zupełnie niespodziewanym kierunku. Zwykle seriale mają zakończenie, w tym wypadku widzowie mogą się poczuć rozczarowani, bo brakuje happy endu. Ma to jednak wymiar symboliczny, bo zazwyczaj takie sprawy nie mają rozwiązania. Jako Polacy, dobrze to wiemy.

Bikram: jogin, guru, przestępca seksualny

Tytuł filmu praktycznie zdradza wszystko. Bikram Choudhury jest urodzonym w Indiach amerykańskim nauczycielem jogi – na początku lat 70. wymyślił jej nową formę zwaną „gorącą jogą” (inaczej Bikram joga), którą uprawia się w temperaturze 40 stopni. Podbiła serca milionów ludzi na całym świecie, a guru był trenerem takich sław jak Madonna, Lady Gaga czy David Beckham. Jego biznes kwitł w najlepsze, do czasu poważnych oskarżeń. Joginowi zarzucono molestowanie i napaści seksualne, rasizm i homofobię. Jego imperium legło w gruzach, co nie zmienia faktu, że stworzone przez niego ćwiczenia nadal są popularne.

Rodzina

Twórcy serialu starali się obnażyć tytułową Rodzinę – tajemniczą grupę konserwatywnych chrześcijan, która ponoć trzęsie całymi Stanami, a także ma mieć sieć wpływów na całym świecie. Hasłem przewodnim Rodziny było od zawsze: „Jezus. I nic więcej”, co budzi mocno totalitarne skojarzenia. Widać też, że politycy współpracujący z organizacją za różne profity decydowali się reprezentować ich poglądy w Kongresie, Senacie, a nawet poza granicami krajupisał w recenzji Tomasz Gardziński. Choć dokumentaliści nie mieli wystarczających dowodów na obronienie wszystkich swoich tez, to serial wciąż pozostaje gratką dla miłośników teorii spiskowych.

Odwal się od kotów: Polowanie na internetowego mordercę

To jeden z najbardziej wstrząsających seriali, jakie będziecie mieli okazję zobaczyć w życiu. Zaczyna się od trzęsienia ziemi, ale potem przychodzi prawdziwy armageddon. Początkowo śledzimy historię bestialskiego zabójstwa dwóch kotów. Nagranie z egzekucją trafiło do sieci. W serialu poznajemy osoby, które najaktywniej włączyły się w poszukiwania zwyrodnialca. W końcu znaleźli jego profil, zaczął się internetowy licz, a mężczyzna popełnił samobójstwo. Okazało się, że był niewinny, a prawdziwy morderca nadal grasuje na wolności. I z kotów, przerzucił się na ludzi. Przerażający, zupełnie nieprzewidywalny serial dla widzów o mocnych nerwach.

Evil Genius

„WTF” – tak najkrócej moglibyśmy streścić ten miniserial, który przypomina urywek z horroru „Piła”. W 2003 roku do banku wkracza dostawca pizzy z bombą na szyi. Twierdzi, że tylko wykonanie zapisanych poleceń pozwoli mu ujść z życiem – musiał zdobyć cztery klucze do odblokowania obroży. Policja jednak bagatelizuje sprawę, a ładunek wybucha na oczach wszystkich. To jednak nie koniec tej historii, która dopiero teraz na dobre się rozkręca i z każdą chwilą staje się coraz bardziej absurdalna. Twórcy dokumentu próbują ujawnić prawdę i rozwiązać sprawę, z jaką FBI jeszcze nigdy nie miało do czynienia.

Nabrani: Prawdziwa historia o fałszywych obrazach

Morderstwa, narkotyki, sekty. To popularne motywy produkcji true crime. W filmie „Nabrani” jesteśmy zabierani zupełnie gdzie indziej – na salony, do świata handlarzy dziełami sztuki, który okazuje się być na wskroś zepsuty. Autorzy dokumentu pokazują nam jeden z największych przekrętów historii – zakupu przez nowojorską galerii rzekomo nieodkrytych dotąd obrazów m.in. Rothko i Polocka. Wielocyfrowe sumy, które padają w filmie, przyprawiają o zawrót głowy. Podobnie jak pazerność i obłuda ludzi kojarzących się z kulturą wyższą.

REKLAMA

*zdjęcie główne: kadr z serialu Netfliksa „Bardzo dziki kraj”

Nie przegap nowych tekstów. Obserwuj serwis Rozrywka.Blog w Google News.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA