REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Tylko do północy - mistrz SF za 9,90 zł!

Entuzjaści twórczości Stanisława Lema mają dziś ostatnią szansę na nabycie wybranych e-booków polskiego mistrza pióra w promocyjnej cenie, 9,90 zł.

Na ofertę składa się zaledwie pięć dzieł pisarza - to niewiele, biorąc pod uwagę rozpiętość jego artystycznego dorobku. Bez wątpienia jednak zaproponowane pozycje nie zostały wybrane przypadkowo. Każda z nich przedstawia inny, znamienny dla twórczości Lema nurt i każda jest swojego nurtu godną reprezentantką. Na ukojenie swojego czytelniczego pragnienia mogą liczyć zarówno entuzjaści powieści realistycznych jak i teorii literatury oraz, co najabrdziej oczywiste, fantastyki naukowej.

18.02.2013
21:03
Tylko do północy - mistrz SF za 9,90 zł! - splay.pl
REKLAMA
REKLAMA

Krótkie zestawienie otwiera powieść Niezwyciężony. Już pobieżna lektura pozwala stwierdzić, że jest to prawdziwa uczta dla fanów batalistycznych scenariuszy, odbiorców głodnych wizji spektakularnej, walki pomiędzy światami: ludzkim i maszyn. Nie należy jednak dać się zwieść pierwszemu wrażeniu, wszak Niezwyciężony to nie tylko doskonały opis kosmicznego starcia. Lem swoją fikcją zmusza do refleksji nad niefikcyjnymi problemami. Wojna ludzi z innymi mieszkańcami wszechświata staje się pretekstem do przedstawienia walki człowieka z samym sobą, z własną naturą i prawdopodobnie najsilniejszymi popędami - władzy i zniszczenia.

Nieco cięższymi w odbiorze, choć nie mniej atrakcyjnymi propozycjami są wchodzące w skład Apokryfów: Wielkość urojona i Doskonała próżnia. Pierwsza z wymienionych pozycji to zbiór wstępów do nieistniejących rozpraw naukowych. Stanisław Lem, wchodząc w role specjalistów, komentuje rozmaite, nigdy nie stworzone publikacje oraz dzieła sztuki. Podobnie w przypadku "Doskonałej próżni", gdzie odbiorca ma możliwość zapoznania się z  krytyką książek, które powstały wyłącznie w wyobraźni Lema i wyłącznie na potrzeby swoistej gry z czytelnikiem.

Ofertę uzupełnia opowieść o Halu Breggu, kosmonaucie, który wraca  na swoją planetę z trwającej w jego przekonaniu dziesięć, w rzeczywistości 127 ziemskich lat wyprawy - Powrót z gwiazd. W powieści tej odnaleźć można obraz społeczeństwa wolnego od agresji - ze wszystkimi tego konsekwencjami. Rozważana jest zasadność lotów w kosmos, zagadnienia dotyczącego ludzkiego szczęścia i spełnienia, a także trudności związane ze społeczną i kulturową alienacją, koniecznością "wrośnięcia" w realia, bez względu na odmienność.

REKLAMA

Numer pięć na promocyjnej liście to Szpital przemienienia - pierwsza powieść Lema, zarazem pierwsza część trylogii "Czas nieutracony". Akcja rozgrywa się w czasach II wojny światowej. Głównym bohaterem uczynił autor lekarza pracującego w szpitalu psychiatrycznym. Stało się to bazą do rozważań na tle psychologicznym i przede wszystkim filozoficznym. "Szpital przemienienia" to niewątpliwie miła odmiana dla tych, którzy zmęczeni fantastyką naukową szukają czegoś odmiennego, czy nawet skrajnie różnego, bo tak jawi się przytłaczający realizm wojny z fikcyjnością, jaką przepełnione są inne dzieła autora.

Z pełnym przekonaniem można stwierdzić, że dzięki wielotematyczności oferty woblink.com każdy fan polskiego fantasty znajdzie coś dla siebie. Entuzjastom lżejszej literatury pozostaje wyczekiwać innych okazji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA