REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka
  3. YouTube

UK Top 40 - muzyka, której słucha się za granicą #8

Do Wielkiej Brytanii wiele utworów trafia na długie miesiące, zanim staną się popularnymi w pozostałych krajach Europy – w tym i w Polsce. Pozwala to więc poznać ciekawą, dobrą i wartą uwagi muzykę, zanim pojawi się ona w lokalnym radiu czy telewizji. Zagraniczne rynki, zwłaszcza te mające wpływ na bliskie nam kraje, to też często swoiste kompasy – patrząc na to, gdzie sprawdziła się jakaś muzyka, możemy przewidzieć, co z dużym prawdopodobieństwem będzie grane i w Polsce.

31.03.2014
20:19
UK Top 40 - muzyka, której słucha się za granicą #8
REKLAMA

Właśnie po to, by umożliwić wszystkim Wam bycie nieco bardziej do przodu, niż reszta znajomych, zaglądam dla Was co tydzień na brytyjski rynek - i sprawdzam, czego się tam słucha, oraz które utwory są najbardziej popularne.

REKLAMA

#1 5 Seconds of Summer She Looks So Perfect (nowość)

Jeśli jeszcze o nich nie słyszeliście - nic dziwnego, bo to na dobrą sprawę ich debiut… Na szeroką skalę. 5 Seconds Of Summer, zespół o wyjątkowo pogodnej nazwie, pochodzi z drugiego końca świata - prosto z Australii. Typowani oni są na "rywali One Direction" - podobnie, jak kiedyś 'N Sync rywalizowali z Backstreet Boys. Ich numer She Looks So Perfect, mocno inspirowany dokonaniami Blink 182, w tym tygodniu zlądował na samym szczycie brytyjskiego zestawienia, jako nowość. Warto sprawdzić - o tych chłopakach będzie jeszcze słychać. Jeśli nie wśród Twoich znajomych, to na pewno z pokoju Twojej młodszej siostry.

#2 Duke Dumont feat. Jax Jones I Got U (spadek o 1.)

Zeszłotygodniowy #1, klubowy letniak z samplami z My Love Is Your Love Whitney Houston. Coś nie udało mu się utrzymać czołowej pozycji - zobaczymy jednak, co kolejny tydzień przyniesie. Wciąż jest szansa, że odbije się od drugiej pozycji z powrotem na szczyt - walka byłaby jednak zaciekła, bo zarówno Duke Dumont, jak i 5 Seconds Of Summer, mają wielki, hitowy potencjał na lato.

#3 FAUL & Wad Ad vs Pnau Changes (nowość)

Klubowy kawałek, w którym, gdzieśtam, pobrzmiewają echa Another Brick In The Wall Pink Floydów. Będzie hit nadchodzącego lata? Dajcie znać, co myślicie, w komentarzach, pod artykułem.

#4 Route 94 feat. Jess Glynne My Love (spadek o 2)

Klip nakręcony kamerą termowizyjną, najwyraźniej traci żar, bo leci w dół, poza pierwszą trójkę.

#5 John Legend All Of Me (spadek o 2)

Dobra passa Johna Legenda najwyraźniej się kończy - po okresie dość szybkich (i znacznych) skoków wzwyż, kawałek zaczyna spadać, i to już drugi tydzień z rzędu.

#6 Pharrell Williams Happy (spadek o 2)

Pharrell Williams, który w przeciągu ostatnich 12 miesięcy zaliczył spektakularny comeback na scenę muzyczną (najpierw Get Lucky z Daft Punk, później właśnie Happy), zalicza ze swoim przebojowym singlem spadek - o kolejne dwie pozycje. Najprawdopodobniej to już zmierzch chartsowego żywota tego kawałka. Na szczęście, na swoim albumie G I R L, Pharrell ma jeszcze 9 innych, potencjalnych przebojów. Jeden z nich został już wydany, 3 tygodnie temu - to Marilyn Monroe.

#7 Martin Garrix & Jay Hardway Wizard (nowość)

Martin Garrix, w miniony weekend pięknie strollowany przez Deadmau5a na UMF (kto nie widział, niech sprawdzi TEN KLIP), zalicza w tym tygodniu całkiem przyzwoity debiut z follow-upem do swojego zeszłorocznego mega-hitu. Czy i tym razem będzie on wszędzie? Oby. Kawałek, zrobiony we współpracy z innym, holenderskim producentem, Jayem Hardwayem, to naprawdę solidny banger - i aż dziwne, że - mimo wypuszczenia klipu jeszcze w listopadzie 2013 roku - do zestawienia wchodzi dopiero teraz.

#8 Clean Bandit feat. Jess Glynne Rather Be (spadek o 1)

Jeden z większych przebojów początku tego roku. Sam do dziś jestem zaskoczony, że kawałek z tak mocno wyeksponowaną sekcją organicznych skrzypiec odniósł tak wielki sukces. A jednak - jak widać, w dobie wszędobylskiej elektroniki, znajduje się też miejsce dla tradycyjnych instrumentów, przemieszanych z lekko klubowymi brzmieniami. W tym tygodniu spadek, o follow-upie na razie ani widu ani słychu, ale biorąc pod uwagę trajektorię singla i pozycję u dołu pierwszej dziesiątki, nowej muzyki od Clean Bandit możemy spodziewać się już wkrótce.

#9 Katy Perry feat. Juicy J Dark Horse (spadek o 1)

Katy Perry radzi sobie coraz słabiej na brytyjskiej liście przebojów ze swoim Czarnym Koniem. Szkoda, bo to dobry numer, który stanowi hołd zarówno dla egipskiego Memfis, jak i dla Memphis w stanie Tennessee, z którego pochodzi - udzielający się gościnnie w utworze - raper Juicy J.

#10 DVBBS & Borgeous feat. Tinie Tempah Tsunami (spadek o 5)

Jeden z najbardziej bolesnych spadków, jakie kiedykolwiek widziałem. Jeszcze 2 tygodnie temu kawałek debiutował na samym czele listy; tydzień później był już na miejscu 5., dziś spada o kolejne 5, zamykając pierwszą dziesiątkę. Aż ciśnie się na usta podejrzenie, czy start tego singla nie był przypadkiem sztucznie napompowany, skoro ludzie - ewidentnie - nie bardzo mają ochotę go słuchać?

Pozostałą nowością, jedyną poza Top 10 w tym tygodniu, jest

REKLAMA

#21 Tujamo, Plastik Funk & Sneakbo Dr Who

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA