REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka
  3. YouTube

UK Top 40 - muzyka, której słucha się za granicą #6

Do Wielkiej Brytanii wiele utworów trafia na długie miesiące, zanim staną się popularnymi w pozostałych krajach Europy – w tym i w Polsce. Pozwala to więc poznać ciekawą, dobrą i wartą uwagi muzykę, zanim pojawi się ona w lokalnym radiu czy telewizji. Zagraniczne rynki, zwłaszcza te mające wpływ na bliskie nam kraje, to też często swoiste kompasy – patrząc na to, gdzie sprawdziła się jakaś muzyka, możemy przewidzieć, co z dużym prawdopodobieństwem będzie grane i w Polsce. Właśnie po to, by umożliwić wszystkim Wam bycie nieco bardziej do przodu, niż reszta znajomych, zaglądam dla Was co tydzień na brytyjski rynek - i sprawdzam, czego się tam słucha, oraz które utwory są najbardziej popularne.

17.03.2014
21:39
UK Top 40 - muzyka, której słucha się za granicą #6
REKLAMA

Na #1 w tym tygodniu kanadyjski duet DVBBS, razem z amerykańskim producentem Borgeousem, i brytyjskim raperem Tinie Tempahem. Nowość, bardzo mocny debiut w tym tygodniu z bigroom house'owym kawałkiem Tsunami (Jump).

REKLAMA

Na #2 zeszłotygodniowy #1, czyli Route 94 feat. Jess Glynne My Love

#3 to Pharrell Williams Happy. Weteran zestawienia, bo to już 17. tydzień tego numeru w UK Top 40. Patrząc z perspektywy dzisiaj, to megahit - który nie tylko leci zewsząd w radiu (a to już drugi, po Blurred Lines Robina Thicke'a kawałek wałkowany do oporu, w którym udziela się Pharrell), ale też słychać go w coraz większej ilości reklam. I być może właśnie dlatego, bo ileż można, w tym tygodniu spada. O jedną pozycję tylko - ale czy to powolny koniec żywota tego przeboju, przekonamy się w nadchodzących tygodniach.

#4 to Enrique Iglesias, z towarzyszeniem Pitbulla, i nowość I'm A Freak. "Boski Enrike" w niegrzecznym wydaniu nie powinien już nikogo zaskakiwać (nie od czasów Tonight (I'm F**kin' You) z końcówki 2010), więc i ten utwór nie powinien być jakąś szczególną niespodzianką. Klubowy banger, w którym Enrique pokazuje pazury, a Pitbull doprawia to swoją solidną dawką pikantnych, choć nie zawsze całkowicie sensownych, wersów.

#5 to Clean Bandit i Jess Glynne, Rather Be. Dość bolesny spadek o 2 pozycje z 3. miejsca. Utwór w swoim czasie królował na szczycie zestawienia, więc najprawdopodobniej w kolejnych tygodniach czekają na nas już kolejne spadki. Kwartet ma jednak w zanadrzu już kolejny singiel - którym, według potwierdzonych informacji, będzie numer Extraordinary.

#6 to John Legend i All Of Me - skok o 2. miejsca, z 8. John powoli, ale systematycznie, wspina się w górę listy najpopularniejszych utworów w Wielkiej Brytanii. Co ciekawe, numer zdecydowanie lepiej - póki co - poradził sobie w Stanach Zjednoczonych, gdzie dotarł do #3 listy przebojów Billboardu. Numer dedykowany jego żonie, modelce Chrissy Teigen, to sentymentalna, nieco nostalgiczna ballada, z akompaniamentem pianina, tworzącego znakomite tło dla fenomenalnych, wokalnych akrobacji Johna.

#7 to Katy Perry feat. Juicy J Dark Horse - spadek o 3 miejsca, z 4. Dość bolesny lot w dół - czyżby dobra passa egipskiego teledysku się kończyła?

#8 To nowość, Flo Rida How I Feel. "Nowość" w znaczeniu "debiutu na liście" - bo numer How I Feel wydany został pod koniec października zeszłego roku, klip zaś pojawił się w miesiąc później. W UK zadebiutował jednak dopiero teraz - i już wiedzie mu się tutaj zdecydowanie lepiej, niż za Oceanem, gdzie czmychnął gdzieś pomiędzy kilkoma ostatnimi pozycjami Hot 100, dochodząc do #96, po czym… Zniknął. Szansa na hit jest spora, bo ten numer - w którym znalazł się sampel z Feeling Good Niny Simone - to klasyczny Flo Rida: czyli jest głośno, jest hałaśliwie, melodyjnie, i przebojowo, a rymy nie mają sensu ale fajnie brzmią.

#9 to nowość, Pixie Lott Nasty. To utwór nagrany przez mało znaną w Polsce, a bardzo popularną na Wyspach, wokalistkę. 23-letnia piosenkarka ma już na koncie dwa albumy, Turn It Up, i Young, Foolish, Happy. Aktualnie przygotowuje się do wydania kolejnego, zatytułowanego - po prostu - Pixie Lott. To właśnie tę płytę promuje jej singiel Nasty, do którego klip możecie zobaczyć poniżej.

#10, gdzieś na szarym końcu, to najbardziej bolesny spadek tego tygodnia. Sam Smith Money On My Mind, który leci w dóóół, plackiem, aż z 5. miejsca. Na szczęście w pogotowiu jest już kolejny singiel, promujący jego album In The Lonely Hour, kawałek Stay With Me. Ma się on ukazać na dniach.

Pozostałe dwie nowości w zestawieniu z tego tygodnia, to Kylie Minogue Into The Blue na #12…

…oraz Christina Perri Human, na #14.

REKLAMA

Pełne notowanie znajdziecie na playliście Spotify poniżej. Zapraszam do sprawdzenia wszystkich 40 najbardziej popularnych, w tym tygodniu, utworów w Wielkiej Brytanii.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA