REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Czego się słucha, gdy wybucha wojna? Ukraina śpiewa o wolności, ojczyźnie i nadziei

W Ukrainie trwa wojna. Czego słucha się w czasie, gdy wybucha wojna? Co się śpiewa? W Ukrainie króluje muzyka mówiąca o nadziei, ojczyźnie i wolności. Tak wynika z list najpopularniejszych piosenek w Ukrainie na Spotify i Apple Music.

28.02.2022
21:17
ukraina najpopularniejsze piosenki wojna
REKLAMA

Zaczęło się w czwartek, 24 lutego. Świat się zatrzymał. Pamiętam, że obudziłam się przed 7:00 i powiedziałam: "Wybuchła wojna. Rosja zaatakowała Ukrainę". I choć - jak podkreślają eksperci - ta w Ukrainie trwa już 8 lat, bo od 2014 roku, nikt z moich bliskich nie wierzył, że doczeka czasów, kiedy to nasze pokolenie i to młodsze będą przekazywać wbrew swojej woli wojenne traumy tym następnym, że wojna, na taką skalę, będzie tak blisko. Trudno ogarnąć myśli w taki czas, trudno nie płakać, nie czuć złości, a nawet nie unieważniać własnych emocji, bo przecież my, tutaj w Polsce, mamy względnie dobrze, ciepło, nie kryjemy się w metrze, słuchając ostrzałów, bomb. Ale mamy prawo czuć się bezsilni, wystraszeni, zdezorientowani. Muzyka i działanie pomagają poczuć się spokojniejszym, uśpić myśli.

Pierwszy raz listę najpopularniejszych piosenek słuchanych w Ukrainie włączyliśmy w czwartek. Nie znałam wcześniej ukraińskich piosenek i zespołów poza 5'nizzą, tymi od słynnego kawałka Soldat. "Czego się słucha w czasie wojny?" - pomyślałam - "Czego ja bym słuchała?". Chyba nie piosenek naszych pradziadków i babć. Czy wtedy słucha się piosenek o żołnierzach, o wojnie? A może jakiegoś głośnego i ostrego grania, przy którym można się wykrzyczeć, rozładować emocje? A może właśnie nie, może czegoś spokojnego, co pozwala się nam wyciszyć? Jechaliśmy na wiec solidarnościowy z Ukrainą, na którym Ukraińcy i Ukrainki śpiewali swoje piosenki. I choć nie rozumieliśmy ani słowa, czuć było pasję i jedność głosów i emocji.

REKLAMA

W Ukrainie w czasie wojny słucha się ukraińskich piosenek. Jeśli spojrzymy na listy dwóch największych serwisów streamingowych, czyli Spotify i Apple Music, widać jak na dłoni, że do walki, do przetrwania tych trudnych czasów zagrzewa ich własna słowiańska muzyka. Są słowa o wojnie, o nadziei, o matkach, o ojczyźnie, o wolności. Jest rock, rap, trochę folku.

Jednym z najpopularniejszych utworów w Ukrainie jest Stefania rapowego zespołu Kalush. To piosenka, która reprezentuje Ukraińców na Eurowizji 2022.

Muzyka w Ukrainie

Wśród najpopularniejszych utworów w Ukrainie znajdziemy też Не твоя війна (Ne tvoya viyna) zespołu Океан Ельзи (Okean Elzy) czy 22 (feta Tof) Yarmarka, ale też astral step w wykonaniu shadowraze. Pierwszy raz na tak długo stykam się z ukraińska muzyką i jest to ciekawe doświadczenie. Tym bardziej, że jest w niej dużo podobieństwa do naszych polskich kawałków, jak choćby łączenie hip-hopu z muzyką folkową.

Najpopularniejsze piosenki w Ukrainie 2022 - playlista utworów

Apple Music - TOP 100 Ukraina

Spotify - TOP 50 Ukraina

REKLAMA

Poza muzyką, która pomaga (to już 5 dzień ukraińskiej playlisty!), pomaga też działanie. Jeśli możesz przekazać środki na pomoc Ukrainie, poniżej znajdziesz listę zbiórek, które są sprawdzone. Szukaj też lokalnie wydarzeń - wieców solidarnościowych i zbiórek darów. W całej Polsce organizowana jest pomoc Ukrainie - ludziom przebywającym na terenie objętym wojną i tym, którzy są już w Polsce, do której dotarli, szukając bezpiecznego schronienia.

* Zdjęcie główne: screen z https://www.youtube.com/watch?v=foqgjD_SNss

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA