REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Wataha 2: zmierzamy do finału, a pytania się mnożą

Wataha zbliża się wielkimi krokami do finału. Już wczoraj w HBO GO mogliśmy obejrzeć 5. odcinek polskiej produkcji. Pytania przed ostatnim epizodem, który ma rozwiązać wiele spraw, się mnożą. Czy na wszystkie z nich otrzymamy odpowiedzi?

06.11.2017
19:00
wataha 2 hbo
REKLAMA
REKLAMA

W tekście znajdują się spoilery z 1. i 2. sezonu serialu Wataha. Czytajcie na własną odpowiedzialność.

Pierwszy serial Watahy zebrał skrajne opinie. Drugi sezon najchętniej oglądanego serialu HBO Europe cieszy się olbrzymią popularnością. Widzowie są zadowoleni - chwalą fabułę, muzykę i kreacje aktorskie. Rzeczywiście, nie sposób odmówić Watasze tego, że to serial nie tylko dobry jak na Polskę.

To po prosu świetna, przemyślana produkcja, chyba najlepszy rodzimy produkt, który aktualnie możemy oglądać.

Po finale debiutanckiej serii publiczność - w tym i ja - była trochę rozczarowana. Wataha zakończyła się licznymi niewiadomymi. Miało się wrażenie, jakby serial urwał się przed właściwym finałem. Co dalej z Rebrowem? - zastanawiałam się. Nie wiadomo było, czy główny bohater przeżył, ani czy jego największy wróg, Grzywa, też jeszcze żyje. Na rozwianie wątpliwości musieliśmy długo czekać. Wciąż nie było wiadomo, czy HBO zdecyduje się na kontynuację produkcji. Na szczęście Wataha po trzech latach wróciła do ramówki stacji.

 class="wp-image-103876"

2. sezon produkcji przyniósł odpowiedzi na wiele pytań, ale stworzył też nowe. Co nurtuje mnie przed wielkim finałem?

Kto zabił Siwą?

Marta Siwa, przyjaciółka Rebrowa, zaginęła. W ostatnim odcinku Halit, syn Alsu, młodej Ukrainki, która ukrywała się u Rebrowa, znalazł martwą kobietę w budynku przy ośrodku dla uchodźców. Kobieta przed śmiercią była torturowana. Nie znaleziono jeszcze winnego jej porwania i śmierci, ale wiele wskazuje na to, że to Grzywa okazał się oprawcą. Tego przynajmniej pewien jest Rebrow. Tylko dlaczego Grzywa to zrobił? O co w tym wszystkim chodzi? Być może odpowiedzią na to są senne koszmary Rebrowa, w których poznajemy nieco historii trójki przyjaciół - Wiktora, Marty i Grzywy - z przeszłości.

Czy dojdzie do konfrontacji Rebrow - Grzywa?

Na to spotkanie czekamy od dawna. Co prawda tych dwóch bohaterów ma już za sobą dwukrotne starcie w tym sezonie Watahy, ale to jeszcze nie jest to, o co pewnie nie tylko mnie chodzi. W ostatnim odcinku była na to szansa, ale niestety kretowi, czyli Boczarskiej, nowej strażniczce, nie udało się wykonać zadania, które zlecił jej Rebrow (tak po prawdzie, nie wierzyłam, że udało mu się ją do tego namówić). Szpieg Cienia zginął z ręki Grzywy i ten ostatni uniknął spotkania z Rebrowem. Niedobrze dla Wiktora, dobrze dla Grzywy, bo czuje, że z ich rendez-vous tylko jeden może wyjść żywy.

Co się stanie z Alsu?

Kobieta została złapana przez służby. Wiedzą, że Alsu jest tutaj nielegalnie. Na razie przebywa w ośrodku, ale tam nie jest bezpieczna. Prokurator Iga Dobosz chce, żeby kobieta jej zaufała, ponieważ jest potrzebna w śledztwie. Przynętą miało być spotkanie Ukrainki z jej mężem, który od jakiegoś czasu przebywa w Polsce. Niestety, ten jest w więzieniu i lada moment ma być deportowany. Taki sam los może czekać kobietę i jej syna.

 class="wp-image-107164"

Co z Markowskim i z innymi, którzy byli w kontakcie z Rebrowem?

Komendant Markowski nie ma ostatnio łatwego życia. A co z resztą bohaterów, którzy są w kontakcie z Rebrowem? Za chwilę może się okazać, że wszyscy, którzy kontaktowali się z Wiktorem poniosą za to odpowiedzialność karną. Łącznie z prokurator Igą Dobosz.

Co z Rebrowem?

Wiktor został, co prawda, oskarżony za czyny, których nie popełnił, ale nie jest bez winy. Maczał i wciąż macza palce w wielu nielegalnych przedsięwzięciach. Mężczyzna cały czas przecież jest poszukiwany! Czy jego bohaterstwo i pomoc w rozwikłaniu aktualnej sprawy mogą przyćmić jego występki? Liczę na to, że Rebrow nie będzie musiał się w końcu ukrywać (jego zdemaskowanie wydaje się zresztą nieuniknione, zwłaszcza, że postać grana przez Andrzeja Konopkę znalazła u Halita nóż z inicjałami mężczyzny). I nawet jeśli będzie musiał ponieść karę, to będzie mógł poukładać na nowo swoje życie.

wataha 2 class="wp-image-101822"

Co dalej z Igą Dobosz?

Bardzo podoba mi się, jak postać Igi Dobosz została wyeksponowana w 2. sezonie serialu. Aleksandra Popławska jest świetna w swojej roli. Dalsze losy pani prokurator są niepewne. Z jednej strony ma szansę na rehabilitację, choć problemem jest to, że ona chce zrobić wszystko na własnych zasadach, a nie po łebkach, jak sugeruje jej to przełożony. To może ją zgubić, jeśli chodzi o jej dalszą karierę. Otwarte pozostaje też pytanie, czy Dobosz nie poniesienie konsekwencji, jeśli wyda się, że kontaktowała się z Rebrowem.

Czy kret miał jeszcze pomocnika w Straży Granicznej?

Kretem Cienia okazała się Boczarska, w rolę której wcieliła się Matylda Damięcka. Czy to jedyna osoba ze Straży Granicznej, która jest zamieszana w kontakty z ukraińskim przemytnikiem? Tego na razie nie wiemy. Przyznam, że taki obrót sprawy, iż to właśnie ta postać okazała się wtyką, nie bardzo mi się podoba. Widz niespecjalnie miał szansę się tego domyślić, bohaterka wyskoczyła trochę jak królik z kapelusza. Za mało było poszlak, które mogłyby publiczność naprowadzić na właściwy trop. Sprawa z Rambo została o wiele lepiej rozegrana.

Czy Wiśniak jest winny, czy kogoś kryje?

REKLAMA

Czy to Wiśniak zamordował wszystkich uchodźców, którzy zostali spaleni, czy jest tylko figurantem? Coś podpowiada mi, że to naprawdę płotka, która kryje grubą rybę. Za wcześnie poznalibyśmy prawdziwego mordercę. Ostatni odcinek Watahy 2 pewnie mocno nas zaskoczy i zapewni prawdziwą jazdę bez trzymanki.

Na część tych pytań odpowiedzi poznamy zapewne w finałowym, ostatnim odcinku, który swoją emisję będzie miał za tydzień w HBO GO. Publiczność oglądająca serial zgodnie z ramówką telewizyjną HBO na rozwikłanie zagadek będzie musiała poczekać tydzień dłużej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA