REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Zmarł twórca „Koszmaru z ulicy Wiązów", ale jego dzieła żyją dzięki VOD

W nocy z niedzieli na poniedziałek odszedł od nas Wes Craven - reżyser znany z horrorów, które z pewnością pamiętasz z dzieciństwa. Jeżeli nie mogłeś zasnąć po sensie takich filmów jak „Krzyk”, czy „Koszmar z ulicy Wiązów”, a nadal lubisz się bać, możesz do nich wrócić dzięki serwisom VOD.

31.08.2015
12:03
Zmarł twórca "Koszmaru z ulicy Wiązów", ale jego dzieła żyją
REKLAMA

Wes Craven urodził się 2 sierpnia 1939 roku. Odszedł 30 sierpnia, w niedzielne popołudnie, które spędził otoczony rodziną w swojej posiadłości w Los Angeles. Reżyser od wielu lat zmagał się z nowotworem mózgu. Miał 76 lat.

REKLAMA

Reżyser był jednym z najbardziej znanych twórców amerykańskich horrorów, czy też „slasherów”, jak wolą określać te filmy niektórzy krytycy. Wes Craven zadebiutował krwawym filmem „Ostatni dom po lewej”, który wywołał na świecie liczne kontrowersje.

wes-craven

Prawdziwy sukces przyszedł w 1984 roku, przy premierze słynnego „Koszmaru z ulicy Wiązów”. Postać Freddy’ego Kruegera, psychopaty mordującego dzieci, na przełomie lat 80 i 90 nie dawała spać ówczesnej młodzieży. Podobnie było z serią „Krzyk”, która straszyła od 1996 roku.

O sukcesie Wesa Cravena może świadczyć fakt, że jego filmy doczekały się remake’ów, a postaci stworzone przez niego na stałe zapisały się w amerykańskiej (i światowej) popkulturze. W 2010 roku zobaczyliśmy remake „Koszmaru z ulicy Wiązów”, a seria „Krzyk” posłużyła jako punkt wyjścia przy produkcji parodii „Straszny film” w reżyserii Keenena Ivory'ego Wayansa.

Filmy Wesa Cravena możemy nadal oglądać dzięki serwisom VOD

Choć w czasach świetności reżysera nikt nie marzył o oglądaniu filmów przez Internet (a początkowo nawet o samym Internecie), to dziś sytuacja wygląda nieco lepiej. Nieco, ponieważ rodzime serwisy VOD oferują dość skromną ofertę filmów Wesa Cravena.

Jeśli chodzi o w pełni spolszczone filmy, możemy obejrzeć jedynie „Krzyk 4”. Obraz zobaczymy w serwisie Kinoplex i Iplex.

krzyk-4

Jeśli chcemy oglądać film w oryginale (bądź nie przeszkadza nam szukanie napisów w Internecie), mamy więcej opcji. Sklep Google Play Filmy umożliwia wypożyczenie bądź zakup filmów „Wzgórza mają oczy”, „Wzgórza mają oczy II”, „W mroku pod schodami” oraz „Koszmar z ulicy Wiązów”. Zakup filmu to wydatek rzędu 50 zł, natomiast wypożyczenie kosztuje od 9 do 13 zł.

wzgorza-maja-oczy

Najpełniejszą ofertę filmów Wesa Cravena znajdziemy w iTunes. W polskiej wersji serwisu znajdziemy pięć filmów reżysera. Są to „Koszmar z ulicy Wiązów”, „Wzgórza mają oczy”, „Wzgórza mają oczy II”, „Ostatni dom po lewej” i „W mroku pod schodami”. Filmy możemy kupić na własność, a ceny wynoszą od 9,99 do 11,99 eur.

REKLAMA
koszmar-z-ulicy-wiazow

Znacznie większa filmografia znajduje się w amerykańskim regionie iTunes, bowiem znajdziemy tam niemal wszystkie obrazy reżysera. Jak widać, polskie serwisy VOD mają jeszcze sporo do nadrobienia, ale dla chcącego nic trudnego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA