REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

„Wiedźmin” od Netfliksa będzie serialem dla dorosłych. I to jest jego szansa, aby dorównać „Grze o tron”

Wszyscy czekamy na kolejne wieści dotyczące „Wiedźmina” od Netfliksa. Lada dzień powinien pojawić się zwiastun i przy tej okazji showrunnerka podzieliła się kilkoma spostrzeżeniami dotyczącymi... seksu i przemocy. 

19.07.2019
14:30
wiedźmin the witcher
REKLAMA
REKLAMA

Lauren S. Hissrich powoli zaczyna odkrywać karty. Showrunnerka udzieliła wywiadu serwisowi Entertainment WeeklyPrzyznała tam między innymi, że „The Witcher” będzie „dorosłym serialem”.

Muszę dodać, że było dla mnie ważne, żeby sceny przemocy i seksu napędzały serial, a nie tylko szokowały. Myślę, że widzowie są bardzo doświadczeni i wiedzą, kiedy robimy coś tylko po to, aby ich zaszokować, a co naprawdę napędza historię.

Nie ukrywam, że to jedna z najlepszych wiadomości od czasu zdjęcia z Płotką – w porządku, to nie było dawno, ale obie informacje są świetne. Oznacza to między innymi, że produkcja będzie skierowana do dorosłego widza, a zatem nie dostaniemy ugrzecznionej wersji trudnej i brudnej opowieści. To o tyle ważne, że jeśli marzy się nam, aby „The Witcher” był w stanie podjąć walkę z „Grą o tron”, to nie ma innego wyjścia – musi być brutalny i nie obawiać się nagości, seksu oraz erotyzmu.

I tak jak mówi Lauren S. Hissrich, nie chodzi o to, aby szokować.

Idzie o to, aby nie obawiać się pokazać tego, co tak naprawdę napędza ten fantastyczny świat (i nie tylko ten). Jednym z problemów, jakie miałem z serialami od Marvela i Netfliksa było, że ci nie obawiali się pokazać, jak Punisher czy Daredevil łamią kości, miażdżą wewnętrzne organy, broczą w krwi i gołymi rekami wydłubują oczy swoim oponentom. A gdy przychodziło do potrzebnej fabularnie sceny fizycznego zbliżenia, to była ona kręcona tak zachowawczo, jakbyśmy oglądali film familijny. A przecież nagość jest znacznie naturalniejsza niż nieludzka przemoc! Dziwi mnie ta pruderia.

punisher netflix class="wp-image-242989"

Z drugiej strony „Gra o tron” w początkowych sezonach zaskakiwała podejściem do nagości i nią epatowała, często niepotrzebnie. Liczne wulgarne sceny z domów publicznych po latach okazały się zupełnie zbędne nie tylko dla postaci, ale również dla samej fabuły. I bardzo dobrze się stało, że ostatecznie twórcy zminimalizowali te bardziej wulgarne elementy, a serial nic na tym nie stracił.

Jest jednak przestrzeń między bałamutną pruderią „Punishera”, a epatowaniem wulgarnym seksem „Gry o tron”.

Aby jednak ją zapełnić i znaleźć złoty środek, trzeba rozumieć, że seks i przemoc same w sobie nie muszą stanowić wartości – oczywiście mają one swoje nisze, swoje gatunki filmowe, a czasem nawet całe serwisy, ale tam właśnie jest ich miejsce. Cieszy mnie, że Lauren S. Hissrich zdaje się to rozumieć. Oczywiście może być to tylko asekuracja, ale mnie brzmi to trochę jak świadomość tego, że od czasu pierwszych sezonów „Gry o tron” trochę się zmieniło. Zmieniło się podejście do ciała w filmie, do kobiet i kobiecości. Zbiorową mentalność kina i telewizji przeorała akcja #MeToo. Nareszcie – chciałoby się powiedzieć.

wiedźmin netflix 3 sezony class="wp-image-304786"

Dobrze jednak, byłoby nie wylać dziecka z kąpielą, bo brutalne, nasycone fizycznością i w gruncie rzeczy bardzo naturalistyczne światy i historie, potrzebują takich środków wyrazu.

I właśnie tak powinien wyglądać „The Witcher”.

REKLAMA

Być dorosły, bezkompromisowy i przede wszystkim charakterystyczny, aby jak najmocniej wciągnąć nowych, spragnionych mrocznej opowieści fantasy widzów, przyszłych czytelników i graczy.

Zwiastun „Wiedźmina” powinien pojawić się jeszcze tej nocy. A premiera serialu zaplanowana jest na koniec tego roku. Plotkowano o 20 grudnia 2019 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA