REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Obcy podbiją Ziemię. Powstaje nowa adaptacja Wojny światów H.G. Wellsa

Trudno powiedzieć, czy niemalejąca od lat popularność prozy H.G. Wellsa wynika z zamiłowania popkultury do steam punku czy futurystycznych antyutopii. Jego Wojna światów nadal cieszy się jednak ogromnym powodzeniem i jest przenoszona na duży i mały ekran. Nową adaptację powieści zapowiedział właśnie Canal+ we współpracy z Foksem, a to nie koniec wieści.

23.07.2018
19:54
Wojna światów: Powstaje nowa adaptacja od Canal+. H.G. Wells nadal w modzie
REKLAMA
REKLAMA

Wojna światów to powstała pod koniec XIX w. powieść angielskiego dżentelmena H.G. Wellsa. Opowiada o wojnie między ludźmi i istotami pozaziemskimi na ulicach Londynu i w hrabstwie Surrey. To jedna z pierwszych książek poświęconych konfliktowi między Ziemianami i Marsjanami oraz klasyka brytyjskiej literatury.

H.G. Wells to prawdziwy fenomen. Jego popularność nie mija, mimo że tworzył jeszcze w XIX wieku, a jego wizje przyszłości oczywiście są dalekie od naszej rzeczywistości. Do historii zapisały się również liczne adaptacje powieści, w tym słynna audycja radiowa z Orsonem Wellesem w roli główniej z 1938 roku, która doprowadziła do masowej paniki. Rozmiary tego wydarzenia zostały przez lata rozbuchane, ale nie zmienia to faktu, że proza Wellsa przez lata doprowadzała odbiorców na krańce emocji. I to na przestrzeni wielu dekad. Na początku XXI wieku za Wojnę światów wziął się przecież sam Steven Spielberg.

Teraz swoją wersję produkcji tworzą Canal+ i Fox Networks Group.

 class="wp-image-185557"

Nowy serial będzie ośmioodcinkową mini-serią, w odpowiedni sposób uwspółcześniającą historię z powieści. Za ogólną wizję produkcji odpowiedzialny jest scenarzysta Howard Overman, znany z Wyklętych czy Merlina. Każdy epizod liczyć będzie godzinę, a początek zdjęć planowany jest na jesień bieżącego roku. Nie znamy na razie szczegółów obsadowych, lecz sam Overman nie ukrywa swojej ekscytacji związanej z tym projektem. Twierdzi zarazem w oficjalnym komunikacie prasowym, że Wojna światów jest opowieścią znacznie bliższą współczesnym problemom,  niż mogłoby się wydawać:

Dzieło H.G. Wellsa można interpretować jako napisaną ku przestrodze powieść o doktrynie wyższości rasowej i konfliktach etnicznych. Są to tematy, na których chciałem skupić się w uwspółcześnionej adaptacji. Cieszę się, że już niedługo będziemy mogli pokazać nowym widzom odważną i bardzo aktualną wersję tego ponadczasowego dzieła – powiedział Overman.

Akcja serialu rozpoczyna się w chwili odkrycia przez astronomów sygnałów z innej galaktyki. Początkową radość i oczekiwanie zastępuje strach, gdy okazuje się, że obcy przybili na naszą planetę w celach militarnych. Ziemia zostaje podbita w ciągu kilku dni, a przy życiu pozostaje ledwie garstka ocalałych.

REKLAMA

Nie jest to jedyna adaptacja dzieła Wellsa, która będzie miała niedługo premierę. BBC zapowiedziało jakiś czas temu własną wersję powieści Wojna światów.

Serial brytyjskiego nadawcy publicznego będzie liczyć sobie tylko trzy odcinki, a jego akcja zostanie utrzymana w wiktoriańskiej Anglii. W produkcji wystąpią Eleanor Tomlinson, Rafe Spall, Robert Carlyle i Rupert Graves. Będzie to pierwsza serialowa adaptacja rozgrywająca się w oryginalnym otoczeniu Londynu. Obie produkcje nie będą jednak ze sobą bezpośrednio rywalizować. Premiera Wojny światów autorstwa Canal+ oraz Foksa nadejdzie dopiero w 2019 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA