REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Przerabia księżniczki Disneya, aby były bliższe rzeczywistości. Artystka opowiada nam, dlaczego to robi

Księżniczki i książęta animacji Disneya na przestrzeni lat przedstawiane były jako piękne, młode i oczywiście szczupłe. To zaczyna się zmieniać, gdyż w popularności ruchu body positive coraz częściej można dostrzec zarówno lalki na sklepowych półkach, jak i postaci w kreskówkach o nieco bardziej zaokrąglonych kształtach. Różnorodność widoczna jest również na TikToku, w pracach amerykańskiej ilustratorki Wyethe Smallish. Ona sama "dorysowuje" disnyeowskim postaciom pełniejsze kształty. Dlaczego to robi?

19.01.2023
18:33
Wyethe Smallish przerabia księżniczki Disneya
REKLAMA

Z dzieciństwa pamiętam idealne laki Barbie. Miały szczupłe ciało, były wysokie, a ich włosy koniecznie musiały być długie i lśniące. Podobnie było w kreskówkach. Rzadko która bohaterka produkcji Disneya była tęższa. Pocahontas, Ariel, Mulan czy Śnieżka to kobiety niezwykle urodziwe, o pięknych oczach, włosach i figurach. Po latach z wejściem do świata mediów i życia ruchu body positive lalki na sklepowych półkach i bohaterki kreskówek zaczęły przybierać nieco więcej ciała. Widać, że ta różnorodność promowana m.in. na Instagramie wśród modelek plus size przeniosła się też do świata postaci z bajek.

REKLAMA

Wyethe Smallish daje bohaterom i bohaterkom Disneya więcej ciała.

Zresztą Disney przygotował niedawno krótką animację "Głowa do góry", w której bohaterką jest Bianca, mała baletnica z nadwagą. Dziewczynka zmaga się z dysmorfofobią. To zaburzenie polegające na ciągłym niezadowoleniu ze swojego wyglądu i zniekształceniu obrazu ciała. Początkowo Bianca smuci się na widok swojego odbicia w lustrze, a czarne myśli nie dają jej normalnie żyć. Na szczęście przezwycięża swoje demony.

Księżniczki, ale też książęta mają większe kształty na tiktokowym profilu Amerykanki Wyethe Smallish, która na co dzień studiuje w Istytucie Sztuki i Projektowania w mieście Milwaukee w Stanach Zjednoczonych. Na TikToku znana jest jako Fartscapade i "dorysowuje" disneyowskim postaciom nieco krąglejsze kształty. Jej prace bardzo przypadły do gustu internautom, którzy nie tylko lajkują, ale zostawiają też mnóstwo komentarzy pod przerobionymi malunkami Wyethe. Super to wygląda, a Mulan jest bardzo naturalna - piszą fani ilustratorki pod rysunkiem nowej, nieco krąglejszej Mulan, legendarnej wojowniczki z filmów Disneya.

Wyethe Smallish, jak przyznała w rozmowie z Spider's Web nie spodziewała się tak ogromnego odzewu i poruszenia jej pracami.

Wybierałam te postaci bardzo naturalnie, zaczynając od lalek Monster High, które były bardzo pozytywnie odebrane. Potem zaczęłam się zastanawiać, jak ludzie zareagują na te klasyczne bohaterki z filmów Disneya. Zaczęłam od Kopciuszka i nie spodziewałam, jak duże emocje wywoła w ludziach nieco inny wygląd tej bohaterki

tłumaczy Amerykanka.

Sama zainteresowana traktuje przerabianie bohaterek i bohaterów Disneya jako praktykę rysunkową.

Swoimi pracami pokazuję, jak małe zmiany w ciele mogą zrobić ogromną różnicę dla odbiorców. Jako ilustratorka współpracuję też z innymi artystami, więc to ćwiczenie miało na celu też sprawdzenie tego, jak dobrze potrafię wtopić się w inny styl. Narzędzia, których używam, to m.in. iPad oraz ołówek Apple

wyjaśnia.

Postaci Disneya nie są ani przesadnie szczupłe, ale też nie plus size

Warto też zauważyć, że modyfikowane przez Wyethe postaci nie są przesadzone i mają raczej normalną budowę ciała. Nie są ani zbyt szczupłe, ani też plus size. Moja rozmówczyni podkreśla, że swoimi pracami chce przekazać, że różnorodność jest czymś pięknym i należy to pokazywać. Nikt nie powinien odczuwać, że z jego ciałem jest coś nie w porządku, jeśli nie jest chude, szczupłe czy drobne. Ludzkie ciała mają wiele kształtów i rozmiarów i to jest właśnie piękne - wyjaśnia.

REKLAMA

Tę różnorodność bardzo doceniają fani na jej TikToku. Profil Amerykanki doczekał się ponad 37 tysięcy obserwujących. Jak przyznaje ilustratorka, każdego dnia otrzymuje od internautów pozytywne słowa, zarówno w mailach, jak i mediach społecznościowych. Jeśli sprawię, że choć jedna osoba pokocha siebie i swoje ciało trochę bardziej, to znak, że moja praca ma sens - wyjaśnia. Podejście do życia i swojego wyglądu Wyethe zaznaczyła jednym zdaniem na tiktokowym profilu: Wszystkie ciała to dobre ciała - czytamy. Choć niejako podpisuję się pod tym zdaniem, warto pamiętać, że nie należy przesadzać ani w jedną, ani w drugą stronę. Bo zarówno nadmierna chudość, jak i otyłość zdecydowanie nie są zdrowe i niszczą organizm.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA