REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Polski Kościół reaguje na nowy film braci Sekielskich. Na czym ma polegać inicjatywa „Zranieni w Kościele”?

Dokumenty „Tylko nie mów nikomu” i „Zabawa w chowanego” sprawiły, że kościelni hierarchowie zaczęli reagować na temat przestępstw seksualnych popełnianych na nieletnich. Nie brak jednak głosów, że zaangażowanie Kościoła wciąż jest zbyt małe w zestawieniu z wieloletnim tuszowaniem takich spraw. Czy akcja „Zranieni w Kościele” coś zmieni?

22.05.2020
17:16
zabawa w chowanego pedofilia
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnie dni upłynęły znacznej części Polaków na dyskusji związanej z tematem pedofilii. Wszystko za sprawą dwóch filmów dokumentalnych pokazujących istnienie tego problemu w naszym kraju. Najpierw do sieci trafiła „Zabawa w chowanego” Tomasza Sekielskiego, a później Telewizja Polska wyemitowała „Nic się nie stało” Sylwestra Latkowskiego. Premiery obu produkcji nie obeszły się bez kontrowersji. W odniesieniu do dzieła braci Sekielskich padły oskarżenia o homofobiczny wątek, a nowy film Latkowskiego został wypunktowany za brak dowodów pozwalających na tak mocne oskarżenia w stosunku do kilku znanych osób.

Duża część komentujących podkreśla przy tym, że bez względu na wszystkie swoje słabości, obie produkcje rzucają światło na cierpienie ofiar i ich rodzin, a także dają nadzieję na większe zaangażowanie władzy w zwalczanie pedofilii. Pierwsze pozytywne symptomy zmiany dał prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak, który w oficjalnym liście do księży wsparł działania polegające na udzielaniu wsparcia pokrzywdzonym.

Do proboszczów wszystkich polskich parafii rzymsko- i greckokatolickich wysłane zostały plakaty Inicjatywy „Zranieni w Kościele”.

REKLAMA

Przygotowywana od kilku miesięcy akcja ma na celu zwiększenie świadomości wśród duchownych i wiernych o możliwości skorzystania z telefonu zaufania prowadzonego przez świeckich katolików. Może z niego skorzystać każda osoba pokrzywdzona lub mająca wiedzę na temat wykorzystywania seksualnego nieletnich przez księży. Oprócz anonimowego, profesjonalnego i bezpłatnego wsparcia osoby kontaktujące się z Inicjatywą „Zranieni w Kościele” mają zostać poinformowane, gdzie szukać dalszej pomocy (psychologicznej, prawnej lub duszpasterskiej). Pozostaje mieć nadzieję, że to tylko pierwszy z wielu niezbędnych do wykonania kroków Kościoła, który wcześniej przez wiele dekad systemowo chronił pedofili wśród duchownych.

Film „Zabawa w chowanego” znajdziecie na platformie YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA