REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Ta sprawa do dziś budzi wątpliwości. Co wiemy o serialu Zabójstwo Versace: American Crime Story?

Już jutro swoją polską premierę będzie miała produkcja Zabójstwo Versace: American Crime Story. Nowy serial FX opowie o kulisach śmierci znanego projektanta mody. Cała sprawa była jednym z najgłośniejszych wydarzeń w USA w drugiej połowie lat 90.

17.01.2018
13:05
Versace w American Crime Story
REKLAMA
REKLAMA

Po wielkim sukcesie American Crime Story: Sprawy O.J. Simpsona kontynuacja antologii była rzeczą oczywistą. Twórcy sięgają po kolejną zbrodnię, która wstrząsnęła amerykańska opinią publiczną i wywołała ogólnonarodową debatę na temat pracy wymiaru sprawiedliwości. Pojawiło się kilka pomysłów, jednak w drugim sezonie twórcy zdecydowali się opowiedzieć historię zabójstwa znanego projektanta mody Gianniego Versace.

Versace urodził się w 1946 roku w Kalabrii. Jako dziecko dużo czasu spędzał w pracowni krawieckiej swojej matki. Wynajdował różne fragmenty materiałów, które następnie zszywał na stroje dla lalek. Już jako 9-latek zaprojektował prawdziwą sukienkę. Pierwszy własny projekt sprzedał osiem lat później. Sieć jego butików rozpoczęła działalność w 1978 roku w Mediolanie.

Takie były początki imperium modowego Versace.

Gianni od zawsze czuł pociąg do kolorów. Fascynowały go krzykliwe, wyzywające odcienie, wyraźne kroje i cięcia i ekstrawaganckie ozdoby. Nie mógł znieść prostoty i oszczędności, która dominowała wśród włoskich projektantów. Zawsze stał w opozycji do Giorgio Armaniego, znanego ze stonowanych i powściągliwych kreacji. Versace chciał szokować, wyznaczać nowe trendy i łamać konwenanse.

Ricky Martin American Crime Story class="wp-image-125959"

Stworzone przez niego ubrania nosiły największe gwiazdy show-businessu. Dzięki przyjaźniom z Eltonem Johnem, Madonną czy Stingiem moda zaczęła być łączona ze światem muzyki. Ponadto stroje Versace nosiła także księżna Diana, również bliska znajoma projektanta.

Gianni przebywał w stałym związku z modelem Antonio D’Amico.

Para poznała się w mediolańskiej operze La Scala w 1982 roku. Między nimi zawiązała się nie tylko więź prywatna; D’Amico odpowiadał za projektowanie linii sportowej w firmie partnera. Model nigdy nie nawiązał jednak dobrych stosunków z rodziną kochanka, zwłaszcza z jego siostrą Donatellą. Po śmierci projektanta procesował się z krewnymi Gianniego o dotyczące go zapisy w testamencie.

15 lipca 1997 roku Versace wybrał się na swój zwyczajowy spacer. Tym razem nie towarzyszył mu asystent ani ochroniarz. Wracając do swojej willi w Miami Beach projektant został zamordowany za pomocą dwóch strzałów w tył głowy. Policja ustaliła, że zbrodni dokonał seryjny zabójca Andrew Cunanan, który miał już na sumieniu cztery ofiary. Jego motywy do dziś pozostają nie do końca jasne, choć wiele wskazuje na obsesję mordercy na punkcie elit społecznych, w tym Versacego.

American Crime Story morderca class="wp-image-125953"

Służbom nie udało się złapać sprawcy, który kilka dni po zabójstwie popełnił samobójstwo.

Cała sprawa odbiła się szerokim echem w Stanach Zjednoczonych jako zbrodnia z homofobią w tle. Przede wszystkim jednak krytykowano działania służb mundurowych. Wskazywano na ich nieudolność, która doprowadziła do śmierci projektanta i uniemożliwiła schwytanie szaleńca. Inni wytykają, że martwa biała gołębica, którą znaleziono na miejscy zbrodni, jest charakterystycznym znakiem dla porachunków włoskiej mafii, a policja dała się zmylić lub celowo tuszowała sprawę.

W przeciwieństwie do sprawy O.J. Simpsona Zabójstwo Versace: American Crime Story nie przedstawi sądowych batalii. Antologia skupi się właśnie na pracy śledczych i trudnościach w badaniu sprawy. Ważnym elementem będą także działania Donatelli (Penelope Cruz) i D’Amico (Ricky Martin), zmierzające nie tylko do poznania prawdy o śmierci Gianniego (Edgar Ramirez), ale także ochrony rodzinnej firmy.

Nowością w American Crime Story będzie osobne ukazanie historii mordercy.

REKLAMA

Choć poprzednio twórcy jednoznacznie dowodzili winy Simpsona, to nie zdecydowali się na bezpośrednie ukazanie sceny zabójstwa. Tym razem nie będzie wątpliwości co do tożsamości sprawcy. Już w zwiastunie oglądamy scenę, w której Cunanan (Darren Criss) strzela do Gianniego. W serialu ukazane zostaną także jego wcześniejsze morderstwa. Osobny wątek będą stanowić dalsze losy zabójcy, przedstawiane równolegle do działań policji.

Zabójstwo Versace: American Crime Story składać się będzie z dziewięciu odcinków. Pierwszy ma swoją amerykańską premierę już dzisiaj. Polscy widzowie mogą obejrzeć pilot serialu w czwartek 18 stycznia o 22:00 na kanale Fox.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA