REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka
  3. Dzieje się

Alanis Morissette opowiada o molestowaniu. W świecie muzyki gwałt jest powszechny

„Jagged” w reżyserii chwalonej Alison Klayman to film, którego premiera odbędzie na festiwalu w Toronto. To właśnie w tym dokumencie, skupiającym się na drodze do sławy i karierze Alanis Morissette, artystka po raz pierwszy opowiedziała o tym, jak wykorzystywano ją seksualnie.

13.09.2021
21:15
Alanis Morisette molestowanie
REKLAMA

Najpierw napisano o tym w „Washington Post”, ale temat błyskawicznie rozniósł się dalej. Dziennikarze, którzy zdążyli już obejrzeć film, głośno komentują świadectwo Alanis Morissette. W sieci pojawiają się kolejne cytaty, a wypowiedzi artystki mrożą krew w żyłach. Zwraca się uwagę, że wszystkie te wyznania i oskarżenia stawiają kolejne pytania branży muzycznej i tego, co dzieje się za jej kulisami. Już w wywiadzie dla „The Sunday Times” sprzed roku kanadyjska wokalistka stwierdziła, że w przemyśle filmowym zatrważająco wiele kobiet doświadczyło molestowania, gwałtu czy zastraszania i dodała, że w świecie muzyki jest to jeszcze powszechniejsze.

REKLAMA

Alanis Morissette zgodziła się opowiedzieć o swoim życiu przed kamerami, podejmując temat wykorzystywania seksualnego. Przypomnijmy, że już w nastoletnim wieku wypracowała sobie status gwiazdy kanadyjskiej telewizji, a w 1991 roku (czyli mając 17 lat) wydała swój pierwszy album.

Alanis Morissette zaczęto wykorzystywać seksualnie już wówczas, gdy odnosiła pierwsze sukcesy. Miała wtedy zaledwie 15 lat.

Musiałam latami chodzić na terapię, żeby pojąć, że to ja byłam ofiarą. Zawsze sobie powtarzałam, że przecież zgadzałam się na to wszystko, ale wówczas przypominano mi: hej, miałaś tylko 15 lat, nie zgadzasz się świadomie na seks, gdy masz 15 lat. Teraz rozumiem, że te osoby były pedofilami. To, co robili, to był po prostu gwałt jak z definicji.

Przez lata Alanis Morissette wielokrotnie wspominała o swojej walce z depresją. Wokalistka nie zdradziła żadnego z nazwisk oprawców, zasugerowała jednak, że ludzie z branży dobrze wiedzieli o problemie, ale na niego nie reagowali. Sama opowiedziała o wszystkim kilku osobom, które pozostawały głuche na wyznania i błagania; najczęściej wstawały i wychodziły z pokoju. „Nie chcieli wiedzieć”, powtarza Morissette. Bała się jednak nagłośnić temat w strachu o rodzinę.

Nie chciałam mówić o tym, co przeszłam jako nastolatka, bo zależało mi na chronieniu rodziny. Chciałam chronić rodziców, braci, przyszłych partnerów...

W Kanadzie od 2008 roku seks można uprawiać od 16. roku życia, jednak przed reformą dopuszczano współżycie już od 14. Faktem jest, że wg Instytutu Badań nad Przemysłem Muzycznym aż 67 proc. kobiet w branży padło ofiarą molestowania seksualnego.

REKLAMA

Dokument „Jagged” HBO pokaże jesienią. Piosenkarka zrezygnowała z promocji produkcji i nie będzie jej na premierze w Toronto. Nie wiemy jednak, jakie są przyczyny odcięcia się artystki od filmu.

Alanis Morissette to multiinstrumentalistka, kompozytorka, autorka tekstów, producentka muzyczna i wokalistka, a okazjonalnie również aktorka. Jest najlepiej debiutującą artystką na świecie: jej pierwsza międzynarodowa płyta Jagged Little Pill sprzedała się w ponad 33 milionach sztuk. Wielki sukces debiutu otworzył drzwi dla wszelkiej maści artystek prezentujących na muzycznym rynku ambitny, kobiecy pop-rock. W historii muzyki zapisał się też jako jeden z najlepiej rozpoznawalnych albumów lat 90.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA