REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. VOD
  3. Netflix

Aukcje z kontami Netflix jednak znikną z Allegro. I to już niedługo

Allegro zmieniło regulamin, żeby pozbyć się aukcji z kontami dającymi dostęp do usług VOD takich jak Netflix. To się jeszcze nie udało, ale walka trwa. Wiemy już, jaki będzie kolejny krok.

26.07.2018
8:42
netflix w kwietniu
REKLAMA
REKLAMA

W minionym tygodniu Allegro dodało w regulaminie nowy zapis, żeby wyeliminować aukcje oferujące „kody” do usług VOD. I bardzo dobrze, bo korzystanie ze sztucznie wygenerowanych kolejnych kont z darmowym okresem próbnym, na czym zarabia tylko generujący je cwaniak, a nie usługodawca, jest nie fair.

Zmiana regulaminu w Allegro w dodatku objęła nie tylko „kody, które umożliwiają przeglądanie treści multimedialnych w postaci tzw. video on demand”, pochodzące np. z kart-zdrapek, jak się początkowo obawiałem, ale „wszelkiego rodzaju kody, hasła, tokeny, klucze lub konta”. Nowe zapisy to jednak za mało.

Aukcje z kontami Netflix miały zniknąć, ale tak się nie stało.

Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej w Allegro, przekonywał, że od początku nowe zapisy w regulaminie miały pomóc w wyeliminowaniu wszystkich aukcji z kontami do usług VOD. Jak się jednak okazało, w praktyce nawet kilka dni po wprowadzeniu nowego regulaminu, konta nadal były dostępne.

Do dzisiaj nic się zresztą nie zmieniło. Allegro nadal inkasuje prowizje od sprzedaży kont do usług VOD. W przypadku niektórych ofert sprzedawcy korzystają nawet z programu Allegro Ads. Po wyszukaniu stosownego hasła, ich aukcje wyświetlają się na samej górze. Inne są opisane jako Promowane.

Dlaczego aukcje z kontami Netflix nie zniknęły z Allegro?

Okazuje się, że te same cwaniaki, co zrobiły sobie biznes z odsprzedawania kont Netflix wszelkiej maści łowcom okazji, znalazły sposób, by modyfikując opis aukcji, wykorzystać kolejną lukę - tym razem w regulaminie Allegro. Nie oznacza to, że tacy sprzedawcy mogą spać spokojnie.

Przedstawiciel firmy, z którym o tej sprawie rozmawiałem, przyznał, że zapis w regulaminie, którego intencją było ukrócenie handlu kontami usług VOD, „okazał się być niejasny”. Regulamin w takiej formie nie zabraniał handlu „kontami współdzielonymi”.

Allegro podziękowało za moje zgłoszenie z informacją, że aukcje z kontami Netflix nadal są dostępne i „zwróciło uwagę na nieprecyzyjne zapisy”.

REKLAMA

W efekcie po konsultacjach przygotowana została kolejna aktualizacja regulaminu Allegro. Doprecyzowano w niej kwestię sprzedaży dostępów do serwisów VOD, w tym kont Netflix. Zostałem przy okazji zapewniony, że wejdzie ona w życie już w ciągu tygodnia.

Aukcje z kontami Netflix, na które można się dziś natknąć, mają wtedy zniknąć - tak jak miało się to stać kilka dni temu. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki, by tym razem moderatorom serwisu udało się aukcji pozbyć skutecznie. Ja z kolei z pewnością sprawie będę się dalej przyglądać.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA