REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Avengers: Wojna bez granic - kto jest kim? Na obsadę nowego filmu Marvela składa się aż kilkadziesiąt postaci

Już dzisiaj odbędą się w Polsce pierwsze przedpremierowe pokazy Avengers: Wojna bez granic. Tylu superbohaterów w jednym filmie jeszcze nie było! Przygotowaliśmy podręczną ściągawkę z opisem najważniejszych postaci. Jest ich w sumie... kilkadziesiąt.

25.04.2018
9:35
avengers wojna bez granic obsada
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga! Na blogu pojawiła się już bezspoilerowa recenzja Avengers: Wojna bez granic mojego autorstwa, ale poniższy tekst pisałem jeszcze przed seansem - więc nie musicie obawiać się spoilerów z najnowszego filmu. Z tych 18 poprzednich i owszem.

Przed seansem nowego filmu tak naprawdę trzeba wiedzieć tyle, że bohaterowie w Avengers: Wojna bez granic połączą siły i zmierzą się z Thanosem. Nowy przeciwnik poszukuje Kamieni Nieskończoności, które pozwolą mu zrealizować swój niecny cel i dokonać ludobójstwa na niespotykaną wcześniej skalę.

avengers wojna bez granic recenzja opinie marvel thanos 1 class="wp-image-157251"

Kto jest kim w Avengers: Wojna bez granic?

Nie da się na to pytanie odpowiedzieć w zwięzły sposób. Ba, samo wymienienie głównej obsady na jednym wdechu jest niewykonalne (sprawdzałem). Na liście znalazło się w końcu kilkadziesiąt nazwisk, pseudonimów i kryptonimów. Łatwo się w tym wszystkim pogubić. Szykując zestawienie, sam zapomniałem o jednej postaci!

No ale nic dziwnego. Fundamenty pod nowy film kładzione były przez dekadę. Avengers: Wojna bez granic pokaże niemal wszystkich dotychczasowych bohaterów i wiele postaci pobocznych. Przygotowałem jednak zestawienie, w którym omawiam pokrótce najważniejszych graczy w walce o Kamienie Nieskończoności.

Jeśli nie oglądaliście jeszcze poprzednich 18 filmów, to już raczej nie zdążycie. Na szczęście przygotowałem artykuł, który streszcza najważniejsze wydarzenia w kontekście spodziewanej fabuły Avengers: Wojna bez granic.

Pierwsza drużyna Avengers

Marvel Cinematic Universe powstało 10 lat temu. Dostaliśmy wpierw kilka obrazów, w których przedstawiono origin stories kluczowych założycieli formacji Najpotężniejszych Bohaterów Ziemi. Cała szóstka spotkała się w pierwszej części cyklu Avengers i jest z nami do dziś. Pytanie, jakie czeka ich jutro.

Kapitan Ameryka - Steve Rogers (Chris Evans)

avengers wojna bez granic trailer 2 nowe sceny 7 class="wp-image-143667"

Wzmocniony przez serum superżołnierza weteran z czasów II wojny światowej, który spędził kilkadziesiąt lat zamrożony w lodowcu. Po jego uratowaniu w czasach współczesnych ponownie przybrał miano Kapitana Ameryki.

W trzecim filmie poświęconym tej postaci Steve Rogers poróżnił się jednak z amerykańskim rządem, stracił swoją ikoniczną tarczę i porzucił miano Kapitana Ameryki. Teraz przypomina znanego z komiksów Nomada.

Iron Man - Tony Stark (Robert Downey Jr.)

avengers wojna bez granic recenzja opinie marvel thanos 8 class="wp-image-157260"

Geniusz, miliarder, playboy i filantrop. A przynajmniej sam tak o sobie mówi. Nie ma supermocy, ale jest obrzydliwie bogaty. Firma jego ojca dorobiła się na handlu bronią, ale Stark postanowił zamknąć tę gałąź działalności.

Nadal kieruje korporacją, ale w wolnych chwilach zakłada metalowy pancerz i walczy ze złem. Dzięki jego majątkowi Avengersi mogli finansować swoją działalność. Obecnie jest skonfliktowany z Kapitanem Ameryką.

Hulk - Bruce Banner (Mark Ruffalo, wcześniej Edward Norton)

hulk cgi class="wp-image-105130"

Genialny naukowiec, który za dużo eksperymentował z promieniowaniem gamma. Wystawiony na działanie radiacji zmutował i teraz pod wpływem gniewu zmienia się w ogromnego zielonego potwora. Ostatnie dwa lata spędził w kosmosie, walcząc jako gladiator, ale zmierza już z powrotem na Ziemię.

Thor - Odinson (Chris Hemsworth)

 class="wp-image-157272"

Dziedzic Asgardu. Syn Odina. Władca burzy. Bóg. Uchodźca. Thor w Marvel Cinematic Universe jest długowiecznym kosmitą, który w ostatnich latach stracił niemal wszystko. W swoim poprzednim filmie nawet swoją ojczyznę, a na statek-arkę z jego ocalałymi ziomkami trafił przepotężny Thanos.

Czarna Wdowa - Natasha Romanoff (Scarlett Johansson)

Czarna Wdowa Black Widow film Scarlett Johansson class="wp-image-135247"

Jeśli znajdziesz się z nią w pustym pokoju bez okien i drzwi, to i tak znajdzie 10 sposobów, by cię zabić. I to tylko z wykorzystaniem lewej dłoni. Wyszkolona przez sowietów agentka została najpierw Agentką T.A.R.C.Z.Y., by później dołączyć do Avengersów. Nie ma żadnych supermocy.

Hawkeye - Clint Barton (Jeremy Renner)

 class="wp-image-47811"

Ostatnim z założycieli grupy Avengers jest łucznik, który nigdy nie chybia. Clint Barton podobnie jak Czarna Wdowa nie ma ponadnaturalnych zdolności, ale nadrabia świetnym okiem, sprawnością fizyczną i wyszkoleniem. Co jednak ciekawe, nie pojawia się w ogóle na plakatach Infinity War.

Ławka rezerwowych

Avengers trafił na ekrany w 2012 roku. Od tego czasu formacja zdążyła się rozpaść, ale na przestrzeni lat należało do niej lub współpracowało z nią wiele różnych osobistości. W ramach Avengers: Infinity War wróci wielu z nich. Nie wiadomo tylko, ilu z nich przeżyje starcie z Thanosem.

War Machine - James Rhodes (Don Cheadle, wcześniej Terrence Howard)

avengers infinity war war machine class="wp-image-157278"

Jest przyjacielem Tony’ego Starka i korzysta ze zmodyfikowanej wersji pancerza Iron Mana. Współpracuje ściśle z amerykańskim rządem, ale w Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów najbardziej ucierpiał podczas konfliktu. Skończyło się to paraliżem.

White Wolf - Bucky Barnes (Sebastian Stan)

 class="wp-image-131278"

Wierny przyjaciel Steve’a Rogersa z czasów II wojny światowej. Hydra wyprała mu mózg i zmieniła go w Zimowego Żołnierza. Zabił na ich polecenie rodziców Tony’ego Starka. Obecnie przebywa w Wakandzie. Jeden z kandydatów na nowego Kapitana Amerykę.

Falcon - Sam Wilson (Anthony Mackie)

 class="wp-image-31397"

Drugi z przyjaciół Steve’a Rogersa, którego pierwszy Avenger poznał już w czasach współczesnych. Ma strój z mechanicznymi skrzydłami. Drugi solidny kandydat, by dzierżyć tarczę. Tak jak Bucky Barnes, był Kapitanem Ameryką przez chwilę w komiksach.

Scarlett Witch - Wanda Maximoff (Elizabeth Olsen)

 class="wp-image-48365"

Kobieta pochodząca z Sokowii, która została poddana przez naukowca Hydry serii eksperymentów. Zyskała dzięki nim moc władania magią oraz zdolność telekinezy. Jej brat, Quicksilver, bohatersko zginął w filmie Avengers: Czas Ultrona

Vision AKA Kamień Umysłu (Paul Bettany)

avengers wojna bez granic recenzja opinie marvel thanos 1 class="wp-image-157239"

Android skonstruowany przez Tony’ego Starka i Bruce’a Bannera jako odpowiedź na zbuntowanego Ultrona. Powstał z połączenia m.in. Kamienia Umysłu, piorunów Thora i sztucznej inteligencji J.A.R.V.I.S.

Czarna Pantera - T’Challa (Chadwick Boseman)

Czarna Pantera Blu-ray streaming class="wp-image-152250"

Król afrykańskiego kraju Wakanda, o którego istnieniu do niedawna świat nie wiedział. T’Challa ma strój wykonany z Vibarnium, a dzięki spożyciu zioła w kształcie serca (nie pytajcie) zyskał siłę Czarnej Pantery.

Ant-Man - Scott Lang (Paul Rudd)

Ant-Man TVN class="wp-image-151029"

Hank Pym był pierwszym użytkownikiem stroju Ant-Mana, ale przeszedł na emeryturę. Obecnie korzysta z pancerza drobny złodziejaszek o złotym sercu, Scott Lang. Niestety w Wojnie bohaterów stanął po stronie Kapitana Ameryki.

Osa - Hope van Dyne (Evangeline Lilly)

ant-man class="wp-image-52642"

Córka odkrywcy cząsteczek Pyma. Ant-Man i Osa pojawią się w wakacje w poświęconym im filmie. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będzie powiązany z Avengers: Wojna bez granic. Osa nie jest formalnie członkinią Avengers.

Bohaterowie z Nowego Jorku

W filmach Marvela pojawiły się też inne postaci zamieszkujące Nowy Jork. Obaj bohaterowie nie dostali jeszcze karty członkowskiej Avengersów, ale w nadchodzącym filmie połączą siły z pozostałymi superbohaterami.

Spider-Man - Peter Parker (Tom Holland)

avengers wojna bez granic recenzja opinie marvel thanos 1 class="wp-image-157215"

Nastolatek, który po ukąszeniu przez radioaktywnego pająka zyskał nadludzkie zdolności. Tony Stark traktuje go trochę jak przybranego syna. Ostatnio niemal dołączył do Avengersów, ale uznał, że jeszcze nie przyszła jego pora.

Doktor Strange - Stephen Strange (Benedict Cumberbatch)

avengers wojna bez granic trailer 2 nowe sceny 7 class="wp-image-143664"

Były neurochirurg, który w wyniku wypadku stracił władzę w rękach. Poszukując alternatywy dla medycyny, która nie była w stanie mu pomóc, trafił do świata magii i został Czarodziejem. Jest strażnikiem Kamienia Czasu.

Strażnicy Galaktyki

W ramach Marvel Cinematic Universe funkcjonuje jeszcze jedna grupa superbohaterów. Strażnicy Galaktyki uratowali ją już dwukrotnie, a w Avengers: Wojna bez granic po raz pierwszy trafią na Ziemię.

Star-Lord - Peter Quill (Chris Pratt)

Strażnicy Galaktyki 2 - Guardians of the Galaxy 2 - recenzja class="wp-image-84430"

Syn ludzkiej kobiety i planety. Poważnie. Zarazem wychowany przez kosmicznych piratów gagatek i zarazem lider Strażników Galaktyki. Ma odrzutowe buty i fikuśne pistolety.

Gamora AKA córka Thanosa (Zoe Saldana)

Strażnicy Galaktyki 2 - Guardians of the Galaxy 2 - recenzja class="wp-image-84431"

Przybrana córka Thanosa i prawdziwa maszyna do zabijania. Odcięła się od szalonego Tytana i zabiłaby go przy pierwszej nadarzającej się ku temu okazji.

Drax AKA The Destroyer (Dave Bautista)

drax the destroyer class="wp-image-157281"

Kolejny bohater mający związek z Thanosem - jego rodzina zginęła z ręki szalonego Tytana. Poprzysiągł zemstę i jest śmiertelnie niebezpiecznym wojownikiem.

Rocket Racoon AKA I need that guy’s arm (głos: Bradley Cooper)

Strażnicy Galaktyki 2 - Guardians of the Galaxy 2 - recenzja class="wp-image-84434"

Gadający szop. Nie żartuję. W wyniku eksperymentów szalonych naukowców zyskał inteligencję i zdolność mówienia głosem Bradleya Coopera. Kocha duże pukawki.

Groot AKA I am Groot! (głos: Vin Diesel)

Strażnicy Galaktyki 2 - Guardians of the Galaxy 2 - recenzja class="wp-image-84428"

Chodzące drzewo, które dubbinguje Vin Diesel. Nie ma przy tym specjalnie dużo roboty, bo ten obcy umie wypowiedzieć tylko jedno zdanie: I am Groot.

Mantis AKA skończyły mi się pomysły (Pom Klementieff)

avengers wojna bez granic recenzja opinie marvel thanos 1 class="wp-image-157221"

Najnowszy nabytek Strażników Galaktyki. Pomagała ojcu Petera Quilla, czyli planecie Ego. Umie czytać w myślach i wpływać na emocje.

A to dopiero jakaś połowa listy.

Bohaterowie mają oprócz tego wielu side-kicków i przyjaciół, którzy w solowych filmach pełnią ważną rolę. Nie ma w Avengers: Wojna bez granic dla nich za bardzo miejsca, ale pojawić w filmie mogą pojawić się takie persony jak:

 • Wong, pomocnik Stephena Strange’a (Benedict Wong);
 • Ned i Sally, przyjaciel i znajoma Petera Parkera (Jacob Batalon i Isabella Amara);
 • Valkyrie i Heimdall, Asgardczycy (Tessa Thompson i Idris Elba);
 • Shuri, Okoye, M’Baku, Ramonda i Ayo, Wakandczycy (odpowiednio Letitia Wright, Danai Gurira, Winston Duke i Florence Kasumba);
 • Hank Pym, mentor Ant-Mana oraz ojciec Osy (Michael Douglas);
 • a także antybohaterowie, w tym Loki (Tom Hiddleston) oraz Nebula (Karen Gillan).

Niewykluczone, że po stronie Thanosa (Josh Brolin) stanie część pokonanych już złoczyńców (macie swoje typy?) lub graczy niezależnych, takich jak Collector (Benicio del Toro). Pojawi się też Czarny Zakon, czyli Dzieci Thanosa:

 • Cull Obsidian (Terry Notary);
 • Ebony Maw (Tom Vaughan-Lawlor);
 • Proxima Midnight (Carrie Coon);
 • Corvus Glaive (Michael James Shaw).

Szkoda tylko, że najpewniej nie doczekamy się występu bohaterów rodem z seriali.

REKLAMA

Od lat jesteśmy zapewniani, że rozgrywają się one w Marvel Cinematic Universe. Niestety produkcje telewizyjne (w tym seria The Defenders i inne seriale Netfliksa, The Runaways, Agentka Carter i Agenci T.A.R.C.Z.Y.) jedynie delikatnie nawiązują do filmów. W drugą stronę to nie działa.

Ale kto wie? Może na chwilę w kadrze migną nam przynajmniej Pepper Potts (Gwyneth Paltrow), Happy Hogan (Jon Favreau), Maria Hill (Cobie Smulders), Thaddeus Ross (William Hurt) lub sam Nick Fury (Samuel L. Jackson). No i nadal nie wiemy, kogo dokładnie zagra Peter Dinklage…

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA